Senarai Alumni Akademi Fantasia

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Jump to navigation Jump to search

Akademi Fantasia atau lebih dikenali sebagai AF adalah sebuah rancangan televisyen realiti pertama di Malaysia yang memberi peluang kepada pesertanya untuk bersaing dan merebut gelaran juara dalam usaha menempatkan diri dalam industri hiburan. Rancangan ini juga menyediakan tempat belajar yang menggabungkan konsep hiburan dan akademik bagi memudahkan pesertanya menyesuaikan diri. Ia juga dirangka khas menyemai nilai-nilai murni serta memberikan inspirasi dengan memupuk sikap keterbukaan, kebanggaan, keazaman dan melangkaui diri sendiri.

Format rancangan ini diolah daripada "La Academia", yang pada asalnya di Mexico. Malaysia menjadi negara pertama di Asia Tenggara yang memiliki versi sendiri rancangan ini. Ia kemudian diikuti oleh Indonesia, Thailand, Paraguay, Amerika Tengah, Amerika Syarikat dan Singapura, serta mendapat respon positif berbanding dengan siri Idol.

Berikut adalah senarai nama peserta yang pernah bergelar pelajar Akademi Fantasia dari musim pertama.

Juara Finalis Pelajar Peserta Prelude
Nama Penuh Nama Komersial Umur A Asal Musim Kedudukan
Chong Ying-Cern Vince Chong 23 Kuala Lumpur - Bangsar 1 Juara
Mohammad Khairul Nizam Mohammad Wahi Khai Wahi 24 Johor- Tampoi 1 Naib Juara
Ahmad Azizi Bin Mohamed Azizi 27 Pahang- Kuantan 1 ke-3
Siti Harnizah binti Tahar Nija 19 Johor- Johor Bahru 1 ke-4
Nurlizawaty binti Mohd Ismail Liza Ismail 22 Perak- Taiping 1 ke-5
Sahri bin Sarip Sahri 23 Melaka- Berang 1 ke-6
Nurul Hana Che Mahazan Nana Mahazan 19 Johor- Muar 1 ke-7
Rosmayati Sidik Rosma 18 Pahang- Kuantan 1 ke-8
Rueben Thevandran a/l Ramanath Burn Thevandran 20 Kuala Lumpur- Brickfields 1 ke-9
Suriati binti Abu Bakar Atie Abu Bakar 20 Pahang - Bentong 1 ke-10
Adi Fashla bin Juraimi Adi Fashla 24 Selangor - Tanjung Karang 1 ke-11
Azariah binti Suaymi Azza Suaymi 20 Kuala Lumpur - Wangsa Maju 1 ke-12
Ahmad Zahid Baharuddin Zahid Baharuddin 23 Perak- Bota 2 Juara
Norlinda Nanuwil2 Linda Nanuwil 20 Sabah- Ranau 2 Naib Juara
Mohd Aizam Mat Saman Adam 21 Sabah- Kota Kinabalu 2 ke-3
Farah Diana Anuar Farah Anuar 19 Putrajaya 2 ke-4
Yusrizan Usop Bob Yusrizan 23 Sarawak- Limbang 2 ke-5
Wan Mohammad Khair Wan Azami Kaer Azami 19 Selangor- Petaling Jaya 2 ke-6
Asma Ghani Mas Ghani 23 Sabah- Tawau 2 ke-7
Nurullah Abd Hamid Nurul Hamid 22 Sarawak- Kuching 2 ke-8
Zarina Zainoordin Zarina Zainoordin 20 Johor- Johor Bahru 2 ke-9
Anding Indrawani Zaini Anding Indrawani 21 Sarawak - Kuching 2 ke-10
Mohd Fitri Zainal Abidin Fitri Zainal Abidin 25 Kuala Lumpur- Cheras 2 ke-11
Edlin Abdul Rahim Edlin 21 Kuala Lumpur- Bangsar 2 ke-12
Asmawi bin Ani1 Mawi 23 Johor- Kulai 3 Juara
Felix bin Agus Felix Agus 23 Sabah- Kota Belud 3 Naib Juara
