Korpus opera

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Lompat ke: pandu arah, cari
Portal:Korpus opera Portal Muzik klasikal

Di bawah adalah senarai untuk lebih daripada 1,650 karya opera yang digubah oleh lebih dari 450 penggubah-penggubah opera. Banyak dari opera-opera di bawah masih dipersembahkan sehingga ke hari ini,namun sesetengahnya sudah lama hilang dari pentas seni selama-lamanya kerana nota muzik yang sudah hilang atau rosak ditelan zaman. Senarai di bawah dibuat berdasarkan kepentingan sejarah opera di dalam pembentukan seni yang bermutu tinggi.

Liputan opera yang tersenarai merangkumi seni yang luas dan menyeluruh, dari jenis muzik ringan (seperti opereta) dan juga jenis muzik yang lebih berat dan formal. Senarai ini merangkumi keseluruhan tempoh pembentukan sejarah opera dari kelahirannya dalam abad ke-16 hingga ke hari ini.

Beribu-beribu opera telah ditulis dan dipersembahkan di sepanjang empat ratus tahun yang lalu di seluruh dunia terutamanya Eropah. Seperti yang dijelaskan dalam perenggan pertama, senarai di bawah terdiri dari karya-karya terpilih untuk kerja-kerja yang amat dihargai dan bermutu tinggi.

Senarai opera oleh pengubah menurut nama akhir[sunting | sunting sumber]

Isi kandungan: Top - 0–9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


A[sunting | sunting sumber]

Paul Abraham (1892-1960): Ball im Savoy, Die Blume von Hawaii, Dschainach, das Mädchen aus dem Tanzhaus, Der Gatte des Fräuleins, Es Geschehen noch Wunder, Julia, Märchen im Grand-Hotel, Roxy und ihr Wunderteam, Viki, Viktoria und ihr Husar, Der weisse Schwan, Zenebona

Adolphe Adam (1803-1856): Le postillon de Lonjumeau, Si j'étais roi

Mark Adamo (1962- ): Little Women

John Coolidge Adams (1947- ): The Death of Klinghoffer, Dr. Atomic, A Flowering Tree, El Niño, I Was Looking at the Ceiling and Then I Saw the Sky, Nixon in China

Thomas Adès (1971- ): Powder Her Face, The Tempest

Samuel Adler (1928-): The Disappointment

Isaac Albéniz (1860-1909): Pepita Jiménez

Eugen d'Albert (1864-1932): Flauto solo, Tiefland, Die toten Augen

Franco Alfano (1875-1954): Cyrano de Bergerac, Risurrezione, Sakùntala

Johann André (1741-1799): Erwin und Elmire, Der Töpfer

Pasquale Anfossi (1727-1797): L'avaro, Il curioso indiscreto, La vera costanza

Francesco Araja (1709-c1770): Tsefal i Prokris

Dominick Argento (1927- ): Casanova's Homecoming, Postcard from Morocco

Thomas Arne (1710-1778): Alfred, Thomas and Sally

Leo Ascher (1880-1942): Hoheit tanzt Walzer

Daniel-François-Esprit Auber (1782-1871): Le domino noir, Fra Diavolo, Gustave III, Haydée, Manon Lescaut, La muette de Portici, Le cheval de bronze, Les diamants de la couronne

Edmond Audran (1842-1901): La mascotte

B[sunting | sunting sumber]

Johann Christian Bach (1735-1782): Temistocle

Michael Balfe (1808-1870): The Bohemian Girl

Samuel Barber (1910-1981): Antony and Cleopatra, A Hand of Bridge, Vanessa

John Barnett (1802-1890): Mountain Sylph, Fair Rosamund, Farinelli

Gerald Barry (1952- ): The Bitter Tears of Petra von Kant

Béla Bartók (1881-1945): Bluebeard's Castle

Franco Battiato (1945- ): Genesi, Gilgamesh (Battiato Opera)|Gilgamesh, Messa arcaica, Il Cavaliere dell'Intelletto

Amy Beach (1867-1944): Cabildo

Ludwig van Beethoven (1770-1827): Fidelio, Leonore

Vincenzo Bellini (1801-1835): Adelson e Salvini, Beatrice di Tenda, Bianca e Fernando (Bianca e Gernando), I Capuleti e i Montecchi, Norma, Il pirata, I puritani, La sonnambula, La straniera, Zaira

Ralph Benatzky (1884-1957): Bezauberndes Fräulein, Meine Schwester und ich, The White Horse Inn (Im weißen Rößl)

Georg Benda (1722-1795): Romeo und Julie, Walder

Julius Benedict (1804-1885): The Lily of Killarney

Arthur Benjamin (1893-1960): The Devil Take Her

Richard Rodney Bennett (1936- ): The Mines of Sulphur

Maksym Berezovsky (1745-1777): Demofonte

Alban Berg (1885-1935): Lulu, Wozzeck

Luciano Berio (1925-2003): Opera, La Vera Storia, Un re in ascolto, Outis, Cronaca del Luogo

Michael Berkeley (1948- ): Baa, Baa, Black Sheep, Jane Eyre

Hector Berlioz (1803-1869): Béatrice et Bénédict, Benvenuto Cellini, The Damnation of Faust, Les Troyens

Leonard Bernstein (1918-1990): Candide, A Quiet Place, Trouble in Tahiti, West Side Story

