Pergi ke kandungan

Bukit Tengah (kawasan negeri)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Bukit Tengah
Kawasan pilihan raya Pulau Pinang
Bahagian pilihan raya negeri
Badan perundanganDewan Undangan Negeri Pulau Pinang
ADUN
 
 
 
Gooi Hsiao-Leung
PH
Kawasan pilihan raya diwujudkan1974
Kali pertama dipertandingkan1974
Kali terakhir dipertandingkan2023
Demografi
Pemilih (2018)[1]22,276
Luas (km²)[2]52

Bukit Tengah merupakan sebuah bahagian pilihan raya negeri di Pulau Pinang, Malaysia yang mempunyai wakil di Dewan Undangan Negeri (DUN) Pulau Pinang dengan kod N.17.

Kawasan DUN ini memberi mandat kepada seorang ahli Dewan Undangan Negeri di DUN Pulau Pinang mengikut sistem undian terbanyak.

Demografi

[sunting | sunting sumber]

Komposisi etnik pengundi Bukit Tengah setakat 2023[3]

  Cina (46.08%)
  Melayu (36.06%)
  India (16.76%)
  Etnik lain (1.09%)
Jumlah pengundi mengikut daerah mengundi pada 2016
Daerah mengundi Pengundi
Kampong Jawa 720
Jalan Pengkalan 1,686
Kebun Sireh 2,537
Bukit Tengah 2,998
Kuala Juru 3,465
Juru 3,626
Taman Perwira 792
Taman Sejati 1,643
Taman Sentul Jaya 2,279
Jumlah 19,746
Sumber: Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia[4]

Daerah mengundi

[sunting | sunting sumber]

Menurut warta kerajaan persekutuan yang dikeluarkan pada 18 Julai 2023, kawasan pilihan raya Bukit Tengah dibahagikan kepada 9 daerah mengundi.[5]

Kawasan negeri Daerah mengundi Kod Lokasi
Bukit Tengah(N17) Kampong Jawa 046/17/01 SJK (T) Ladang Prye
Jalan Pengkalan 046/17/02 SK Kebun Sireh
Kebun Sireh 046/17/03 SK Kebun Sireh
Bukit Tengah 046/17/04 SJK (C) Peng Bin
Kuala Juru 046/17/05
  • SK Juru
  • SJK (T) Juru
Juru 046/17/06 SJK (C) True Light
Taman Perwira 046/17/07 SMK Taman Perwira
Taman Sejati 046/17/08 SJK (C) Peng Bin
Taman Sentul Jaya 046/17/09 SMK Permai Indah

Sejarah perwakilan

[sunting | sunting sumber]
ADUN Bukit Tengah
Dewan Tahun Ahli Parti
Kawasan diciptakan daripada Alma
Ke-4 1974 – 1978 Harun Sirat (هارون سيرات) BN (UMNO)
Ke-5 1978 – 1982 Liang Thau Sang (梁道生) BN (MCA)
Ke-6 1982 – 1986
Ke-7 1986 – 1990
Ke-8 1990 – 1995 Chian Heng Kai (陈庆佳) GR (DAP)
Ke-9 1995 – 1999 Liang Thau Sang (梁道生) BN (Gerakan)
Ke-10 1999 – 2004 Ng Siew Lai (吴秀丽)
Ke-11 2004 – 2008
Ke-12 2008 - 2013 Ong Chin Wen (王敬文) PR (PKR)
Ke-13 2013 – 2018
Ke-14 2018 – 2023 Gooi Hsiao-Leung (魏晓隆) PH (PKR)
Ke-15 2023 – kini

