Badminton di Sukan Olimpik Musim Panas 2016 – Peseorangan lelaki

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Jump to navigation Jump to search
Perseorangan lelaki
di Sukan Olimpik XXXI
TempatRiocentro - Pavilion 4
Tarikh11 Ogos hingga 20 Ogos
Peserta41 dari 37 negara
Pemenang pingat
Pingat emas  China China
Pingat perak  Malaysia Malaysia
Pingat gangsa  Denmark Denmark
«20122020»
Badminton di
Sukan Olimpik Musim Panas 2016

Badminton pictogram.svg
Peseorangan   lelaki   wanita  
Beregu   lelaki   wanita   campuran

Acara badminton perseorangan lelaki di Sukan Olimpik Rio 2016 telah berlangsung pada 11 hingga 20 Ogos bertempat di Riocentro - Pavilion 4.[1]


Pengagihan[sunting | sunting sumber]

Seramai 13 pemain badminton diberi pengagihan.[1]

  1. Malaysia Lee Chong Wei (MAS)
  2. China Chen Long (CHN)
  3. China Lin Dan (CHN) (Separuh akhir
  4. Denmark Viktor Axelsen (DEN) (Separuh akhir)
  5. Denmark Jan Ø. Jørgensen (DEN) (Pusingan 16)
  6. Taipei Cina Chou Tien-chen (TPE) (Suku akhir)
  7. Indonesia Tommy Sugiarto (INA) (Pusingan 16)

  1. Korea Selatan Son Wan-ho (KOR) (Suku akhir)
  2. India Srikanth Kidambi (IND) (Suku akhir)
  3. Hong Kong Hu Yun (HKG) (Pusingan 16)
  4. Hong Kong Ng Ka Long (HKG) (Pusingan 16)
  5. Jerman Marc Zwiebler (GER) (Peringkat kumpulan)
  6. Great Britain Rajiv Ouseph (GBR) (Suku akhir)

Keputusan[sunting | sunting sumber]

Peringkat kumpulan[sunting | sunting sumber]

Kumpulan A[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Malaysia Lee Chong Wei (MAS) 2 2 0 4 0 2
Singapura Derek Wong Zi Liang (SIN) 2 1 1 2 2 1
Suriname Soren Opti (SUR) 2 0 2 0 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
11 August, 09:35
Malaysia Lee Chong Wei (MAS) 21–2
21–3
Suriname Soren Opti (SUR)
12 August, 10:45
Singapura Derek Wong Zi Liang (SIN) 21–5
21–6
Suriname Soren Opti (SUR)
14 August, 08:55
Malaysia Lee Chong Wei (MAS) 21–18
21–8
Singapura Derek Wong Zi Liang (SIN)

Kumpulan C[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Taipei Cina Chou Tien-chen (TPE) 2 2 0 4 0 2
Israel Misha Zilberman (ISR) 2 1 1 2 2 1
Belgium Yuhan Tan (BEL) 2 0 2 0 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
12 August, 20:30
Taipei Cina Chou Tien-chen (TPE) 21–9
21–11
Israel Misha Zilberman (ISR)
13 August, 17:25
Belgium Yuhan Tan (BEL) 20–22
12–21
Israel Misha Zilberman (ISR)
14 August, 10:05
Taipei Cina Chou Tien-chen (TPE) 21–14
21–8
Belgium Yuhan Tan (BEL)

Kumpulan D[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Hong Kong Hu Yun (HKG) 2 2 0 4 0 2
Sepanyol Pablo Abián (ESP) 2 1 1 2 2 1
Brunei Jaspar Yu Woon (BRU) 2 0 2 0 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
12 August, 19:55
Hong Kong Hu Yun (HKG) 21–16
21–15
Brunei Jaspar Yu Woon (BRU)
13 August, 20:30
Sepanyol Pablo Abián (ESP) 21–12
21–10
Brunei Jaspar Yu Woon (BRU)
14 August, 15:30
Hong Kong Hu Yun (HKG) 21–18
21–19
Sepanyol Pablo Abián (ESP)

