Kelayakan Piala Dunia FIFA 2014 (AFC)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Lompat ke: pandu arah, cari

Bahagian Konfederasi Bola Sepak Asia (AFC) bagi kelayakan Piala Dunia FIFA 2014 menyaksikan pasukan-pasukan berentap untuk layak di dalam pusingan akhir di Brazil. Seperti di dalam kejohanan sebelum ini AFC akan mendapat empat kelayakan secara terus dengan penambahan satu kemungkinan kelayakan menerusi satu play-off menentang sebuah pasukan daripada konfederasi yang lain - samada pasukan tempat keempat CONCACAF, pasukan tempat kelima CONMEBOL atau pasukan tempat pertama OFC. Di dalam kelayakan akhir Piala Dunia 2010 perlawanan play-off adalah menentang OFC, tetapi pada kali ini lawan pasukan AFC akan ditentukan oleh satu undian rawak.[1]

Format[sunting | sunting sumber]

Undian kelayakan utama adalah dijadualkan bertempat di Brazil pada 31 Julai 2011.[2]Pada mulanya, suatu pengumuman telah dibuat bahawa Jawatankuasa Pertandingan AFC telah memutuskan untuk menggunakan to use the format kelayakan 2010 bagi Piala Dunia FIFA 2014 di Brazil.[3] AFC menerbitkan maklumat di dalam kalendar mereka[4] yang mencadangkan kelayakan akan bermula pada 8 Oktober 2010 dengan perlawanan pertama bagi ikatan pusingan yang pertama.

Walau bagaimana pun, sebelum pusingan akhir 2010, FIFA telah menasihatkan AFC bahawa kelayakan 2014 tidak akan bermula sehingga pertengahan 2011.[5] Pada 13 Ogos 2010 AFC telah mengumumkan satu format bagi kelayakan yang serupa dengan format 2010[6] walaupun bilangan akhir kelayakan masih belum dinilai. Satu format akhir, dengan peringkat permulaan diubah sedikit dari 2010, telah diumumkan pada Mac 2011.

Kelayakan bermula dengan dua set pusingan kelayakan timbal balik - yang pertama diadakan pada 29 Jun dan 3 Julai 2011, yang kedua pada 23 dan 28 Julai - mengurangkan bilangan pasukan di dalam undian utama hingga 20. Seperti di dalam format 2010, peringkat ketiga mengandungi 5 kumpulan terdiri daripada 4 pasukan setiap satu (dengan perlawanan diadakan pada September 2011 dan Februari 2012) dengan 2 pasukan teratus di dalam setiap setiap kumpulan mara kepada 2 kumpulan terdiri daripada 5 pasukan setiap satu yang akan bermain satu peringkat kumpulan pada 2012. Dua pasukan teratas dari setiap kumpulan layak ke pusingan akhir 2014 secara terus, dengan dua pasukan tempat ketiga akan bermain play-off untuk satu peluang layak menerusi satu perlawanan play-off antara konfederasi(menentang satu pasukan samada OFC, CONCACAF atau CONMEBOL).

Kedudukan[sunting | sunting sumber]

Satu senarai kedudukan bagi pusingan kelayakan telah dilancarkan oleh AFC pada 8 Mac 2011,[7] dengan satu senarai terkini disebabkan oleh pengunduran Guam dan Bhutan.

Kedudukan akan menilai pusingan kelayakan pasukan yang memulakan pertandingan:

