Sukan Olimpik Belia

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Jump to navigation Jump to search

Sukan Olimpik Belia[1] atau Sukan Olimpik Remaja (Youth Olympic Games, YOG) ialah suatu temasya sukan pelbagai anjuran Jawatankuasa Olimpik Antarabangsa. Temasya ini diadakan setiap 4 tahun dengan acara-acara sukan musim panas dan sejuk sepertimana format Sukan Olimpik tetapi secara berbalik di mana Sukan Belia Musim Sejuk diadakan pada tahun lompat. Temasya musim panas pertama diadakan di Singapura dari 14 hingga 26 Ogos 2010 manakala temasya musim sejuk pertama diadakan di Innsbruck, Austria dari 13 hingga 22 Januari 2012.[2] Penyertaan acara ini dihadkan kepada atlet yang berumur antara 14 hingga 18 tahun.[3]

Format temasya[sunting | sunting sumber]

Penyertaan[sunting | sunting sumber]

Para peserta temasya diletakkan dalam kelompok usia 14–15, 16–17 dan 17–18 tahun;[4] di mana usia atlet ditentukan berdasarkan usia penyertaan dalam Sukan ini pada 31 Disember tahun yang sama.[5] Kelayakan untuk menyertai stemsya sukan ini ditentukan Jawatankuasa Olimpik Antarabangsa bersama-sama Persekutuan-Persekutuan Sukan Antarabangsa berkenaan terhadap semua acara sukan yang bakal dipertandingkan.[5]

Setiap negara dikehendaki menghantar satu regu untuk kedua-dua jantina lelaki dan perempuan.[5] Tiada negara dibenarkan menghantar lebih daripada 70 orang atlet dalam setiap sukan jenis individu.[5]

Acara yang ada[sunting | sunting sumber]

Acara sukan yang dipertandingkan dalam Sukan Olimpik Belia ini ialah sama dengan Sukan Olimpik yang biasa, namun ada daripada format acara ini mempunyai bilangan yang terhad serta telah diubahsuai mengikut kesesuaian dan kebolehan atlet yang menyertainya.[6]

Pungutan pingat keseluruhan[sunting | sunting sumber]

Pungutan di bawah dikutip setakat temasya yang berlangsung di Lillehammer pada tahun 2016