Amylea binti Azizan Amylea Azizan 19 Kedah- Langkawi 3 ke-3
Marsha Milan Londoh1 Marsha Londoh 20 Sabah- Tamparuli 3 ke-4
Mohd Yazer bin Yusof Yazer Yusof 23 Sabah- Tawau 3 ke-5
Mohd Zulkefli bin Mohd Idir Kefli Idir 21 Kuala Lumpur- Wangsa Maju 3 ke-6
Asiah Tunakma binti Abdullah Akma 20 Kuala Lumpur- Setapak 3 ke-7
Norashikin binti Abdul Rahman Ekin Rahman 21 Labuan- 3 ke-8
Nik Mohd Aidil Nik bin Nik Zamri Aidil Zamri 21 Kuala Lumpur- Damansara 3 ke-9
Amylia binti Mohd Azlan Amy 21 Sarawak- Kuching 3 ke-10
Syaiful Reza bin Mohamed Reza Mohamed 27 Sarawak- Sibu 3 ke-11
Nur Farah Idayu binti Yaakob Idayu 20 Kelantan- Kota Bharu 3 ke-12
Fuad Razlan bin Abdul Azri Fuad 20 Selangor- Ukay Perdana 3 ke-13
Elliza binti Abdul Razak Elliza Razak 21 Kuala Lumpur- Setapak 3 ke-14
Azlif Suhaizad Abdullah Azlif 23 Johor- Johor Bahru 3 Prelude
Haider Arif3 Haider 20 Sabah- Kota Kinabalu 3 Prelude
Hazrina binti Illias Rina Illias 21 Perak- Manjung 3 Prelude
Isa Kumar Jali Sulaiman Isa 19 Sarawak- Samarahan 3 Prelude
Nor Diana Akmar Tajul Ariffin Diana 22 Selangor- Pandan 3 Prelude
Nurshiha Mohd Zikir Shiha 18 Selangor- Gombak 3 Prelude
Mohammad Faizal Ramly Faizal Ramly 23 Terengganu- Marang 4 Juara
Lotter P.Edwin Edin2 Lotter P.Edwin Edin 25 Sabah- Membakut 4 Naib Juara
Nur Farhan binti Azizan Farhan Azizan 21 Kuala Lumpur- Damansara 4 ke-3
Hazwan Haziq bin Rosebi Haziq Rosebi 19 Johor- Kluang 4 ke-4
Velvet Lawrence Aduk Velvet Aduk 20 Sabah- Penampang 4 ke-5
Amirul Azwan bin Mohd. Ghazali Amirul 19 Sarawak- Kuching 4 ke-6
Syamsul Hirdy bin Muhid Diddy Hirdy 21 Kuala Lumpur- Cheras 4 ke-7
Nor Salima binti Habibi Salima Habibi 19 Perak- Ipoh 4 ke-8
Nur Azilah binti Seeron Zila Seeron 19 Negeri Sembilan- Jempol 4 ke-9
Richael Lawrence Gimbang Rich L. Gimbang 25 Sabah- Penampang 4 ke-10
Tan Lee Suan Karen Tan 22 Kelantan- Kota Bharu 4 ke-11
Nordawati binti Daud Nora 21 Sabah- Sandakan 4 ke-12
Hazama b Ahmad Azmi3 Hazama Azmi 22 Kuala Lumpur- Kampung Pandan 4 Prelude
Rosliza bt Rosli1 Leez Rosli 19 Kuala Lumpur- Cheras 4 Prelude
Natasha bt Nordin Natasha Nordin 24 Negeri Sembilan- Seremban 4 Prelude
Shazroul Fazlie Zahari Shazroul Zahari 20 Kuala Lumpur- Cheras 4 Prelude
Mazlinda bt Mat Khalil Lynn 24 Selangor- Shah Alam 4 Prelude
Lydia Iryani bt Mohamed Khairul Liya 21 Selangor- Bangi 4 Prelude
Jeffry Haikel b Muhammad Nasir Jeff 23 Selangor- Subang Jaya 4 Prelude
Haider Arif3 Haider 21 Sabah- Kota Kinabalu 4 Prelude
Norsyarmilla binti Jirin Mila Jirin 19 Pulau Pinang- Balik Pulau 5 Juara
Ebi Kornelis @ Firdaus bin Yaimal Ebi Kornelis 24 Sabah- Kota Kinabalu 5 Naib Juara
Muhammad Nur Aswad bin Jafar Aswad 27 Pulau Pinang- Bukit Mertajam 5 ke-3
Nur Heliza binti Helmi Heliza Helmi 21 Terengganu- Kuala Terengganu 5 ke-4
Candra binti Clement Candy Clement 18 Sabah- Tambunan 5 ke-5