Kumpulan E[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
China Lin Dan (CHN) 3 3 0 6 0 3
Vietnam Nguyễn Tiến Minh (VIE) 3 2 1 4 3 2
Rusia Vladimir Malkov (RUS) 3 1 2 3 4 1
Austria David Obernosterer (AUT) 3 0 3 0 6 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
11 August, 08:25
China Lin Dan (CHN) 21–5
21–11
Austria David Obernosterer (AUT)
11 August, 11:55
Vietnam Nguyễn Tiến Minh (VIE) 15–21
21–9
21–13
Rusia Vladimir Malkov (RUS)
12 August, 09:00
China Lin Dan (CHN) 21–18
21–7
Rusia Vladimir Malkov (RUS)
12 August, 20:30
Vietnam Nguyễn Tiến Minh (VIE) 21–18
21–14
Austria David Obernosterer (AUT)
14 August, 09:40
China Lin Dan (CHN) 21–7
21–12
Vietnam Nguyễn Tiến Minh (VIE)
14 August, 10:40
Rusia Vladimir Malkov (RUS) 21–11
21–10
Austria David Obernosterer (AUT)

Kumpulan G[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Denmark Jan Ø. Jørgensen (DEN) 2 2 0 4 0 2
Perancis Brice Leverdez (FRA) 2 1 1 2 3 1
Estonia Raul Must (EST) 2 0 2 1 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
12 August, 16:40
Denmark Jan Ø. Jørgensen (DEN) 21–8
21–15
Estonia Raul Must (EST)
13 August, 20:30
Perancis Brice Leverdez (FRA) 21–18
18–21
21–12
Estonia Raul Must (EST)
14 August, 15:30
Denmark Jan Ø. Jørgensen (DEN) 21–11
21–18
Perancis Brice Leverdez (FRA)

Kumpulan H[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
India Srikanth Kidambi (IND) 2 2 0 4 0 2
Sweden Henri Hurskainen (SWE) 2 1 1 2 2 1
Mexico Lino Muñoz (MEX) 2 0 2 0 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
11 August, 21:05
India Srikanth Kidambi (IND) 21–11
21–17
Mexico Lino Muñoz (MEX)
13 August, 15:55
Sweden Henri Hurskainen (SWE) 21–12
21–11
Mexico Lino Muñoz (MEX)
14 August, 10:40
India Srikanth Kidambi (IND) 21–6
21–18
Sweden Henri Hurskainen (SWE)

Kumpulan I[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Great Britain Rajiv Ouseph (GBR) 2 2 0 4 0 2
Jepun Sho Sasaki (JPN) 2 1 1 2 3 1
Republik Czech Petr Koukal (CZE) 2 0 2 1 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
11 August, 19:55
Great Britain Rajiv Ouseph (GBR) 21–14
21–18
Republik Czech Petr Koukal (CZE)
13 August, 10:10
Jepun Sho Sasaki (JPN) 21–10
16–21
21–12
Republik Czech Petr Koukal (CZE)
14 August, 10:05
Great Britain Rajiv Ouseph (GBR) 21–15
21–9
Jepun Sho Sasaki (JPN)

Kumpulan J[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Indonesia Tommy Sugiarto (INA) 2 2 0 4 0 2
Cuba Osleni Guerrero (CUB) 2 1 1 2 2 1
Amerika Syarikat Howard Shu (USA) 2 0 2 0 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
12 August, 08:00
Indonesia Tommy Sugiarto (INA) 21–14
21–10
Amerika Syarikat Howard Shu (USA)
13 August, 11:20
Cuba Osleni Guerrero (CUB) 21–16
21–15
Amerika Syarikat Howard Shu (USA)
14 August, 08:55
Indonesia Tommy Sugiarto (INA) 21–12
21–14
Cuba Osleni Guerrero (CUB)

Kumpulan K[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Ireland Scott Evans (IRL) 2 2 0 4 2 2
Jerman Marc Zwiebler (GER) 2 1 1 3 2 1
Brazil Ygor Coelho de Oliveira (BRA) 2 0 2 1 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
12 August, 11:20
Jerman Marc Zwiebler (GER) 21–9
17–21
7–21
Ireland Scott Evans (IRL)
13 August, 19:55
Brazil Ygor Coelho de Oliveira (BRA) 8–21
21–19
8–21
Ireland Scott Evans (IRL)
14 August, 15:55
Jerman Marc Zwiebler (GER) 21–12
21–12
Brazil Ygor Coelho de Oliveira (BRA)

Kumpulan L[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Denmark Viktor Axelsen (DEN) 2 2 0 4 0 2
Thailand Boonsak Ponsana (THA) 2 1 1 2 3 1
Korea Selatan Lee Dong-keun (KOR) 2 0 2 1 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
11 August, 11:20
Denmark Viktor Axelsen (DEN) 21–14
21–13
Thailand Boonsak Ponsana (THA)
13 August, 09:35
Korea Selatan Lee Dong-keun (KOR) 19–21
21–17
16–21
Thailand Boonsak Ponsana (THA)
14 August, 11:15
Denmark Viktor Axelsen (DEN) 21–11
21–13
Korea Selatan Lee Dong-keun (KOR)

