Pergi ke kandungan

Kepayang (kawasan negeri)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Kepayang
Kawasan pilihan raya Perak
Bahagian pilihan raya negeri
Badan perundanganDewan Undangan Negeri Perak
ADUN
 
 
 
Nga Kor Ming
PH
Kawasan pilihan raya diwujudkan1974
Kawasan pilihan raya telah dimansuhkan1986
Kawasan pilihan raya diwujudkan semula2003
Kali pertama dipertandingkan1974
Kali terakhir dipertandingkan2022
Demografi
Pemilih (2022)25,190

Kepayang merupakan sebuah bahagian pilihan raya negeri di Perak, Malaysia yang mempunyai wakil di Dewan Undangan Negeri (DUN) Perak dengan kod N.29.

Kawasan DUN ini memberi mandat kepada seorang ahli Dewan Undangan Negeri di DUN Perak mengikut sistem undian terbanyak.

Demografi

[sunting | sunting sumber]

Pecahan etnik pengundi di Kepayang (2022)

  Cina (61.01%)
  Melayu (21.10%)
  India (16.60%)
  Lain-lain (1.30%)

Daerah mengundi

[sunting | sunting sumber]

Menurut warta persekutuan yang dikeluarkan pada 31 Oktober 2022, kawasan pilihan raya Kepayang dibahagikan kepada 13 daerah mengundi.[1]

Bahagian pilihan raya negeri Daerah mengundi Kod Lokasi
Kepayang(N29) Taman Che Wan 065/29/01 SK Seri Mutiara
Gurap 065/29/02 SMJK Yuk Choy
Gunong Lang 065/29/03 SMJK Yuk Choy
Kepayang Mesjid 065/29/04 SMK Seri Intan
Star Park 065/29/05 Kolej Tingkatan Enam Seri Putera
Fair Park 065/29/06 Kolej Tingkatan Enam Seri Putera
Kampung Pisang 065/29/07 SK Jalan Panglima Bukit Gantang
Jalan Bijih Timah 065/29/08 SJK (C) Perak
Jalan Datuk Onn Jaafar 065/29/09 SK Cator Avenue
Waller Court 065/29/10 SK Coronation Park
Green Town 065/29/11 SK Sri Kinta
Jalan Raja Ekram 065/29/12 SJK (C) Sam Tet
Jalan C.M. Yusof 065/29/13 SJK (C) Ave Maria Convent

Sejarah perwakilan

[sunting | sunting sumber]
Ahli DUN Kepayang
Sidang Tahun Penyandang Parti
Kawasan diciptakan
Ke-4 1974 - 1978 Lim Cho Hock (林子鹤) DAP
Ke-5 1978 - 1982
Ke-6 1982
1982 - 1986 Lau Dak Kee (刘德琦)
Kawasan dimansuhkan, dinamakan semula kepada Tasek
Kawasan dicipta semula daripada Bercham dan Buntong
Ke-11 2004 – 2008 Tan Chin Meng (陈进明) BN (MCA)
Ke-12 2008 – 2013 Loke Chee Yan (陆致仁) PR (DAP)
Ke-13 2013 – 2018 Nga Kor Ming (倪可敏)
Ke-14 2018 – 2022 Ko Chung Sen (许崇信) PH (DAP)
15th 2022 – kini Nga Kor Ming (倪可敏)

Sejarah pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya negeri Perak 2022
Parti Calon Undian%∆%
PHNga Kor Ming11,97772.60-8.35
PNRichard Ng2,48615.07+15.07
BNLim Huey Shan2,03512.33-6.72
Jumlah undian sah 16,498 100.00
Jumlah undi ditolak 177
Undi tidak dikembalikan 32
Keluar mengundi 16,70766.32-8.26
Pemilih berdaftar 25,190
Majoriti 9,49157.53-4.37
PH kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Perak 2018
Parti Calon Undian%
PHKo Chung Sen12,41780.95
BNChang Kok Aun2,92219.05
Jumlah undi sah 15,339100.0
Jumah kertas undi ditolak 182
Kertas undi tidak dikembalikan 39
Keluar mengundi 15,560 74.58
Pengundi berdaftar 20,864
Majoriti 9,49561.90
PH kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Perak 2013
Parti Calon Undian%∆%
DAPNga Kor Ming10,94863.31+11.63
BNChang Kok Aun6,34436.69-11.63
Jumlah undian sah 17,29298.44
Jumlah undi ditolak 2401.37
Undi tidak dikembalikan 340.19
Keluar mengundi 17,56679.50+8.59
Pemilih berdaftar 22,098
Majoriti 4,60426.62+23.26
DAP kekal Peralihan
Sumber

"KEPUTUSAN PILIHAN RAYA UMUM DEWAN UNDANGAN NEGERI".

Pilihan raya negeri Perak 2008
Parti Calon Undian%∆%
DAPLoke Chee Yan7,55251.68+12.49
BNTan Chin Meng7,06248.32-12.49
Jumlah undian sah 14,61496.96
Jumlah undi ditolak 3042.02
Undi tidak dikembalikan 1541.02
Keluar mengundi 15,07270.91+2.82
Pemilih berdaftar 21,256
Majoriti 4903.36-18.26
DAP ambil alih dari BN Unjuran ?
Pilihan raya negeri Perak 2004
Parti Calon Undian%∆%
BNTan Chin Meng8,67960.81
DAPCHong Tat Cheong5,59339.19
Jumlah undian sah 14,27294.90
Jumlah undi ditolak 3782.51
Undi tidak dikembalikan 3892.59
Keluar mengundi 15,03968.09
Pemilih berdaftar 22,087
Majoriti 3,08621.62
Ini adalah kawasan pilihan raya yang baru diwujudkan.