Pergi ke kandungan

Stulang (kawasan negeri)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Stulang
Kawasan pilihan raya Johor
Bahagian pilihan raya negeri
Badan perundanganDewan Negeri Johor
ADUN
 
 
 
Andrew Chen Kah Eng
PH
Kawasan pilihan raya diwujudkan1994
Kali pertama dipertandingkan1995
Kali terakhir dipertandingkan2026
Demografi
Pemilih (2026)60,029

Stulang merupakan sebuah bahagian pilihan raya negeri di Johor, Malaysia yang mempunyai wakil di Dewan Undangan Negeri (DUN) Johor dengan kod N.45.

Kawasan DUN ini memberi mandat kepada seorang ahli Dewan Undangan Negeri di DUN Johor mengikut sistem undian terbanyak.

Statistik

[sunting | sunting sumber]

Setakat tahun 2020, Stulang mempunyai populasi seramai 78,555 orang.[1]

Komposisi etnik pengundi Stulang setakat 2026

  Cina (52.7%)
  Melayu (38.8%)
  India (4.8%)
  Etnik lain (3.6%)

Kawasan mengundi

[sunting | sunting sumber]

Menurut warta kerajaan persekutuan yang dikeluarkan pada 2 Julai 2026, kawasan pilihan raya Stulang mempunyai sejumlah 17 daerah mengundi.[2]

Bahagian pilihan raya negeri Daerah mengundi Kod Lokasi
Stulang (N45) Majedee Bahru 160/45/01 SK Majidee Baru
Sulaiman Menteri 160/45/02
  • Dewan Serbaguna Majidee
  • Dewan Komuniti dan Tadika KEMAS Ros Bestari
Setanggi 160/45/03 SA Majidee Baru
Sentosa 160/45/04 SK Sri Tebrau
Sri Tebrau (1) 160/45/05 SMK Sri Tebrau
Bakar Batu 160/45/06
  • SK Tebrau Bakar Batu
  • SA Bakar Batu
  • Dewan Serbaguna PPR Sri Stulang
  • Dewan Serbaguna Taman Desa Belantik
Pelangi 160/45/07 SK Taman Pelangi
Taman Maju Jaya 160/45/08 SA Bersepadu Johor Bahru
Kampong Wadi Hana 160/45/09 Dewanraya Wadihana
Bukit Senyum 160/45/10 Kolej Vokasional Tanjung Puteri
Sri Pelangi 160/45/11 SMK Taman Pelangi
Stulang 160/45/12 SM Foon Yew
Taman Sri Setia 160/45/13 SA Taman Pelangi
Lumba Kuda 160/45/14 SMK Dato Jaafar
Bukit Chagar 160/45/15 SMK Dato Jaafar
Desa Majidi 160/45/16 SA Kampung Dato' Sulaiman Menteri
Sri Tebrau (2) 160/45/17 Dewan Serbaguna Sri Tebrau

Sejarah perwakilan

[sunting | sunting sumber]
ADUN Stulang
Penggal Tahun Penyandang Parti
Kawasan diciptakan daripada Pasir Gudang dan Tanjong Puteri
Ke-9 1995–1999 Freddie Long Hoo Hin (龙莆天) BN (MCA)
Ke-10 1999–2004
Ke-11 2004–2008
Ke-12 2008–2013 Mok Chek Hou (莫泽浩)
Ke-13 2013–2018 Andrew Chen Kah Eng (曾笳恩) PR (DAP)
Ke-14 2018–2022 PH (DAP)
Ke-15 2022–2026
Ke-16 2026–kini

Sejarah pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya negeri Johor 2026
Parti Calon Undian%
PHAndrew Chen Kah Eng17,56047.3
BNBong Seng Heng16,93745.6
BERSAMAStanley Tan Boon Heng1,3723.7
PNLim Chin Eng1,2383.3
Jumlah undian sah 37,107100.00
Jumlah undi ditolak 394
Undi tidak dikembalikan 23
Keluar mengundi 37,52462.5
Pemilih berdaftar 60,029
Majoriti 623
PH kekal Peralihan ?
Pilihan raya negeri Johor 2022
Parti Calon Undian%
PHAndrew Chen Kah Eng12,49944.84
BNAng Boon Heng9,63334.56
PNYouis Yap3,78913.59
PBMSaiful Bahari1,3594.88
BebasMoharam Baharom5942.13
Jumlah undian sah 27,874100.00
Jumlah undi ditolak 432
Undi tidak dikembalikan 184
Keluar mengundi 28,49047.03
Pemilih berdaftar 60,577
Majoriti 2,866
PH kekal Peralihan ?
Sumber

