Pergi ke kandungan

Permas (kawasan negeri)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Permas
Kawasan pilihan raya Johor
Bahagian pilihan raya negeri
Badan perundanganDewan Negeri Johor
ADUN
 
 
 
Baharudin Mohamed Taib
BN
Kawasan pilihan raya diwujudkan2003
Kali pertama dipertandingkan2004
Kali terakhir dipertandingkan2026
Demografi
Pemilih (2026)113,963

Permas merupakan sebuah bahagian pilihan raya negeri di Johor, Malaysia yang mempunyai wakil di Dewan Undangan Negeri (DUN) Johor dengan kod N.43. Kawasan ini berada di bawah Parlimen Pasir Gudang (P159) dan bersempadan dengan N.42 Johor Jaya di bahagian utara.

Kawasan DUN ini memberi mandat kepada seorang ahli Dewan Undangan Negeri di DUN Johor mengikut sistem undian terbanyak.

N.43 Permas terletak di bahagian selatan Parlimen Pasir Gudang (P159). Kawasan ini merangkumi beberapa kawasan perumahan, perindustrian dan pelabuhan termasuk Permas Jaya, Bandar Masai, Senibong, Rinting, Kampung Telok Jawa dan kawasan sekitar Pelabuhan Pasir Gudang. Kawasan ini bersempadan dengan N.42 Johor Jaya di bahagian utara.

Pusat Daftar Mengundi

[sunting | sunting sumber]

Menurut warta yang dikeluarkan pada 2 Julai 2026, kawasan pilihan raya Permas mempunyai sejumlah 23 pusat daftar mengundi (PDM).[1]

Bahagian pilihan raya negeri Daerah mengundi Kod Lokasi
Permas(N43) Bandar Masai Utara 159/43/01 SJK (T) Masai
Bandar Masai Tengah 159/43/02 SK Masai
Bandar Masai Selatan 159/43/03 SJK (C) Masai
Permas 159/43/04 SK Permas Jaya 1
Permas Jaya 159/43/05 SMK Permas Jaya
Senibong 159/43/06 SK Permas Jaya 4
Taman Kota Puteri 159/43/07 SK Seri Kota Puteri
Kampong Telok Jawa 159/43/08 SJK (C) Chee Tong
Rinting Cendana 159/43/09 SK Taman Rinting 1
Taman Mawar 159/43/10
  • SMK Pasir Gudang 2
  • SA Taman Mawar
  • Dewan Terbuka Kg. Pasir Gudang Baru
  • Tabika KEMAS Kg. Pasir Gudang Baru
Pasir Gudang 159/43/11
  • SK Taman Cendana
  • SA Taman Cendana
Pelabuhan Pasir Gudang 159/43/12 SK Pasir Gudang (2)
Taman Air Biru 159/43/13 SK Pasir Gudang 3
Rumah Pangsa PKENJ 159/43/14
  • SA Pasir Gudang 2
  • SMK Pasir Gudang
Permas 2 159/43/15 SK Taman Permas Jaya 2
Taman Megah Ria 159/43/16 SMK Taman Megah Ria
Rinting Meranti 159/43/17 SA Taman Rinting
Rinting Balau 159/43/18 SMK Taman Rinting 2
Nusa Damai 159/43/19 SK Taman Nusa Damai
Taman Bukit Dahlia 159/43/20 SK Taman Bukit Dahlia
Bandar Baru Permas Jaya 159/43/21 SK Taman Permas Jaya 3
Kampong Plentong Baru 159/43/22 Tadika Kemas Kg. Plentong Baru
Taman Scientex 159/43/23
  • SK Taman Scientex
  • SMK Taman Scientex

Statistik

[sunting | sunting sumber]

Setakat tahun 2020, Permas mempunyai populasi seramai 207,748 orang.[2]

Komposisi etnik pengundi Permas setakat 2026

  Melayu (54.7%)
  Cina (26.4%)
  India (11.5%)
  Etnik lain (7.4%)

Sejarah Perwakilan

[sunting | sunting sumber]
Ahli Dewan Undangan Negeri (ADUN) Permas
DewanTahunAhliParti
Kawasan dicipta daripada Pasir Gudang
Ke-11 2004–2008 Paliksina Siwalinggam BN (MIC)
Ke-12 2008–2013 Munusamy Mareemuthu
Ke-13 2013–2018 Mohamed Khaled Nordin BN (UMNO)
Ke-14 2018–2020 Che Zakaria Mohd Salleh PH (BERSATU)
2020–2022 PN (BERSATU)
Ke-15 2022–2026 Baharudin Mohamed Taib BN (UMNO)
Ke-16 2026–kini

