Pergi ke kandungan

Snow White (filem 2025)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Snow White
Poster keluaran
PengarahMarc Webb
Lakon layarErin Cressida Wilson
Berdasarkan
Dihasilkan oleh
Dibintangi
SinematografiMandy Walker
Disunting olehMark Sanger
Muzik oleh
  • Jeff Morrow (skor)
  • Larry Morey (lagu)
  • Frank Churchill (lagu)
  • Pasek and Paul (lagu baru)
Diedarkan olehWalt Disney Studios Motion Pictures
Tarikh tayangan
  • 21 Mac 2025 (2025-03-21)
Masa tayangan
109 minit[1]
NegaraAmerika Syarikat
BahasaInggeris
Bajet$240–270 juta[2][3]
Pecah panggung$205.7 juta[4][5]

Disney's Snow White, atau ringkasnya Snow White, merupakan sebuah filem fantasi muzikal Amerika Syarikat 2025 yang diarahkan oleh Marc Webb daripada lakon layar oleh Erin Cressida Wilson. Dihasilkan oleh Walt Disney Pictures dan Marc Platt Productions, ia adalah penggambaran semula aksi langsung filem animasi Walt Disney Productions 1937 Snow White and the Seven Dwarfs, yang sendiri berdasarkan kisah dongeng 1812 "Snow White" oleh Brothers Grimm. Filem ini dibintangi oleh Rachel Zegler, Andrew Burnap, dan Gal Gadot.

Rancangan untuk pembuatan semula Snow White and the Seven Dwarfs 1937 telah disahkan pada Oktober 2016, dengan Wilson diumumkan sebagai penulis skrip. Webb memasuki rundingan untuk mengarahkan filem itu pada Mei 2019 dan diumumkan sebagai pengarah pada September 2019. Penggambaran berlangsung terutamanya di London, England, dari Mac hingga Julai 2022, dengan penggambaran tambahan dan pengambilan berlangsung pada Jun 2024. Filem ini menimbulkan kontroversi pra-keluaran, dengan kritikan yang dikenakan terhadap pemutus buta warna, perubahan cerita, penolakan awam Zegler filem asal, dan membayangkan semula Tujuh Kerdil.

Snow White dijadualkan ditayangkan di pawagam di Amerika Syarikat oleh Walt Disney Studios Motion Pictures pada 21 Mac 2025.

Seorang raja dan permaisuri yang baik hati mengalu-alukan anak perempuan mereka semasa musim ribut salji, menamakannya Snow White untuk menghormati hari tersebut. Bertahun-tahun kemudian, permaisuri yang baik jatuh sakit dan meninggal dunia. Raja yang baik tergesa-gesa berkahwin semula sebelum melancarkan kempen menentang ancaman yang menceroboh. Apabila dia tidak kembali, permaisuri baharu akan merampas takhta, mendedahkan dirinya sebagai penyihir yang kesombongannya mengatasi kecantikannya.

Di bawah pemerintahan permaisuri yang jahat, subjek sama ada dibiarkan melarat atau ditugaskan ke dalam pengawal diraja. Snow White terkurung di istana sebagai pembantu rumah. Permaisuri takut bahawa kecantikan Snow White akan mengatasi kecantikannya, merujuk cermin ajaib setiap hari, memintanya menamakan yang paling cantik antara semua. cermin ajaib sentiasa bertindak balas memihak kepadanya untuk menggembirakannya.

Pada suatu hari, Snow White bertemu Jonathan, iaitu ketua sinis kumpulan penyamun dan menyerbu pantri. Apabila dia dihukum untuk diikat di pintu pagar, dia membebaskannya dan memberinya makanan. Pada hari yang sama, cermin ajaib mengisytiharkan bahawa Snow White ialah yang paling cantik. Permaisuri secara berang memerintahkan pemburu diraja untuk membawa Snow White ke dalam hutan untuk membunuhnya, dan membawa hatinya kembali ke dalam kotak permata. Pemburu sebaliknya memberi amaran kepada Snow White mengenai niat Permaisuri. Atas desakannya, Snow White melarikan diri jauh ke dalam hutan.