  • Pasukan berkedudukan 1–5 (pasukan yang telah bertanding di dalam pusingan akhir Piala Dunia FIFA 2010 dan play-off antara konfederasi) tidak akan bertanding di dalam pusingan kelayakan, dan secra automatiknya layak ke pusingan kumpulan pertama (undian di Brazil pada Julai 2011).
  • Pasukan berkedudukan 6–27 (pasukan-pasukan lain yang layak melepasi pusingan pertama di kelayakan 2010, ditambah dengan tiga pasukan yang kalah dengan keputusan 'terbaik') menerima bye ke pusingan kedua kelayakan.
  • Pasukan berkedudukan 28–43 enter at the first round.
Bye ke pusingan ketiga
(Kedudukan ke-1 hingga ke-5)
Bye ke pusingan kedua
(Kedudukan ke-6 hingga ke-27)
Bertanding di pusingan pertama
(Kedudukan ke-28 hingga ke-43)
  1.  Jepun
  2.  Korea Selatan
  3.  Australia
  4.  Korea Utara
  5.  Bahrain
  1.  Arab Saudi
  2.  Iran
  3.  Qatar
  4.  Uzbekistan
  5.  Emiriah Arab Bersatu
  6.  Syria
  7.  Oman
  8.  Jordan
  9.  Iraq
  10.  Singapura
  11.  China
  12.  Kuwait
  13.  Thailand
  14.  Turkmenistan
  15.  Lubnan
  16.  Yaman
  17.  Tajikistan
  18.  Hong Kong
  19.  Indonesia
  20.  Kyrgyzstan
  21.  Maldives
  22.  India
  1.  Malaysia
  2.  Afghanistan
  3.  Kemboja
  4.  Nepal
  5.  Bangladesh
  6.  Sri Lanka
  7.  Vietnam
  8.  Mongolia
  9.  Pakistan
  10.  Palestin
  11.  Timor-Leste
  12.  Makau
  13.  Taipei Cina
  14.  Myanmar
  15.  Filipina
  16.  Laos

Nota:

  • Brunei telah digantung oleh FIFA semenjak September 2009.[8]
  • Bhutan dan Guam tidak akan bertanding di dalam Piala Dunia FIFA 2014.

Pusingan Pertama[sunting | sunting sumber]

Pusingan pertama akan mengandungi enam siri kandang dan tandang, mempromosikan 16 pasukan paling rendah di Asia. Pemenang siri ini akan maa ke pusingan kedua.[9]

Kedudukan[sunting | sunting sumber]

Pasukan-pasukan akan diletakkan kedudukannya kepada dua pot - Pot A termasuklah pasukan berkedudukan 29–35 dan pasukan Pot B berkedudukan 36-43.

Pot A Pot B

 Malaysia
 Afghanistan
 Kemboja
 Nepal

 Bangladesh
 Sri Lanka
 Vietnam
 Mongolia

 Pakistan
 Palestin
 Timor-Leste
 Makau

 Taipei Cina
 Myanmar
 Filipina
 Laos

Undian[sunting | sunting sumber]

Undian pusingan pertama bagi kelayakan Asia mengambil tempat pada 30 Mac 2011 di Kuala Lumpur, Malaysia.[10]

Pasukan #1   Agg.   Pasukan #2   Tempat sendiri     Tempat lawan  
Malaysia Bendera Malaysia 4–4 (a)  Taipei Cina 2-1 2–3
Bangladesh Bendera Bangladesh 3–0  Pakistan 3-0 0-0
Kemboja Bendera Kemboja 6–8  Laos 4-2 2–6(stm)
Sri Lanka Bendera Sri Lanka 1–5  Filipina 1-1 0–4
Afghanistan Bendera Afghanistan 1–3  Palestin 0-2 1–1
Vietnam Bendera Vietnam 13–1  Makau 6-0 7–1
Nepal Bendera Nepal 7–1  Timor-Leste 2-1 5–0
Mongolia Bendera Mongolia 1–2  Myanmar 1-0 0–2

Pusingan kedua[sunting | sunting sumber]

Pusingan kedua mengandungi lima belas siri kandang dan tandang, memaparkan 8 pemenang daripada pusingan pertama dan 22 pasukan yang lain berkedudukan 6-27. Pemenang siri ini akan mara ke The winners of these series will then proceed to the pusingan ketiga.

Kedudukan[sunting | sunting sumber]

Pasukan-pasukan akan diletakkan kedudukan ke dalam dua pot - Pot A termasuklah pasuakn berkedudukan 6–20 dan pasukan Pot B berkedudukan 21–27 bersama-sama dengan 8 pemenang pusingan pertama.


Pot A Pot B

 Arab Saudi
 Iran
 Qatar
 Uzbekistan
 Emiriah Arab Bersatu
 Syria
 Oman
 Jordan

 Iraq
 Singapura
 China
 Kuwait
 Thailand
 Turkmenistan
 Lubnan

 Yaman
 Tajikistan
 Hong Kong
 Indonesia
 Kyrgyzstan
 Maldives
 India

 Malaysia
 Bangladesh
 Laos
 Filipina
 Palestin
 Vietnam
 Nepal
 Myanmar


Undian[sunting | sunting sumber]

Ikatan perlawanan akan diundi serentak masanya dengan pusingan pertama.