Mohd Shawal bin Ruslan Shawal Ruslan 23 Selangor- Ampang 5 ke-6
Gadaffi bin Ismail Sabri Dafi 19 Selangor- Petaling Jaya 5 ke-7
Muhammad Aizat bin Amdan Aizat Amdan 18 Kuala Lumpur- Damansara 5 ke-8
Hasfarizal bin Ayub Rizal Ayub 19 Sarawak- Kuching 5 ke-9
Aryanna Najwa binti Ahmad Dekna 19 Pulau Pinang- Butterworth 5 ke-10
Nonny Nadirah binti Zainuddin Nonny Nadirah 18 Sabah- Kota Kinabalu 5 ke-11
Mohd. Farha bin Jasmen Farha 22 Sabah- Kota Kinabalu 5 ke-12
Nurul Fatin binti Yahya Fatin Yahya 20 Johor- Johor Bahru 5 ke-13
Mohd Shafiq bin Mohd Ramadzan Afiq 21 Putrajaya- 5 ke-14
Adyana binti Khalid Diya 21 Kuala Lumpur- Keramat 5 ke-15
Wan Nurul Zhana binti Wan Mohd Hanizan7 Zhana 20 Kuala Lumpur- Setiawangsa 5 Tarik Diri
Stracie Angie Anam Stacy 18 Sabah- Kota Kinabalu 6 Juara
Mohammad Idris bin Mohd. Zazizi Riz Zaizizi 22 Perak- Gerik 6 Naib Juara
Ahmad Nubhan bin Ahamad Nubhan Ahamad 22 Negeri Sembilan- Kuala Pilah 6 ke-3
Khairul Nizam bin Baharom Toi 31 Johor- Johor Bahru 6 ke-4
Nadia Haswani binti Hasnan Nadia Hasnan 18 Kuala Lumpur- Titiwangsa 6 ke-5
Stanley Maringai David Impi Stanley 25 Sarawak- Kuching 6 ke-6
Mohammad Alif bin Mohd Razali Alif 22 Pulau Pinang- Juru 6 ke-7
Hairina binti Abdul Halim Rina 44 Selangor- Cheras 6 ke-8
Siti Norsaida binti Tarudin Saida 32 Pahang- Kuala Lumpur 6 ke-9
Muhammad Faisal bin Abdullah Faisal Abdullah 21 Kuala Lumpur- Bangsar 6 ke-10
Muhammad Shauqi Naaim bin Salmi Naim 20 Perak- Gerik 6 ke-11
Lutfyah binti Sheikh Omar Lufya Omar 23 Johor- Johor Bahru 6 ke-12
Ika Nabila binti Abdul Rahim Ika Nabella 19 Pulau Pinang- Bukit Mertajam 6 ke-13
Marliyana binti Omar Walid Yana 24 Perak- Kuala Kangsar 6 ke-14
Farah Rahayu binti Yahya Ayu 26 Perak- Kuala Kangsar 6 Prelude
Irsa binti Sahabuddin3 Irsa 22 Sabah- Kota Kinabalu 6 Prelude
Farah Nabilla Noor binti Anuar Seri 23 Negeri Sembilan- Nilai 6 Prelude
Farah Sofea binti Mohammad Yusoff Sofea 19 Kelantan- Kota Bharu 6 Prelude
Noriezuana binti Syed Shafudin Wana 22 Johor- Johor Bahru 6 Prelude
Siti Nurul Idayu binti Basir Ida 21 Negeri Sembilan- Port Dickson 6 Prelude
Azharudin bin Ramli3 Arja Lee 25 Kuala Lumpur- Kampung Baru 6 Prelude
Sharul Nizam bin Mohd. Piah Ejam 30 Pulau Pinang- Nibong Tebal 6 Prelude
Mohd Hanafiah bin Mamat Hanafi 22 Melaka- Bukit Katil 6 Prelude
Kamarul Zaman bin Kaha Marul 34 Sarawak- Kuching 6 Prelude
Ahmad Nazib bin Zaidi Nazib 27 Sarawak- Sibu 6 Prelude
Mohd Hafiz bin Mohd Suip Hafiz Suip 19 Sarawak- Kuching 7 Juara
Khairil Azam bin Pilus2 Aril Pilus 24 Selangor- Pandan 7 Naib Juara
Afiq Hakim Ahmad Akim Ahmad 18 Johor- Johor Bahru 7 ke-3
Mohd. Yazid bin Ibrahim Yazid 22 Johor- Johor Bahru 7 ke-4
Ismaliza binti Ismail Isma 30 Kuala Lumpur- Maluri 7 ke-5
Siti Aishah binti Bujang Aishah/Ecah 18 Sarawak- Kuching 7 ke-6
Claudia Fay Geres Claudia Geres 24 Sarawak- Kuching 7 ke-7