KedudukanNegaraEmasPerakGangsaJumlah
1China China (CHN)783825141
2Rusia Rusia (RUS)574538140
3Korea Selatan Korea Selatan (KOR)31161461
[[Image:Templat:Country flag IOC alias MIX|22x20px|border|Templat:Country IOC alias MIX]] [[Templat:Country IOC alias MIX di Sukan Olimpik Belia|Templat:Country IOC alias MIX]] (MIX)29273389
4Amerika Syarikat Amerika Syarikat (USA)26231867
5Jerman Jerman (GER)21313486
6Jepun Jepun (JPN)19231759
7Perancis Perancis (FRA)1882450
8Ukraine Ukraine (UKR)17182358
9Itali Itali (ITA)15211854
10Australia Australia (AUS)12192556
11Hungary Hungary (HUN)12131742
12Cuba Cuba (CUB)114318
13Azerbaijan Azerbaijan (AZE)109120
14Great Britain Great Britain (GBR)1071734
15Austria Austria (AUT)1071229
16Switzerland Switzerland (SUI)951125
17Brazil Brazil (BRA)89219
18Kanada Kanada (CAN)881834
19Slovenia Slovenia (SLO)86822
20Sweden Sweden (SWE)86620
21Norway Norway (NOR)7141233
22Thailand Thailand (THA)75315
23Belanda Belanda (NED)67922
24Lithuania Lithuania (LTU)62311
25Poland Poland (POL)60612
26Habsyah Habsyah (ETH)56213
27Kazakhstan Kazakhstan (KAZ)541019
28Iran Iran (IRI)52411
Kenya Kenya (KEN)52411
30Belarus Belarus (BLR)48113
31Romania Romania (ROU)47213
32Bulgaria Bulgaria (BUL)44210
33Mesir Mesir (EGY)43714
34Korea Utara Korea Utara (PRK)43310
35Croatia Croatia (CRO)4228
36Jamaica Jamaica (JAM)4105
37Republik Czech Republik Czech (CZE)38819
38Taipei Cina Taipei Cina (TPE)36211
39Sepanyol Sepanyol (ESP)351220
40New Zealand New Zealand (NZL)34411
41Afrika Selatan Afrika Selatan (RSA)34310
42Colombia Colombia (COL)3328
43Israel Israel (ISR)3205
44Turki Turki (TUR)261220
45Uzbekistan Uzbekistan (UZB)25815
46Belgium Belgium (BEL)25613
47Argentina Argentina (ARG)24612
48Finland Finland (FIN)23712
49Armenia Armenia (ARM)23611
50Singapura Singapura (SIN)2349
51Latvia Latvia (LAT)2237
52Vietnam Vietnam (VIE)2226
53Mongolia Mongolia (MGL)2103
54Nigeria Nigeria (NGR)2024
55Slovakia Slovakia (SVK)15410
56Denmark Denmark (DEN)1247
57Moldova Moldova (MDA)1225
58Ireland Ireland (IRL)1214
Serbia Serbia (SRB)1214
60Kyrgyzstan Kyrgyzstan (KGZ)1124
61Republik Dominika Republik Dominika (DOM)1113
Trinidad dan Tobago Trinidad dan Tobago (TTO)1113
63Maghribi Maghribi (MAR)1023
Peru Peru (PER)1023
65Eritrea Eritrea (ERI)1012
66Bolivia Bolivia (BOL)1001
Chile Chile (CHI)1001
Ghana Ghana (GHA)1001
Kepulauan Virgin Kepulauan Virgin (ISV)1001
Puerto Rico Puerto Rico (PUR)1001
Suriname Suriname (SUR)1001
Uruguay Uruguay (URU)1001
Zambia Zambia (ZAM)1001
74Venezuela Venezuela (VEN)08513
75India India (IND)07310
76Mexico Mexico (MEX)061117
77Hong Kong Hong Kong (HKG)0516
78Greece Greece (GRE)0336
79Malaysia Malaysia (MAS)0314
80Georgia Georgia (GEO)0224
Portugal Portugal (POR)0224
82Botswana Botswana (BOT)0202
Cyprus Cyprus (CYP)0202
Estonia Estonia (EST)0202
85Bahamas Bahamas (BAH)0123
86Bahrain Bahrain (BRN)0112
Bosnia dan Herzegovina Bosnia dan Herzegovina (BIH)0112
Jordan Jordan (JOR)0112
Tajikistan Tajikistan (TJK)0112
Tunisia Tunisia (TUN)0112
Uganda Uganda (UGA)0112
92Burundi Burundi (BDI)0101
Ecuador Ecuador (ECU)0101
El Salvador El Salvador (ESA)0101
Guinea Khatulistiwa Guinea Khatulistiwa (GEQ)0101
Haiti Haiti (HAI)0101
Nauru Nauru (NRU)0101
Pakistan Pakistan (PAK)0101
Qatar Qatar (QAT)0101
100Indonesia Indonesia (INA)0022
101[[Image:Templat:Country flag IOC alias AHO|22x20px|border|Templat:Country IOC alias AHO]] [[Templat:Country IOC alias AHO di Sukan Olimpik Belia|Templat:Country IOC alias AHO]] (AHO)0011
Andorra Andorra (AND)0011
Arab Saudi Arab Saudi (KSA)0011
Djibouti Djibouti (DJI)0011
Fiji Fiji (FIJ)0011
Grenada Grenada (GRN)0011
Guatemala Guatemala (GUA)0011
Iceland Iceland (ISL)0011
Iraq Iraq (IRQ)0011
Kemboja Kemboja (CAM)0011
Kuwait Kuwait (KUW)0011
Lubnan Lubnan (LIB)0011
Monaco Monaco (MON)0011
Turkmenistan Turkmenistan (TKM)0011
Jumlah (114 negara)5595525941705