Pasukan #1   Agg.   Pasukan #2   Tempat sendiri     Tempat lawan  
Thailand Bendera Thailand 3–2  Palestin 1–0 2–2
Lubnan Bendera Lubnan 4–2  Bangladesh 4–0 0–2
China Bendera Republik Rakyat China 13–3  Laos 7–2 6–1
Turkmenistan Bendera Turkmenistan 4–5  Indonesia 1–1 3–4
Kuwait Bendera Kuwait 5–1  Filipina 3–0 2–1
Oman Bendera Oman 4–0  Myanmar 2–0 2–0
Arab Saudi Bendera Arab Saudi 8–0  Hong Kong 3–0 5–0
Iran Bendera Iran 5–0  Maldives 4–0 1–0
Syria Bendera Syria 6–1  Tajikistan 2–1 4–0
Qatar Bendera Qatar 4–2  Vietnam 3–0 1–2
Iraq Bendera Iraq 2–0  Yaman 2–0 0–0
Singapura Bendera Singapura 6–4  Malaysia 5–3 1–1
Uzbekistan Bendera Uzbekistan 7–0  Kyrgyzstan 4–0 3–0
Emiriah Arab Bersatu Bendera Emiriah Arab Bersatu 5–2  India 3–0 2–2
Jordan Bendera Jordan 10–1  Nepal 9–0 1–1

Pusingan ketiga[sunting | sunting sumber]

Pusingan ketiga akan menyaksikan 5 pasukan terbaik kedudukannya disertai dengan 15 pemenang dari pusingan kedua. Pasukan-pasukan ini akan diundi kepada lima kumpulan yang terdiri daripada empat pasukan setiap satu pada undian kumpulan utama di Marina da Glória, Rio de Janeiro, Brazil pada 30 Julai 2011.[11]

Dua pasukan teratas dari setiap kumpulan akan mara ke pusingan keempat.


The July 2011 Ranking FIFA – yang disiarkan pada 27 Julai – telah digunakan untuk meletakkan kedudukan pasukan-pasukan. (Ranking ditunjukkan di dalam kurungan)[12]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

 Jepun (16)
 Australia (23)
 Korea Selatan (28)
 Iran (54)
 China (73)

 Uzbekistan (83)
 Qatar (90)
 Jordan (91)
 Arab Saudi (92)
 Kuwait (95)

 Bahrain (100)
 Syria (104)
 Oman (107)
 Iraq (108)
 Emiriah Arab Bersatu (109)

 Korea Utara (115)
 Thailand (119)
 Singapura (131)
 Indonesia (137)
 Lubnan (159)

Kumpulan-kumpulan[sunting | sunting sumber]

Kumpulan A[sunting | sunting sumber]

Pasukan
Pmn M S K JG GK PG Mat
 Iraq 6 5 0 1 14 4 +10 15
 Jordan 6 4 0 2 11 7 +4 12
 China 6 3 0 3 10 6 +4 9
 Singapura 6 0 0 6 2 20 −18 0
  Republik Rakyat China Iraq Jordan Singapura
China Bendera Republik Rakyat China 0–1 3–1 2–1
Iraq Bendera Iraq 1–0 0–2 7–1
Jordan Bendera Jordan 2–1 1–3 2–0
Singapura Bendera Singapura 0–4 0–2 0–3


Kumpulan B[sunting | sunting sumber]

Pasukan
Pmn M S K JG GK PG Mat
 Korea Selatan 6 4 1 1 14 4 +10 13
 Lubnan 6 3 1 2 10 14 −4 10
 Kuwait 6 2 2 2 8 9 −1 8
 Emiriah Arab Bersatu 6 1 0 5 9 14 −5 3
  Kuwait Lubnan Korea Selatan Emiriah Arab Bersatu
Kuwait Bendera Kuwait 0–1 1–1 2–1
Lubnan Bendera Lubnan 2–2 2–1 3–1
Korea Selatan Bendera Korea Selatan 2–0 6–0 2–1
Emiriah Arab Bersatu Bendera Emiriah Arab Bersatu 2–3 4–2 0–2


Kumpulan C[sunting | sunting sumber]