Sejarah pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya negeri Johor 2026
Parti Calon Undian%
BNBaharudin Mohamed Taib51,27464.8
PHSharon Teo Siew Hui21,76927.5
BERSAMAZamil Najwah Arbain3,1474.0
PNVela Tebakumaran2,9723.8
Jumlah undi sah 79,162100.00
Kertas undi ditolak 859
Kertas undi tidak dikembalikan 87
Keluar mengundi 80,10870.3
Pengundi berdaftar 113,963
Majoriti 29,505
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Johor 2022
Parti Calon Undian%
BNBaharudin Mohamed Taib23,49241.93
PNTazul Arifin Nasri15,56627.78
PHSyed Othman14,52125.92
WARISANMohamed Ridza Busu1,4122.52
PEJUANGMahaya Ahad1,0361.85
Jumlah undi sah 56,027100.00
Kertas undi ditolak 1,024
Kertas undi tidak dikembalikan 607
Keluar mengundi 57,65855.7
Pengundi berdaftar 103,598
Majoriti 7,926
BN ambil alih dari PH Unjuran ?
Sumber

[3]

Pilihan raya negeri Johor 2018
Parti Calon Undian%
PHChe Zakaria Mohd Salleh28,79354.19
BNMohamed Khaled Nordin20,04737.73
PASAb Aziz Abdullah4,1817.87
BebasRohani Yaacob1130.21
Jumlah undi sah 53,134100.00
Kertas undi ditolak 699
Kertas undi tidak dikembalikan ?
Keluar mengundi 53,92985.48
Pengundi berdaftar 63,093
Majoriti 8,74616.46
PH ambil alih dari BN Unjuran ?
Pilihan raya negeri Johor 2013
Parti Calon Undian%
BNMohamed Khaled Nordin23,95256.82
PASSyed Othman Abdullah18,20043.18
Jumlah undian sah 42,152100.0
Jumlah undi ditolak 729
Undi tidak dikembalikan 51
Keluar mengundi 42,93286.90
Pemilih berdaftar 49,393
Majoriti 5,75213.64
BN kekal Peralihan
Sumber

[6]

Pilihan raya negeri Johor 2008
Parti Calon Undian%
BNMunusamy M. Mareemuthu13,87853.92
PASSyed Othman Abdullah11,86046.08
Jumlah undian sah 25,738100.0
Jumlah undi ditolak 590
Undi tidak dikembalikan 46
Keluar mengundi 26,37476.02
Pemilih berdaftar 34,695
Majoriti 2,0187.84
BN kekal Peralihan
Sumber

[6]

Pilihan raya negeri Johor 2004
Parti Calon Undian%
BNPaliksina Siwalinggam15,63276.41
PASSyed Othman Abdullah4,82723.59
Jumlah undian sah 20,459100.0
Jumlah undi ditolak 374
Undi tidak dikembalikan 5
Keluar mengundi 20,83874.76
Pemilih berdaftar 27,872
Majoriti 10,80552.82
Ini adalah kawasan pilihan raya yang baru diwujudkan.
Sumber

[6]

  1. ↑ "Perundangan Persekutuan Malaysia". lom.agc.gov.my. Dicapai pada 2026-07-04.
  2. ↑ Malaysia, Department of Statistics. "N.43 Permas Kawasanku | OpenDOSM". open.dosm.gov.my (dalam bahasa Inggeris British). Dicapai pada 2025-11-24.
  3. ↑ "Warta Kerajaan Persekutuan - Keputusan Pilihan Raya Yang Dipertandingkan Dan Penyata Pengundian Selepas Penjumlahan Rasmi Undi Bahagian Pilihan Raya Negeri Bagi Johor" (PDF). Jabatan Peguam Negara. 2022-03-17. Dicapai pada 2024-05-13.{{cite web}}: CS1 maint: date and year (link)
  4. ↑ "Semakan Keputusan Pilihan Raya Umum ke-14". Semakan Keputusan Pilihan Raya. Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Diarkibkan daripada yang asal pada 13 September 2020.
  5. ↑ "14th General Election Malaysia (GE14/PRU14) - Johor". The Star (Malaysia) (dalam bahasa Inggeris). Diarkibkan daripada yang asal pada 2018-05-11. Dicapai pada 20 Julai 2021.
  6. 1 2 3 "Undi.info". Malaysiakini. Dicapai pada 2024-05-01.

Pautan Luar

[sunting | sunting sumber]