Mohd. Qhauhd bin Abdul Rashid Qhaud Rashid 25 Selangor- Puchong 7 ke-8
Mohd. Rashidi bin Mohamad Isa Sidi 27 Perak- Ipoh 7 ke-9
Nur Fazelah @ Zizie binti Mohd Tahil Zizi 24 Sabah- Semporna 7 ke-10
Rubisa binti Tiasin Rubisa 23 Sabah- Kota Marudu 7 ke-11
Zuzafrini binti Zulkifli Rini Zulkifli 26 Selangor- Kajang 7 ke-12
Ahmad Sobri bin Hasmuni Obri 24 Johor- Johor Bahru 7 ke-13
Nas Adila binti Mohd Dan Nas Adilla 23 Johor- Johor Bahru 7 ke-14
Abdul Hamim bin Suleiman Amim 21 Johor- Johor Bahru 7 Prelude
Abraham Edwin Dungot Aby 26 Sabah- Ranau 7 Prelude
Cabrine Blaire Bernard Solibun Cabbie 20 Sabah- Kota Kinabalu 7 Prelude
Alpaezah binti Manaf Faezah 20 Sabah- Keningau 7 Prelude
Kelana bin Ayu Kelana 40 Sarawak- Bintulu 7 Prelude
Lizda Nuryanti Abidin Lizda 27 Sabah- Tawau 7 Prelude
Ahmad Shahir Zawawi2 Shahir Zawawi 21 Perak- Gopeng 8 Juara
Siti Adira Suhaimi Adira Suhaimi 19 Sabah- Ranau 8 Naib Juara
Muhd Shahril Firdaus Eli Daus 22 Sarawak- Kuching 8 ke-3
Muhd Firdaus Maulana Mohamed Maulana Mohamed 22 Johor- Skudai 8 ke-4
Emirza Azwan Zulazrin Chew Iwan Chew 20 Negeri Sembilan- Seremban 8 ke-5
Nadiawati Ainul Basir Ain 23 Sabah- Kota Kinabalu 8 ke-6
Zafarina Jamhari Farina 28 Sarawak- Kuching 8 ke-7
Nadia Emilia Roselan Nad 21 Selangor- Sungai Buloh 8 ke-8
Muhammad Alif Kadim Alif 18 Kuala Lumpur- Taman Desa 8 ke-9
Dayang Nor Anum Arjuna Aharun Anum 19 Sabah- Beaufort 8 ke-10
Erma Suhaimi Ema Suhaimi 21 Sabah- Ranau 8 ke-11
Muhammed Shahril Mohd Saleh Hussein Shah 26 Selangor- Klang 8 ke-12
Hazama b. Ahmad Azmi1 3 5 Hazama Azmi 27 Kuala Lumpur- Kampung Pandan 9 Juara
Lenaber Hadir Lena Hadir 21 Sabah- Kota Kinabalu 9 Naib Juara
Nur Syafinaz Jebat1 5 6 Fina Jebat 18 Melaka- Batu Berendam 9 ke-3
Mohamad Azri Abdullah Azri Abdullah 24 Selangor- Klang 9 ke-4
Hairul Najmuddin Abu Samah Erul 20 Kuala Lumpur- Wangsa Maju 9 ke-5
Queennera Francine Francis Kitingon Nera Francis Kitingon 19 Sabah- Kota Kinabalu 9 ke-6
Nur Khaidir Muhid Kay 22 Kuala Lumpur- Cheras 9 ke-7
Ahmad Aliff Afif Tirmizie Afif Tirmizie 25 Pahang- Pekan 9 ke-8
Fahrur Raqib Abdul Majid Raqib 21 Melaka- Sungai Udang 9 ke-9
Mohamad Amirullah Jahari4 Amir Jahari 19 Sarawak- Kuching 9 Digugurkan
Nur Suhada Jebat4 Ayda Jebat 19 Melaka- Batu Berendam 9 Digugurkan
Roshammizah Rosli Miza 27 Selangor- Gombak 9 ke-12
Nuratiqah Shariffudin Eka 21 Kuala Lumpur- Setapak 9 ke-13
Zulaikha Zahari Laika 22 Kuala Lumpur- Cheras 9 ke-14
Mohd Firdaus Afandi5 Fir Afandi 22 Sarawak- Kuching 9 Prelude
Rohani Sulong5 Hani 20 Sabah- Kota Belud 9 Prelude
Mohd Faizul Sani Faizul Sany 28 Sabah- Tawau 10 Juara
Hal Husaini Bin Razmi2
Mohd Azhar Bin Osman2
Azhael (Duo) 25
25
Selangor- Shah Alam 10 Naib Juara
Nadia Amira Othman Amira Othman 20 Johor- Kulai 10 ke-3
Siti Ruhailah Hussein Indah Ruhaila 26 Johor- Johor Bahru 10 ke-4