Makhluk hutan membawa Snow White ke kotej terpencil, tempat yang mana dia tertidur. Kemudian pada malam itu, dia terjaga dan mendapati dirinya berhadapan dengan pemilik kotej, tujuh kerdil ialah Doc, Grumpy, Bashful, Sleepy, Sneezy, Happy, dan Dopey yang bekerja di lombong berlian. Mereka berasa kasihan kepadanya dan mereka bersetuju untuk membiarkan dia tinggal. Sementara itu, permaisuri setelah mengetahui dari cermin ajaib bahawa Snow White masih hidup, memenjarakan pemburu itu sebelum mengarahkan pemburuan.

Snow White dan Jonathan bertemu lagi di hutan dan menangkis pengawal bersama penyamun. Mereka menyedari perasaan mereka antara satu sama lain sebelum Jonathan berlepas untuk mencari raja yang Snow White percaya mungkin masih hidup. Jonathan ditangkap oleh pengawal dan dipenjarakan oleh permaisuri, yang menyimpulkan di mana Snow White berada. Berundur ke bilik rahsianya, dia membuat sihir, mula menyamar sebagai seorang wanita penjaja yang tua dan mencipta epal beracun untuk mengutuk Snow White dengan kematian tidur.

Selepas tujuh kerdil Snow White pergi bekerja, permaisuri menemui pondok mereka dan menipu Snow White untuk memakan epal itu dengan mengatakan dia adalah sekutu Jonathan. Dia kemudian mendedahkan kepada Snow White bahawa dia yang membunuh ayahnya. Snow White jatuh ke dalam kematian tidur dan permaisuri berundur ke istananya. Tujuh kerdil Snow White mendapati dia pengsan setelah mereka telah pulang. Setelah melarikan diri, Jonathan tiba untuk menemui dia telah mati dan menciumnya dengan sedih. Snow White berjaya menyedarkan dari kematian tidur manakala dia membawa rakan-rakannya dan penyamun Jonathan untuk memburu permaisuri sama-sama.

Tiba di istana, Snow White berhadapan dengan permaisuri, yang memaksanya untuk menaiki takhta, meletakkan pisau berlian ke tangannya. Snow White enggan menyakitinya, mengingatkan rakyat bagaimana keadaan kerajaan dahulu di bawah pemerintahan peninggalan ibu bapanya. Tergerak oleh kenangan dan kebaikan puteri, para pengawal berdiri di hadapan permaisuri dan menyertai rakan Snow White, penyamun, pemburu dan penduduk kampung dan bandar. Permaisuri cuba menyerang Snow White, tetapi tujuh kerdil dan penyamun mempertahankannya daripada cubaan serangan. Cermin ajaib memberitahu permaisuri bahawa Snow White akan sentiasa lebih adil daripadanya kerana kebaikan dan keadilannya. Snow White tiba untuk menyaksikan permaisuri memecahkan cermin itu, yang didedahkan sebagai sumber kuasanya, dia sendiri berubah menjadi kaca, tiba-tiba hilang menjadi pusaran dan mengheretnya ke dalam cermin manakala cermin ajaib membaiki dirinya sendiri.

Setelah dinamakan sebagai ratu baharu pada satu perayaan besar, Snow White memerintah negerinya dengan adil.

Pengeluaran

[sunting | sunting sumber]

Pembangunan

[sunting | sunting sumber]

Pada 31 Oktober 2016, The Hollywood Reporter melaporkan bahawa Walt Disney Pictures sedang membangunkan pembuatan semula aksi langsung Snow White and the Seven Dwarfs, dengan Erin Cressida Wilson sedang berbincang untuk menulis lakon layar. Pada 30 Mei 2019, dilaporkan bahawa Marc Webb sedang dalam perbincangan untuk mengarahkan filem itu. Pada November 2021, Greta Gerwig dilaporkan akan menulis lakon layar bersama. Gurinder Chadha juga sangat dipertimbangkan untuk jawatan itu.