[3]

Pilihan raya negeri Johor 2018
Parti Calon Undian%
PHChen Kah Eng24,00267.55
BNAng Boon Heng11,53232.45
Jumlah undi sah 35,534100.00
Kertas undi ditolak 678
Kertas undi tidak dikembalikan 90
Keluar mengundi 36,30279.7
Pengundi berdaftar 45,551
Majoriti 12,470
PH kekal Peralihan ?
Pilihan raya negeri Johor 2013
Parti Calon Undian%
DAPChen Kah Eng19,79954.54
BNChong Chee Siong16,50345.46
Jumlah undi sah 36,302100.00
Kertas undi ditolak 625
Kertas undi tidak dikembalikan 0
Keluar mengundi 36,92782.28
Pengundi berdaftar 44,879
Majoriti 3,296
DAP ambil alih dari BN Unjuran ?
Sumber

[6]

Pilihan raya negeri Johor 2008
Parti Calon Undian%
BNMok Chek Hou16,27356.97
DAPNorman Joseph Fernandez10,09235.33
PRMSong Sing Kwee2,1987.70
Jumlah undi sah 28,563100.00
Kertas undi ditolak 770
Kertas undi tidak dikembalikan 565
Keluar mengundi 29,89870.08
Pengundi berdaftar 42,663
Majoriti 6,181
BN kekal Peralihan ?
Sumber

[6]

Pilihan raya negeri Johor 2004
Parti Calon Undian%
BNFreddie Long Hoo Hin @ Long Ah Hui22,65979.30
DAPNorman Joseph Fernandez5,91420.70
Jumlah undi sah 28,573100.00
Kertas undi ditolak 741
Kertas undi tidak dikembalikan 658
Keluar mengundi 29,97268.89
Pengundi berdaftar 43,510
Majoriti 16,745
BN kekal Peralihan ?
Sumber

[6]

Pilihan raya negeri Johor 1999
Parti Calon Undian%
BNFreddie Long Hoo Hin @ Long Ah Hui21,21376.58
DAPTey Tian Foo6,48623.42
Jumlah undi sah 27,699100.00
Kertas undi ditolak 1,236
Kertas undi tidak dikembalikan 0
Keluar mengundi 28,93569.6
Pengundi berdaftar 41,557
Majoriti 14,727
BN kekal Peralihan ?
  1. ↑ Malaysia, Department of Statistics. "N.45 Stulang Kawasanku | OpenDOSM". open.dosm.gov.my (dalam bahasa Inggeris British). Dicapai pada 2025-11-24.
  2. ↑ "Perundangan Persekutuan Malaysia". lom.agc.gov.my. Dicapai pada 2026-07-04.
  3. ↑ "Warta Kerajaan Persekutuan - Keputusan Pilihan Raya Yang Dipertandingkan Dan Penyata Pengundian Selepas Penjumlahan Rasmi Undi Bahagian Pilihan Raya Negeri Bagi Johor" (PDF). Jabatan Peguam Negara. 2022-03-17. Dicapai pada 2024-05-13.{{cite web}}: CS1 maint: date and year (link)
  4. ↑ "Semakan Keputusan Pilihan Raya Umum ke-14". Semakan Keputusan Pilihan Raya. Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Diarkibkan daripada yang asal pada 13 September 2020.
  5. ↑ "14th General Election Malaysia (GE14/PRU14) - Johor". The Star (Malaysia) (dalam bahasa Inggeris). Diarkibkan daripada yang asal pada 2018-05-11. Dicapai pada 20 Julai 2021.
  6. 1 2 3 "Undi.info". Malaysiakini. Dicapai pada 2024-05-01.