Nur Nabila Razali Nabila Razali 21 Kuala Lumpur- Setiawangsa 10 ke-5
Nur Aisyah Aziz Aisyah Aziz 19 Singapura- Geylang 10 ke-6
Abdul Suhadah Unding Suhada 21 Sabah- Kota Kinabalu 10 ke-7
Irsa Sahabuddin3
Irmiza Sahabuddin
Irmisa (Duo) 26
23
Sabah- Kota Kinabalu 10 ke-8
Rasmawatie Mohd Thamrin Nona 18 Sabah- Lahad Datu 10 ke-9
Muhammad Ikhtiman Che Ismail Iman 23 Kedah- Alor Star 10 ke-10
Chin Teik Meng Darren Chin 21 Pulau Pinang- Georgetown 10 ke-11
Kamsani Jumahat Sani 23 Singapura- Woodlands 10 ke-12
Norasfan Shah bin Shah Ruddin Asfan Shah 29 Kuala Lumpur- Bangsar 10 Prelude
Azharudin bin Ramli3 Arja Lee 30 Kuala Lumpur- Kampung Baru 10 Prelude
Nurussyifa Zainuddin Syifa Selangor- Puchong 10 Prelude
Abdul Rauf Rosli Rauf Perak- Manjung 10 Prelude
Tika [[]]- [[]] 10 Prelude
Riza [[]]- [[]] 10 Prelude
Lynn [[]]- [[]] 10 Prelude
Fatin [[]]- [[]] 10 Prelude
Nazira [[]]- [[]] 10 Prelude
Charles [[]]- [[]] 10 Prelude
Wadood [[]]- [[]] 10 Prelude
Faiz [[]]- [[]] 10 Prelude
Mohd Firman Bansir Firman Bansir 25 Sabah- Tawau 11 Juara
Mohammad Razman bin Abdul Aziz Aman Aziz 21 Melaka- Klebang 11 Naib Juara
Ikhwal Hafiz bin Ismail Ewal 22 Kuala Lumpur- Wangsa Maju 11 ke-3
Sharmila Nuhair binti Zainordi Nuha 21 Perak- Manjung 11 ke-4
Adeline Joyce Masidah1 Adel Joyce 21 Sabah- Keningau 11 ke-5
Azwan Satar Azwan Satar 30 Johor- Batu Pahat 11 ke-6
Nina Nadira Naharuddin Nina Nadira 22 Selangor- Subang Jaya 11 ke-7
Muhd Zharif Mohd Kamil Zarif Kamil 26 Johor- Johor Bahru 11 ke-8
Nor Aziha Md Salleh Ziha Salleh 20 Johor- Johor Bahru 11 ke-9
Muna Shahirah Munadi Muna Shahira 20 Johor- Mersing 11 ke-10
Muhammad Fareezuan Adnan Farez Adnan 19 Kuala Lumpur- Cheras 11 ke-11
Walfadhilah Suhaizat Wawa Suhaizat 19 Selangor- Banting 11 ke-12
Mohammad Sufie Rashid Sufie Rashid 24 Singapore- Kallang 12 Juara
Syameel Aqmal Mohd Fodzly 6 Syamel 22 Kuala Lumpur- Bangsar 12 Naib Juara
Nurnajmi Nabila Samsaidi Bila 19 Kuala Lumpur- Keramat 12 ke-3
Muhammad Shahrul Amin Kamarozaman Sharul 19 Negeri Sembilan- Port Dickson 12 ke-4
Allyssa Joanne Anak Jambi Lisa 22 Sarawak- Sri Aman 12 ke-5
Ang Hui San Rachel Ang 23 Pahang- Bentong 12 ke-6
Muhammad Ikhwan Alif Salim Iqwan 20 Perak- Manjung 12 ke-7
Anthonasius Jadil Openg 23 Sabah- Kota Marudu 12 ke-8
Muhammad Amyroulfarouk Mohd Nor Faroq 23 Melaka- Klebang 12 ke-09
Aziah Awang Aziah 21 Sabah- Ranau 12 ke-10
Nurhusnina Haziqah Naharuddin Ziqa 19 Johor- Johor Bahru 12 ke-11
Sharifah Nabilah Syed Azhar Ifa 21 Kedah- Alor Star 12 ke-12
Suili George Wili 28 Sabah- Tuaran 12 Prelude
Noradalila Mohamed Yusof Dalila 23 Singapura- Jurong Timur 12 Prelude
Khairul Mohd Syahid Abu Hassan Shahid 27 Melaka- Bukit Katil 12 Prelude
Sharmaine Arissa Shahrudin Arissa 21 Selangor- Subang 12 Prelude


  • ↑Pemakluman  Umur yang dicatatkan adalah umur peserta ketika pertandingan.