Pasukan
Pmn M S K JG GK PG Mat
 Uzbekistan 6 5 1 0 8 1 +7 16
 Jepun 6 3 1 2 14 3 +11 10
 Korea Utara 6 2 1 3 3 4 −1 7
 Tajikistan 6 0 1 5 1 18 −17 1
  Jepun Korea Utara Tajikistan Uzbekistan
Jepun Bendera Jepun 1–0 8–0 0–1
Korea Utara Bendera Korea Utara 1–0 1–0 0–1
Tajikistan Bendera Tajikistan 0–4 1–1 0–1
Uzbekistan Bendera Uzbekistan 1–1 1–0 3–0


Kumpulan D[sunting | sunting sumber]

Pasukan
Pmn M S K JG GK PG Mat
 Australia 6 5 0 1 13 5 +8 15
 Oman 6 2 2 2 3 6 −3 8
 Arab Saudi 6 1 3 2 6 7 −1 6
 Thailand 6 1 1 4 4 8 −4 4
  Australia Oman Arab Saudi Thailand
Australia Bendera Australia 3–0 4–2 2–1
Oman Bendera Oman 1–0 0–0 2–0
Arab Saudi Bendera Arab Saudi 1–3 0–0 3–0
Thailand Bendera Thailand 0–1 3–0 0–0


Kumpulan E[sunting | sunting sumber]

Pasukan
Pmn M S K JG GK PG Mat
 Iran 6 3 3 0 17 5 +12 12
 Qatar 6 2 4 0 10 5 +5 10
 Bahrain 6 2 3 1 13 7 +6 9
 Indonesia 6 0 0 6 3 26 −23 0
  Bahrain Indonesia Iran Qatar
Bahrain Bendera Bahrain 10–0 1–1 0–0
Indonesia Bendera Indonesia 0–2 1–4 2–3
Iran Bendera Iran 6–0 3–0 2–2
Qatar Bendera Qatar 0–0 4–0 1–1


Pusingan keempat[sunting | sunting sumber]

Pusingan keempat akan menyaksikan johan dan naib johan daripada pusingan ketiga bermain di dalam dua kumpulan terdiri daripada lima pasukan setiap satu.

Dua pasukan teratas daripada setiap kumpulan akan mara ke pusingan akhir Piala Dunia FIFA 2014 di Brazil, manakala dua pasukan tempat ketiga akan mara ke pusingan kelima.


pasukan-pasukan layak
Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

 Australia (20)
 Korea Selatan (30)

 Jepun (33)
 Iran (51)

 Uzbekistan (67)
 Iraq (76)

 Jordan (83)
 Qatar (88)

 Oman (92)
 Lubnan (124)


Kedudukan[sunting | sunting sumber]

Unidan bagi tarikh, lokasi, dan prosedure bagi pusingan keempatkan akan ditentukan di penghujung pesuingan ketiga oleh jawatankuasa penganjur bagi Piala Dunia FIFA Brazil 2014.[11] AFC telah mencadangkan bahawa pasukan-pasukan yang layak bagi peringkat ini akan diberikan kedudukan berdasarkan ranking terakhir FIFA pada masa undian berkenaan.[13]

Kumpulan[sunting | sunting sumber]

Pada masa ini perlawanan akan dilangsungkan di antara 3 Jun 2012 dan 18 Jun 2013.[11]

Oleh kerana pertandingan ini sebahagiannya akan bertindih dengan Piala Konfederasi FIFA 2013, yang akan dijadualkan pada 16 Jun 2013, AFC telah memutuskan bahawa hari perlawanan akan dianjakkan hanya bagi pasukan Jepun, wakil-wakil AFC bagi Piala Konfederasi, menempatkan mereka pada kedudukan 5 di dalam kumpulan mereka supaya mereka tidak dapat bermain pada Jun 18, 2013.[14]

Kumpulan A[sunting | sunting sumber]

Pasukan
BP M S K JG GB PG Mt
 Iran 8 5 1 2 8 2 +6 16
 Korea Selatan 8 4 2 2 13 7 +6 14
 Uzbekistan 8 4 2 2 11 6 +5 14
 Qatar 8 2 1 5 5 13 −8 7
 Lubnan 8 1 2 5 3 12 −9 5
  Iran Lubnan Qatar Korea Selatan Uzbekistan
Iran Bendera Iran 4–0 0–0 1–0 0–1
Lubnan Bendera Lubnan 1–0 0–1 1–1 1–1
Qatar Bendera Qatar 0–1 1–0 1–4 0–1
Korea Selatan Bendera Korea Selatan 0–1 3–0 2–1 1–0
Uzbekistan Bendera Uzbekistan 0–1 1–0 5–1 2–2