Pada Jun 2021, Rachel Zegler telah dilakonkan dalam watak utama, dan pada bulan November, Gal Gadot dilakonkan sebagai Ratu Jahat. Pada 7 Disember 2021, semasa temu bual dengan Extra, Zegler mendedahkan bahawa Snow White akan menjadi jauh lebih "kuat" daripada yang asal. Carian pemutus baharu telah diumumkan untuk pelakon muda membintangi Snow White versi lebih muda dalam pembuatan semula aksi langsung, dan Emilia Faucher telah dilakonkan. Pada 12 Januari 2022, diumumkan bahawa Andrew Burnap dilakonkan sebagai watak baharu bernama Jonathan dalam watak utama lelaki, menggantikan watak The Prince. Pada Ekspo Peminat Denver 2022, Martin Klebba mendedahkan bahawa dia akan menggambarkan Grumpy dalam filem itu; Klebba sebelum ini memainkan peranan kerdil yang sama dalam produksi terdahulu berdasarkan kisah dongeng "Snow White": dalam filem 2001 yang dibuat untuk televisyen Snow White: The Fairest of Them All as Friday, dan dalam komedi fantasi 2012 Mirror Mirror sebagai Butcher. Colin Michael Carmichael muncul dalam filem itu.

  1. ↑ "Snow White (2025)". Irish Film Classification Office. February 28, 2025. Dicapai pada February 28, 2025.
  2. ↑ Ralat petik: Tag <ref> tidak sah; tiada teks disediakan bagi rujukan yang bernama "BO-preview"
  3. ↑ Ralat petik: Tag <ref> tidak sah; tiada teks disediakan bagi rujukan yang bernama "BO-preview2"
  4. ↑ "Disney's Snow White (2025) – Financial Information". The Numbers. Dicapai pada July 1, 2025.
  5. ↑ "Snow White (2025)". Box Office Mojo. Dicapai pada July 1, 2025.
  6. ↑ Ralat petik: Tag <ref> tidak sah; tiada teks disediakan bagi rujukan yang bernama "Kroll-2021b"
  7. ↑ Ralat petik: Tag <ref> tidak sah; tiada teks disediakan bagi rujukan yang bernama "Tomeo-2022"
  8. ↑ Ralat petik: Tag <ref> tidak sah; tiada teks disediakan bagi rujukan yang bernama "Kroll-2021a"
  9. ↑ Ralat petik: Tag <ref> tidak sah; tiada teks disediakan bagi rujukan yang bernama "Kit-2022"
  10. ↑ Thompson, Jaden (October 27, 2023). "'Snow White' Reboot First Look: See Rachel Zegler, Seven Dwarfs". Variety. Diarkibkan daripada yang asal pada October 27, 2023. Dicapai pada October 28, 2023.
  11. ↑ Banks, Kayleigh (May 5, 2023). "Snow White Live-Action Remake Cast & Character Guide". ScreenRant. Diarkibkan daripada yang asal pada July 5, 2023. Dicapai pada January 14, 2024.
  12. ↑ Ralat petik: Tag <ref> tidak sah; tiada teks disediakan bagi rujukan yang bernama "Amidon-2022"
  13. ↑ Delgado, Sara (November 1, 2023). "Disney's Live-Action Snow White: Release Date, Cast, Trailer and Everything You Need to Know". Teen Vogue (dalam bahasa English). Diarkibkan daripada yang asal pada April 5, 2024. Dicapai pada March 6, 2024.{{cite journal}}: CS1 maint: unrecognized language (link)
  14. ↑ Sharpe, Josh (December 4, 2024). "Patrick Page Transforms Into SNOW WHITE's Magic Mirror in Behind-the-Scenes Photos". BroadwayWorld. Dicapai pada December 4, 2024.

Pautan luar

[sunting | sunting sumber]
  • Snow White di Pangkalan Data Filem Internet (IMDb)Sunting ini di Wikidata
  • Kategori berkaitan Snow White di Wikimedia Commons
  • Petikan kata berkaitan Snow White di Wikipetik