  • ↑Nota 1  Mawi, Marsha, Hazama dan Fina diserap masuk untuk bertanding pada peringkat mingguan , manakala Adel diserap masuk ke peringkat akhir setelah tersingkir pada minggu ke-7. Kesemua mereka dipilih menerusi skim AFSERAP pilihan fakulti. Hanya seorang saja pelajar diserap masuk untuk mengikuti pembelajaran selama seminggu iaitu Leez pada AF4.
  • ↑Nota 2  Linda, Lotter, Aril, Shahir dan duo Azhael dipilih memasuki peringkat akhir menerusi skim undian AFMASUK yang dibuka kepada penonton untuk memilih seorang finalis secara undian SMS dalam kalangan pelajar yang telah tersingkir pada peringkat mingguan.
  • ↑Nota 3  Haider, Hazama, Irsa, Arja adalah peserta yang dipilih untuk penyertaaan sebanyak lebih dari sekali menerusi dua musim yang berbeza. Namun Haider dan Arja tidak pernah melepasi ke peringkat selepas prelude dalam kedua-dua penyertaan
  • ↑Nota 4  Amir dan Aida merupakan dua peserta yang digugurkan dari pertandingan atas pilihan fakulti menerusi Ops AFGUGUR.
  • ↑Nota 5  Hazama, Fina, Fir dan Hani merupakan peserta yang dicalon untuk penilaian AFSERAP pada AF9, di mana Hazama dan Fina terpilih. Semua pelajar AF11 yang tersingkir di peringkat mingguan diberi penilaian semula tanpa membuat persembahan menerusi skim AFSERAP pada penghujung konsert akhir. Lapan orang pelajar yang tersingkir pada konsert prelude diberi peluang untuk dipertandingkan dalam penilaian AFSERAP selepas berakhir konsert minggu pertama, dimana Mawi dan Marsha diserap masuk.
  • ↑Nota 6  Fina dan Syamel merupakan dua pelajar yang mendapat imuniti oleh pengkritik tetap untuk diselamatkan dari penyingkiran dan mara ke peringkat akhir pada minggu suku akhir menerusi skim AFIMUN.
  • ↑Nota 7  Sehingga kini, Zhana merupakan satu-satunya peserta yang menarik diri daripada pertandingan.

Rekod Penyertaan[sunting | sunting sumber]

  • Peserta termuda - Stacy (AF6) (berusia jelang 3 bulan sebelum berusia 18 tahun)
  • Peserta tertua - Rina (AF6) (berusia 44 tahun)
  • 32 orang peserta menyertai pertandingan ketika berusia 21 tahun.
  • Finalis teramai - AF 2 dan AF 2013 (6 finalis, dimana AF 2013 mempunyai penyertaan 5 individu dan sepasang duo)
  • Peratusan undian tertinggi - Azwan (AF2014) sebanyak 72% pada minggu ke-8.
  • Jumlah undian terbanyak diterima - Mawi (AF3)
  • Jumlah undian kumulatif terbanyak - AF 2
  • Johor Bahru dan Kota Kinabalu merupakan bandaraya dengan wakil penyertaan teramai iaitu masing-masing sebanyak 14 penyertaan. Namun jika diambil kira kawasan Lembah Klang sebagai konurbasi, gabungan penyertaan adalah sebanyak 51 dengan 30 daripadanya dari Kuala Lumpur dan 21 dari Selangor.
  • Sabah merupakan negeri dengan pertaaan teramai iaitu sebanyak 33 penyertaan menerusi 30 peserta, diikuti Kuala Lumpur dengan 30 penyertaan menerusi 29 peserta.