Juta

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Pergi ke navigasi Pergi ke carian
← 999999 1000000 1000001 →
KardinalSatu juta, sejuta
Ordinalkesejuta
Pemfaktoran26 × 56
Angka RumiM
Perduaan111101000010010000002
Pertigaan12122102020013
Kuarterner33100210004
Perlimaan2240000005
Perenaman332333446
Perlapanan36411008
Perduabelasan40285412
PerenambelasanF424016
Perduapuluhan6500020
Asas 36LFLS36
1,000,000 piksel
Visualisation 1 million.svg

Satu juta (Jawi: جوتا atau جوت‎, 1,000,000) atau satu ribu ribu, ialah nombor asli selepas 999,999 dan sebelum 1,000,001.

Dalam tatatanda saintifik, ia ditulis sebagai 1×106 atau hanya 106. Kuantiti fizikal juga dapat dinyatakan menggunakan awalan SI mega, apabila menggunakan unit SI. Contohnya, 1 megawatt bersamaan 1,000,000 watt.

Prefiks yang digunakan untuk menyebutnya dalam Sistem Unit Antarabangsa adalah Mega (M).

Peristilahan[sunting | sunting sumber]

Perkataan "juta" meminjam dari bahasa Sanskrit iaitu यूथ yūtha yang diertikan sebagai suatu "jumlah yang besar" (multitude);[1] malah angka ini dahulu pernah dieja sebagai "yuta" (Jawi: يوت) yang turut ditemukan dalam Hikayat Hang Tuah.[2] Kamus Itali-Melayu dikarang Antonio Pigafetta mencatatkan bilangan ini bersamaan dengan "10 keti".[2]

Aarex Tiaokhiao menamakan bilangan ini "Sooxol", "6-noogol" dan "Goonaoltetrault". ini setara dengan (101000)x[4] dalam Notasi panah Aarex.[3]

Penggunaan[sunting | sunting sumber]

Berikut adalah penggunaan juta.[3]

Waktu[sunting | sunting sumber]

  • 1 juta saat bersamaan dengan sekitar 11.5 hari.
  • 1 juta minit bersamaan dengan 2 tahun.
  • 1 juta jam bersamaan dengan 114 tahun.
  • 1 juta hari bersamaan dengan 27 abad.
  • 1 juta minggu bersamaan dengan 19 alaf.

Luas wilayah[sunting | sunting sumber]

  • 1,049,200 km2: Luas negara Kazakhstan.
  • 1.7 juta km2: Luas banegara bagian Alaska.

Dalam googolisme[sunting | sunting sumber]

Dalam sistem penamaan angka bebasis-Yunani, bilangan juta biasanya dikaitkan oleh prefiks SI mega-. Sementara pefiks mikro- dalam sistem penamaan Latin.[3]

Dalam notasi lain[sunting | sunting sumber]

Juta setara dengan....[3]
Jenis notasi Batas bawah Batas atas
Notasi saintifik 10 × 106
Notasi panah
Notasi Steinhaus-Moser 7[3] 8[3]
Notasi salinan 9[6] 1[7]
Fungsi Ackermann multivariabel Taro A(3,16) A(3,17)
Notasi Pound-Star #*(69)*3 #*(70)*3
BEAF* {10, 6}
Notasi Hiper-E E6
Sistem matriks Bashicu (0)[1000]
Notasi panah hiperfaktorial 9! 10!
Hirarki cepat-bertumbuh
Hirarki Hardy
Hirarki lambat-bertumbuh

*Bower's Exploding Array Function

Lihat pula[sunting | sunting sumber]

Rujukan[sunting | sunting sumber]

  1. ^ Monier-Williams, Monier (1981). A Sanskrit-English Dictionary. Delhi, Varanasi, Patna: Motilal Banarsidass. m/s. 856. - melalui Edi Sedyawati dkk. (1994). Kosakata Bahasa Sanskerta dalam Bahasa Melayu Masa Kini. Jakarta, Indonesia: Pusat Pembinaan dan Pengembangan Bahasa Departemen Pendidikan dan Kebudayaan Republik Indonesia. m/s. 86–87.
  2. ^ a b Shaharir Mohamad Zain; Zahrin Affandi Mohd. (Januari 2018). "Reka Cipta Sistem Bilangan Perpuluhan Malayonesia Dalam Bahasa Melayu Mendahului Sistem Bilangan Perpuluhan Dalam Bahasa Inggeris". Melayu. Universiti Kebangsaan Malaysia. 11 (1): 4.CS1 maint: date and year (link)
  3. ^ a b c d "Million". Googology Wiki (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 31 Julai 2019.