Orang Yahudi Sephardi

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Lompat ke: pandu arah, cari
Yahudi Sefardim
יהדות ספרד (Yahadut Sfarad)
Jumlah populasi
(Yahudi Sefardim
1,5 - 2,0 juta (perkiraan)
hingga 20% dari keseluruhan populasi 'Dunia Yahudi')
Kawasan ramai penduduk
 Israel 673,000-725,000
 Perancis 310,000-350,000
 Amerika Syarikat 50,000-80,000
 Argentina 37,500-60,000
 Kanada 30,000-60,000
 Brazil 20,000-60,000
 Turki 25,000-30,000
 Sepanyol 12,000
 Greece > 8,500
 Maghribi 5,500
 Bulgaria 5,000
 Colombia <5,000
 Cuba 3,500
 Tunisia 2,000
 Guatemala 1,200
 Paraguay 1,000
 Belanda 1,000
 Portugal 500
 Bosnia dan Herzegovina 500
 Mesir unknown
 Itali unknown
 Mexico 40,000
 Venezuela 35,375
Bahasa
Bahasa Ibrani, Ladino, Yahudi-Portugis, Catalan, Shuadit, bahasa-bahasa lokal
Agama
Yahudi
Kumpulan etnik yang berkaitan
Yahudi Ashkenazi, Yahudi Mizrahi, pembahagian etnik Yahudi lainnya, Arab, bangsa Sepanyol, Portugis.

Sephardi (Ibrani: ספרדי, Standar Səfardi Tiberias Səp̄arədî; plural ספרדים, Standar Səfaradim Tiberias Səp̄arədîm) merupakan sebuah sub-kelompok Yahudi yang berasal dari Jazirah Iberia, yang biasanya dibezakan dengan Yahudi Ashkenazi.

Definisi[sunting | sunting sumber]

Sephardi merupakan bentuk plural dari "Sefard", yang bermaksud "Sepanyol". Kata ini digunakan untuk merujuk orang-orang Yahudi yang berasal dari Iberia (kini Portugal dan Sepanyol), termasuk keturunan mereka yang diperintahkan meninggalkan Sepanyol ketika penguasa Katolik Ferdinand dan Isabel I dari Castilla merebut kembali dari tangan orang Islam Arab dan Yahudi Afrika Utara yang menginvasi Sepanyol pada 711 M. (Finkelstein, hlm. 13) Perintah deportasi ini (dijadikan hukum dalam Dekrit Alhambra pada 1492), atau dari Portugal berdasarkan perintah Raja Manuel I pada 1497. Di zaman modern, istilah ini juga digunakan untuk orang-orang Yahudi yang mungkin tidak dilahirkan sebagai Sephardi (atau bahkan juga bukan Yahudi) tetapi menghadiri ibadah di sinagoga-sinagoga Sephardi dan mempraktikkan tradisi Sefardis. Kini ada sekitar 12,000 orang Yahudi di Sepanyol dan 500 di Portugal.[1]

Lihat juga[sunting | sunting sumber]

Rujukan[sunting | sunting sumber]