Kumpulan M[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Hong Kong Ng Ka Long (HKG) 2 2 0 4 0 2
Kanada Martin Giuffre (CAN) 2 1 1 2 3 1
Portugal Pedro Martins (POR) 2 0 2 1 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
11 August, 19:30
Hong Kong Ng Ka Long (HKG) 21–11
21–14
Kanada Martin Giuffre (CAN)
13 August, 11:20
Portugal Pedro Martins (POR) 21–14
22–24
6–21
Kanada Martin Giuffre (CAN)
14 August, 09:40
Hong Kong Ng Ka Long (HKG) 21–17
21–18
Portugal Pedro Martins (POR)

Kumpulan N[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
Korea Selatan Son Wan-ho (KOR) 2 2 0 4 0 2
Afrika Selatan Jacob Maliekal (RSA) 2 1 1 2 2 1
Ukraine Artem Pochtarev (UKR) 2 0 2 0 4 0
Atlet 1 Mata Atlet 2
11 August, 19:30
Korea Selatan Son Wan-ho (KOR) 21–10
21–10
Afrika Selatan Jacob Maliekal (RSA)
12 August, 19:55
Ukraine Artem Pochtarev (UKR) 18–21
19–21
Afrika Selatan Jacob Maliekal (RSA)
14 August, 08:30
Korea Selatan Son Wan-ho (KOR) 21–9
21–15
Ukraine Artem Pochtarev (UKR)

Kumpulan P[sunting | sunting sumber]

Athlete Pld W L SW SL Pts
China Chen Long (CHN) 2 2 0 4 0 2
Sri Lanka Niluka Karunaratne (SRI) 2 1 1 2 2 1
Poland Adrian Dziółko (POL) 2 0 2 0 4 0
Guatemala Kevin Cordón (GUA) N/A
Atlet 1 Mata Atlet 2
11 August, 10:10
China Chen Long (CHN) 21–7
21–10
Sri Lanka Niluka Karunaratne (SRI)
11 August, 20:30
Guatemala Kevin Cordón (GUA) 21–18
10–21
13–21
Poland Adrian Dziółko (POL)
12 August, 19:30
Guatemala Kevin Cordón (GUA) w/o Sri Lanka Niluka Karunaratne (SRI)
13 August, 08:25
China Chen Long (CHN) 21–12
21–9
Poland Adrian Dziółko (POL)
14 August, 10:40
China Chen Long (CHN) w/o Guatemala Kevin Cordón (GUA)
14 August, 15:55
Poland Adrian Dziółko (POL) 19–21
22–24
Sri Lanka Niluka Karunaratne (SRI)

Keputusan akhir[sunting | sunting sumber]

 
Pusingan 16Suku AkhirSeparuh AkhirAkhir
 
                      
 
 
 
 
 
 
 
Malaysia Lee Chong Wei (MAS)2121
 
 
 
Taipei Cina Chou Tien-chen (TPE)915
 
Taipei Cina Chou Tien-chen (TPE)2121
 
 
 
Hong Kong Hu Yun (HKG)1013
 
Malaysia Lee Chong Wei (MAS)152122
 
 
China Lin Dan (CHN)211120
 
 
 
 
 
China Lin Dan (CHN)211121
 
 
 
India Srikanth Kidambi (IND)62118
 
Denmark Jan Ø. Jørgensen (DEN)1919
 
 
 
India Srikanth Kidambi (IND)2121
 
Malaysia Lee Chong Wei (MAS) 18 18
 
 
 
China Chen Long (CHN) 21 21
 
Great Britain Rajiv Ouseph (GBR)211421
 
 
 
Indonesia Tommy Sugiarto (INA)132116
 
Great Britain Rajiv Ouseph (GBR)1216
 
 
 
Denmark Viktor Axelsen (DEN)2121
 
Ireland Scott Evans (IRL)1612
 
 
 
Denmark Viktor Axelsen (DEN)2121
 
Denmark Viktor Axelsen (DEN)1415
 
 
 
China Chen Long (CHN)2121Tempat Ketiga
 
Hong Kong Ng Ka Long (HKG)2117
 
  
 
Korea Selatan Son Wan-ho (KOR)2321
 
Korea Selatan Son Wan-ho (KOR)112111 China Lin Dan (CHN)211017
 
 
China Chen Long (CHN)211821 Denmark Viktor Axelsen (DEN)152121
 
 
 
 

Rujukan[sunting | sunting sumber]

  1. ^ a b "Lee, Marin Lead Seedings". bwfbadminton.com. Badminton World Federation. Dicapai 22 July 2016.