Sejarah pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2023
Parti Calon Undian%∆%
PHGooi Hsiao-Leung16,05068.58+2.42
PNBaljit Singh Jigiri Singh7,35331.42+31.42
Jumlah undian sah 23,403 100.00
Jumlah undi ditolak 208
Undi tidak dikembalikan 18
Keluar mengundi 23,62974.69-11.51
Pemilih berdaftar 31,635
Majoriti 8,69737.16-8.01
PH kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2018
Parti Calon Undian%
PHGooi Hsiao-Leung12,53566.2
BNThor Teong Gee3,97721.0
PASNorazman Ishak2,35512.4
PRMTan Hiang Lye530.3
PFPEdward Joseph270.1
Jumlah undi sah 18,947100.0
Jumlah kertas undi ditolak 215
Kertas undi tidak dikembalikan 30
Keluar mengundi 19,19286.2
Pengundi berdaftar 22,276
Majoriti 8,558
PH kekal Peralihan
Sumber

"His Majesty's Government Gazette - Notice of Contested Election, State Legislative Assembly for the State of Penang [P.U. (B) 252/2018]" (PDF). Attorney General's Chambers of Malaysia. 3 May 2018. Dicapai pada 2018-08-01.[pautan mati kekal] "Federal Government Gazette - Results of Contested Election and Statements of the Poll after the Official Addition of Votes, State Constituencies for the State of Penang [P.U. (B) 326/2018]" (PDF). Attorney General's Chambers of Malaysia. 28 May 2018. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 29 August 2019. Dicapai pada 2018-08-01.

Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2013
Parti Calon Undian%
PKROng Chin Wen10,73065.2
BNTeng Chang Yeow5,54033.7
BebasMohan Apparoo1821.1
Jumlah undi sah 16,452 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 270
Kertas undi tidak dikembalikan 0
Keluar mengundi 16,72288.3
Pengundi berdaftar 18,928
Majoriti 5,190
PKR kekal Peralihan
Sumber
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2008
Parti Calon Undian%
PKROng Chin Wen6,73658.2
BNNg Siew Lai4,83241.8
Jumlah undi sah 11,568 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 257
Kertas undi tidak dikembalikan 10
Keluar mengundi 11,83578.9
Pengundi berdaftar 14,995
Majoriti 1,904
PKR ambil alih dari BN Unjuran ?
Sumber

[6]

Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2004
Parti Calon Undian%∆%
BNNg Siew Lai7,11669.72+10.42
PKRLaw Choo Kiang3,09030.28+30.28
Jumlah undian sah 10,206100.00
Jumlah undi ditolak 224
Undi tidak dikembalikan 5
Keluar mengundi 10,43577.77+0.44
Pemilih berdaftar 13,470
Majoriti 4,02639.44+20.84
BN kekal Peralihan
Sumber

[7]

Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1999
Parti Calon Undian%∆%
BNNg Siew Lai11,48059.30-3.08
DAPTan Ah Huat7,88040.70+3.08
Jumlah undian sah 19,360100.00
Jumlah undi ditolak 448
Undi tidak dikembalikan 17
Keluar mengundi 19,82577.33-1.88
Pemilih berdaftar 25,636
Majoriti 3,60018.60-6.16
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1995
Parti Calon Undian%∆%
BNLiang Thau Sang11,79062.38+11.62
DAPTan Ah Huat7,11137.62-11.62
Jumlah undian sah 18,901100.00
Jumlah undi ditolak 454
Undi tidak dikembalikan 39
Keluar mengundi 19,39479.21+0.03
Pemilih berdaftar 24,485
Majoriti 4,67924.76+23.24
BN ambil alih dari DAP Unjuran ?
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1990
Parti Calon Undian%∆%
DAPChian Heng Kai6,34650.76+6.23
BNLiang Thau Sang6,15549.24-4.16
Jumlah undian sah 12,501100.00
Jumlah undi ditolak 321
Undi tidak dikembalikan 152
Keluar mengundi 12,97479.18+3.12
Pemilih berdaftar 16,384
Majoriti 1911.52-7.51
DAP ambil alih dari BN Unjuran ?
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1986
Parti Calon Undian%∆%
BNLiang Thau Sang5,94553.40-18.68
DAPTan Yam Soon4,93944.37+34.04
NASMATan Wooi Yin2482.23+2.23
Jumlah undian sah 11,132100.00
Jumlah undi ditolak 394
Undi tidak dikembalikan 0
Keluar mengundi 11,52676.06-1.83
Pemilih berdaftar 15,153
Majoriti 1,0069.03-45.47
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1982
Parti Calon Undian%∆%
BNLiang Thau Sang9,57072.08+31.61
PASJaffar Ahmad2,33417.58-7.60
DAPNg Sen Kwei1,37210.33-24.02
Jumlah undian sah 13,276100.00
Jumlah undi ditolak 404
Undi tidak dikembalikan 0
Keluar mengundi 13,66777.89-1.82
Pemilih berdaftar 17,547
Majoriti 7,23654.50+48.38
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1978
Parti Calon Undian%∆%
BNLiang Thau Sang3,72840.47-8.41
DAPOng Chin Siong3,16434.35+12.91
PASMusa Mohd. Yatim2,31925.18+25.18
Jumlah undian sah 9,211100.00
Jumlah undi ditolak 404
Undi tidak dikembalikan 0
Keluar mengundi 9,61579.71+1.21
Pemilih berdaftar 12,063
Majoriti 5646.12-21.32
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1974
Parti Calon Undian%∆%
BNHarun bin Sirat2,96148.88
DAPNg Chay Tet1,29921.44
PEKEMASOng Chin Siong1,05817.46
PRMSim Man Le4006.60
KITASim Man Le3405.61
Jumlah undian sah 6,058100.00
Jumlah undi ditolak 449
Undi tidak dikembalikan 0
Keluar mengundi 6,50778.50
Pemilih berdaftar 8,290
Majoriti 1,66227.44
Ini adalah kawasan pilihan raya yang baru diwujudkan.
  1. ↑ "Electoral Roll for the 14th Malaysian General Election Updated as of 10 April 2018" (PDF). Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. 2018-04-16. m/s. 12. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2018-04-25. Dicapai pada 2018-04-25.
  2. ↑ Laporan Kajian Semula Persempadanan Mengenai Syor-Syor Yang Dicadangkan Bagi Bahagian-Bahagian Pilihan Raya Persekutuan Dan Negeri Di Dalam Negeri-Negeri Tanah Melayu Kali Keenam Tahun 2018 Jilid 1 (PDF) (Laporan). Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. 2018. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2018-04-12. Dicapai pada 2018-04-15. {{cite report}}: More than one of |archivedate= dan |archive-date= specified (bantuan); More than one of |archiveurl= dan |archive-url= specified (bantuan)
  3. ↑ "Pilihan Raya Negeri Pulau Pinang ke-15 - Gambaran Keseluruhan Keputusan". live.chinapress.com. Dicapai pada 2023-08-13.
  4. ↑ "Laporan Kajian Semula Persempadanan Bahagian-Bahagian Pilihan Raya di Semenanjung Malaysia pada 2018" (PDF). Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. 1. 2018. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2018-04-12. Dicapai pada 2018-05-14.
  5. ↑ "Warta Kerajaan Persekutuan, Notis Di Bawah Subperaturan 11(5A), Waktu Mengundi bagi Pilihan Raya Umum Dewan Undangan Negeri Pulau Pinang" (PDF). Jabatan Peguam Negara. 15 July 2023.
  6. ↑ "undi.info - Bukit Tengah (P46-N17) - Malaysiakini". undi.info - Bukit Tengah (P46-N17). Diarkibkan daripada yang asal pada 2020-08-08. Dicapai pada 2021-06-28.
  7. ↑ "undi.info - Bukit Tengah (P46-N17) - Malaysiakini". undi.info - Bukit Tengah (P46-N17). Dicapai pada 2018-05-27. {{cite web}}: |archive-url= is malformed: path (bantuan)CS1 maint: url-status (link)

Laman sesawang

[sunting | sunting sumber]