Pilihan Raya Negeri, Negeri Sembilan 1969

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Jump to navigation Jump to search

Pilihan Raya Negeri, Negeri Sembilan 1964 ialah Pilihan raya Dewan Undangan Negeri, Negeri Sembilan yang kedua selepas kemerdekaan, dan yang pertama selepas penubuhan Malaysia. Ia telah diadakan pada hari Sabtu, 10 Mei 1969. Jumlah kerusi yang dipertandingkan ialah sebanyak 24 buah kerusi Dewan Undangan Negeri.

Jumlah Calon Bertanding[sunting | sunting sumber]

Seramai 77 orang mencalonkan diri di hari penamaan calon pada 5 April 1969. Mereka terdiri dari calon parti politik dan calon bebas.

Jumlah Calon Bertanding
Bil. Parti Politik Akronim Jumlah Calon
1 Parti Perikatan

- UMNO

- MCA

- MIC

Perikatan 24
2 Parti Islam Se-Malaysia PAS 11
3 United Malaysian Chinese Organisation UMCO 12
4 Parti Tindakan Demokratik DAP 16
5 Bebas Bebas 10

Senarai Calon Bertanding[sunting | sunting sumber]

Berikut merupakan senarai nama calon yang bertanding bagi merebut 24 kerusi DUN Negeri Sembilan tahun 1964[1]

Senarai Calon Bertanding
Bil Kawasan Nama Calon Parti Politik Keputusan
1 Kuala Klawang Lim Kim Kee Perikatan Menang
Shi Chin Hua UMCO
Daud Haji Ahmad DAP
Nasir Akir Bebas
2 Pertang Aminuddin Manaf Perikatan Menang
Ng Poh Loh DAP
Saat Jidin Bebas
Haji Mohamed Baki Maakin Bebas
3 Bahau Thong Hiang Kim Perikatan Menang Tanpa Bertanding
4 Rompin Yee Kok Ching Perikatan Menang
Fong Lee Chien DAP
Tham Kim Sung Bebas
Jangeer Singh a/l Bisham Singh Bebas
5 Jempol Haji Khatib Mohamed Nor Perikatan Menang
Hassan Abdul Karim PAS
6 Sri Menanti Mansor Othman Perikatan Menang
Tunku Abdul Rahim Tengku Muda Chik PAS
7 Johol Sapiah Talib Perikatan Menang
Ismail Sahat PAS
8 Ulu Muar Kadir Abdullah Perikatan Menang
Abdul Aziz Mohamed Yunos PAS
Mohamed Zainal Abidin Bebas
9 Pilah Idris Matsil Perikatan Menang
Chai Tak Han DAP
Mustapha Mohamed PAS
Mohamed Zainol Yatim Bebas
10 Jimah Cheah Jen Kwee Perikatan
Chan Moon Thong UMCO
Oh Keng Seng DAP Menang
Bawon Wongsoajo PAS
11 Lukut Lee Tee Siong Perikatan
Lee Ke Kiong UMCO
Chin Chan Sun DAP Menang
C. Rajaratnam Bebas
12 Si Rusa Abdul Samad Said Perikatan
Wong Tai Oon UMCO
Haji Hassan Haji Ahmad DAP Menang
Ishak Mat Baki PAS
13 Pasir Panjang Haji Sulaiman Jaalam Perikatan
Ten Thean Choh UMCO
Lee Geok Shean DAP Menang
Ibrahim Ahmad PAS
14 Linggi Abdul Rashid Mohamed Perikatan
Low Yeh Hong UMCO
Dr A. Soorian a/l Arjunan DAP Menang
15 Terentang Haji Mohamed Redza Haji Mohamed Said Perikatan Menang
Mohamed Yusof Haji Ibrahim PAS
16 Kota Dahlan Aman Perikatan Menang
Mahat Haji Ishak PAS
17 Tampin Mohamed Taha Talib Perikatan Menang Tanpa Bertanding
18 Gemas Lim Heng Seng Perikatan Menang
Tan Ah Kau DAP
19 Lenggeng Zainal Abidin Lati Perikatan Menang
Tai An Tek Liat UMCO
Lim Cheng Hoe DAP
20 Labu Ahmad Manaf Perikatan Menang
Chen Ah Lek UMCO
P. Ramakrishnan DAP
Haji Salleh Kassim PR
G Parameswaran Bebas
21 Bukit Nanas Kan Kok Kwan Perikatan
Chan Kai Sang UMCO
Dr S Seevaratnam DAP Menang
22 Rantau S. V. Veloo Perikatan Menang
Chan Ah Sui UMCO
Mohamed Shariff Haji Harun DAP
Dato' Mohamed Hanifah Haji Abdul Ghani Bebas
23 Sungei Ujong Lee Boon Peng Perikatan
Chin See Yin UMCO
Liew Ah Kim DAP Menang
Mohamed Tahir Abu PAS
24 Rahang Lau Oh Toh Perikatan
Tan Kee Jon UMCO
Dr Chen Man Hin DAP Menang

Rujukan[sunting | sunting sumber]