Kumpulan B[sunting | sunting sumber]

Pasukan
BP M S K JG GB PG Mt
 Jepun 8 5 2 1 16 5 +11 17
 Australia 8 3 4 1 12 7 +5 13
 Jordan 8 3 1 4 7 16 −9 10
 Oman 8 2 3 3 7 10 −3 9
 Iraq 8 1 2 5 4 8 −4 5
  Australia Iraq Jepun Jordan Oman
Australia Bendera Australia 1–0 1–1 4–0 2–2
Iraq Bendera Iraq 1–2 0–1 1–0 1–1
Jepun Bendera Jepun 1–1 1–0 6–0 3–0
Jordan Bendera Jordan 2–1 1–1 2–1 1–0
Oman Bendera Oman 0–0 1–0 1–2 2–1


Pusingan kelima[sunting | sunting sumber]

Pasukan yang tamat bermain di tempat ketiga di dalam pusingan keempat akan bermain antara satu sama lain untuk menentukan kemungkinan satu kelayakan ke-5 dari Asia.

Pasukan #1   Agg.   Pasukan #2   Pusingan 1     Pusingan 2  
Jordan Bendera Jordan 2–2 (9–8p)  Uzbekistan 1–1 1–1 (s.m.t.)

Perlawanan-Penentuan antara konfederasi[sunting | sunting sumber]

Pemenang pusingan kelima akan bermain menentang samada pasukan tempat keempat CONCACAF, pasukan tempat kelima CONMEBOL atau pasukan tempat pertama OFC di dalam satu Perlawanan-Penentuan di tempat sendiri dan tempat lawan. Pemenang Perlawanan-Penentuan ini akan layak ke pusingan akhir Piala Dunia FIFA 2014.

Pasukan #1   Agg.   Pasukan #2   Pusingan 1     Pusingan 2  
Jordan Bendera Jordan -  Uruguay 0–5 20 Nov

Penjaring gol[sunting | sunting sumber]

8 gol
7 gol
6 gol
5 gol
4 gol
3 gol
2 gol
1 gol
1 gol sendiri

Rujukan[sunting | sunting sumber]

  1. FIFA (2011-03-03). Financial report presented & decisions taken on competition hosts & Brazil 2014 slots. Kenyataan akhbar. Dicapai pada 2011-03-03.
  2. "Brasil pode ser dividido em quatro regiões para a Copa de 2014" [Brazil can be divided into four regions for the 2014 World Cup] (dalam bahasa Portuguese). Globo Sporte. 8 July 2010. Diperoleh pada 8 July 2010. 
  3. "AFC 2014 FIFA World Cup qualifying format approved". The-AFC.com (Asian Football Confederation). 19 July 2009. Diperoleh pada 2 May 2010. 
  4. "AFC Calendar of Competitions 2010". The-AFC.com. Asian Football Confederation. Diperoleh pada 8 July 2010. 
  5. "2014 FWC Asian qualifiers after mid-2011". The-AFC.com (Asian Football Confederation). 1 June 2010. Diperoleh pada 1 June 2010. 
  6. "2014 FWC Asian qualifiers format". The-AFC.com (Asian Football Confederation). 13 August 2010. Diperoleh pada 13 August 2010. 
  7. "FWCQ 2014 rankings announced". The-AFC.com (Asian Football Confederation). 8 March 2011. Diperoleh pada 8 March 2011. 
  8. "Brunei suspended for government interference". The-AFC.com (Asian Football Confederation). 30 September 2009. Diperoleh pada 17 February 2011. 
  9. "43 in the fray for 2014 FWC qualifiers". the-afc.com (Asian Football Confederatin). 23 March 2011. Diperoleh pada 23 March 2011. 
  10. "U16, U19, Olym, WC q'fiers draw on Mar 30". The-AFC.com (Asian Football Confederation). 2 March 2011. Diperoleh pada 2 March 2011. 
  11. Ralat petik: Tag <ref> tidak sah; teks bagi rujukan AFC_draw tidak disediakan
  12. FIFA/Coca-Cola World Ranking - July 2011 (AFC)
  13. AFC announces key competition decisions
  14. "43 in the fray for 2014 FWC qualifiers". Asian Football Confederation. 23 March 2011. Diperoleh pada 2011-11-11.