Senarai temasya[sunting | sunting sumber]

Musim Panas[sunting | sunting sumber]

Edisi Tahun Bandar tuan rumah Negara tuan rumah Dirasmikan Tarikh mula Tarikh akhir Bil. negara yang terlibat Peserta Bil. sukan Bil. acara Peraih pingat terbanyak Templat:Abbreviation
I 2010 Singapura  Singapura Presiden S. R. Nathan 14 Ogos 26 Ogos 204 3,524 26 201 China China (CHN) [7]
II 2014 Nanjing  China Presiden Xi Jinping 16 Ogos 28 Ogos 203 3,579 28 222 China China (CHN) [8]
III 2018 Buenos Aires  Argentina Presiden Mauricio Macri 6 Oktober 18 Oktober 206 3,997 32 241 Rusia Rusia (RUS) [9]
IV 2022 Dakar  Senegal Akan datang Akan datang Future event Future event
V 2026 Akan datang Akan datang Akan datang Akan datang Future event Future event

Musim Sejuk[sunting | sunting sumber]

Edisi Tahun Bandar tuan rumah Negara tuan rumah Dirasmikan Tarikh mula Tarikh akhir Bil. negara yang terlibat Peserta Bil. sukan Bil. acara Peraih pingat terbanyak Templat:Abbreviation
I 2012 Innsbruck  Austria Presiden Heinz Fischer 13 Januari 22 Januari 69 1,059 7 63 Jerman Jerman (GER) [10]
II 2016 Lillehammer  Norway Raja Harald V 12 Februari 21 Februari 71 1,100 7 70 Amerika Syarikat Amerika Syarikat (USA) [11]
III 2020 Lausanne  Switzerland 9 Januari 22 Januari Future event 8 81 Akan datang [12]
IV 2024 Akan datang Akan datang Akan datang Akan datang

Rujukan[sunting | sunting sumber]

  1. ^ istilah rasmi dalam bahasa Melayu seperti yang digunakan semasa di Singapura, rujuk:
    • Saparin Rasikin (14 Ogos 2010). "Penghormatan tertinggi IOC kepada hos". Berita Harian. Dicapai 22 Oktober 2018. Sokongan pemerintah dalam menjayakan Sukan Olimpik Belia (YOG) pertama telah mendapat penghargaan tinggi daripada Jawatankuasa Olimpik Antarabangsa (IOC) 
  2. ^ "FIS in favor of Youth Olympic Games". FIS. 8 May 2007. Diarkibkan daripada asal pada 27 September 2007. Dicapai 20 May 2007. 
  3. ^ "No kidding: Teens to get Youth Olympic Games". USA Today. 25 April 2007. Dicapai 19 Mei 2007. 
  4. ^ "Youth Olympic Games". International Olympic Committee. Dicapai 19 May 2011. 
  5. ^ a b c d "Factsheet Youth Olympic Games" (PDF). International Olympic Committee. February 2009. Diarkibkan daripada asal (PDF) pada 24 March 2012. Dicapai 20 May 2011. 
  6. ^ Murphy, Pam. "Youth Olympics:Which Sports?". Livestrong.com. Dicapai 12 Julai 2011. 
  7. ^ "1st YOG Singapore 2010". IOC. Dicapai 14 Ogos 2010. 
  8. ^ "2nd YOG Nanjing 2014". IOC. Dicapai 16 Ogos 2014. 
  9. ^ "3rd YOG Buenos Aires 2018". IOC. Dicapai 4 July 2013. 
  10. ^ "1st WYOG Innsbruck 2012". IOC. Dicapai 13 January 2012. 
  11. ^ "2nd WYOG Lillehammer 2016". IOC. Dicapai 12 February 2016. 
  12. ^ "3rd WYOG Lausanne 2020". IOC. Dicapai 31 July 2015. 

Pautan luar[sunting | sunting sumber]