Louise Bertin (1805-1877) Esmeralda

Harrison Birtwistle (1934- ): Gawain, The Mask of Orpheus

Georges Bizet (1835-1875): Carmen, Djamileh, Ivan IV, La jolie fille de Perth, The Pearl Fishers

Arthur Edward Drummond Bliss (1891-1975): The Olympians

Marc Blitzstein (1905-1964): Regina

Ernest Bloch (1880-1959): Macbeth

Karl-Birger Blomdahl (1916-1968): Aniara

John Blow (1649-1708): Venus and Adonis

Philippe Boesmans (1936- ): Julie, La passion de Gilles, Reigen, Wintermärchen,

François-Adrien Boïeldieu (1775-1834): La dame blanche

Arrigo Boito (1842-1918): Mefistofele, Nerone

William Bolcom (1938- ): A View from the Bridge, A Wedding

Giovanni Bononcini (1670-1747): Muzio Scevola

Alexander Borodin (1833-1887): Prince Igor (Knyaz Igor)

Rutland Boughton (1878-1960): The Immortal Hour

Walter Braunfels (1882-1954): Prinzessin Brambilla, Ulenspiegel, Verkündigung, Die Vögel

Nicolae Bretan (1887-1968): Arald, Golem, Horia, Luceafarul

Benjamin Britten (1913-1976): Albert Herring, Billy Budd, The Burning Fiery Furnace, Curlew River, Death in Venice, Gloriana, Let's Make an Opera, The Little Sweep, A Midsummer Night's Dream, Noye's Fludde, Owen Wingrave, Paul Bunyan, Peter Grimes, The Prodigal Son, The Rape of Lucretia, The Turn of the Screw

Rudolf Brucci (1917-2002): Gilgamesh

Max Bruch (1838-1920): Die Loreley

Alfred Bruneau (1857-1934): Angelo, L'attaque du moulin, L'enfant roi, Messidor, L'ouragan, La rêve

August Bungert (1845-1915): Die Odyssee

Paul Burkhard (1911-1977): Feuerwerk (Der schwarze Hecht), Hopsa

Alan Bush (1900-1995): Men of Blackmoor, Wat Tyler

Ferruccio Busoni (1866-1924): Arlecchino, Die Brautwahl, Doktor Faust, Turandot

C[sunting | sunting sumber]

Francesca Caccini (1587- c. 1626): La liberazione di Ruggiero

Giulio Caccini (1551-1610): Euridice, Il rapimento di Cefalo

André Campra (1660-1744) L'Europe galante, Idomenée, Tancrède

Michele Carafa (1787-1872): La belle au bois dormant

F. Osmond Carr (1858–1916): His Excellency

Alfredo Catalani (1854-1893): Loreley, La Wally

Daniel Catán (1949- ): Rappaccini's Daughter, Florencia en el Amazonas,

Eduard Caudella (1841-1924): Beizadea Epaminonda, Fata răzeşului, Harţă Răzeşul, Hatmanul Baltag, Petru Rareş

Emilio de' Cavalieri (1550-1602): La rappresentatione de Anima et di Corpo

Francesco Cavalli (1602-1676): La Calisto, Egisto, Orion, Ormindo

Alfred Cellier (1844-1891): After All!, Doris, Dorothy, The Mountebanks, The Spectre Knight, The Sultan of Mocha, Topsyturveydom

François Cellier (1849–1914): Captain Billy

Pietro Cesti (1623-1669): Orontea, Il pomo d'oro

Emmanuel Chabrier (1841-1894): Une éducation manquée, L'étoile, Gwendoline (opera)|Gwendoline, Le roi malgré lui

Ruperto Chapí (1851-1909): Margarita la tornera

Gustave Charpentier (1860-1956): Louise

Marc-Antoine Charpentier (1643-1704): Actéon, Les arts florissants, Les plaisirs de Versailles, David et Jonathas, Le malade imaginaire, Médée

Ernest Chausson (1855-1899): Le roi Arthus

Carlos Chávez (1899-1978): The Visitors

Luigi Cherubini (1760-1842): Les deux journées, Lodoïska, Médée

Francesco Cilea (1866-1950): Adriana Lecouvreur, L'arlesiana

Domenico Cimarosa (1749-1801): Le astuzie femminili, Il maestro di capella, Il matrimonio segreto, Gli Orazi e i Curiazi

Frederic Clay (1838–1889): Ages Ago, The Gentleman in Black, Happy Arcadia, Princess Toto

Carlo Coccia (1782-1873): Arrighetto, Caterina di Guisa, Clotilde

Paul Constantinescu (1909-1963): Pana Lesnea Rusalim, A stormy night (O noapte furtunoasa)

Aaron Copland (1900-1990): The Second Hurricane, The Tender Land

Azio Corghi (1937- ): Il dissoluto assolto, Divara - Wasser und Blut

John Corigliano (1938- ): The Ghosts of Versailles

Peter Cornelius (1824-1874): Der Barbier von Bagdad, Der Cid , Gunlöd

Noel Coward (1899-1973): Bitter Sweet

Frederic Hymen Cowen (1852–1935): Harold or the Norman Conquest, Pauline, Signa (opera)|Signa, Thorgrim

César Cui (1835-1918): Angelo, The Captain's Daughter, Feast in Time of Plague, Le flibustier, Ivan the Fool, Little Red Riding Hood, Mademoiselle Fifi, The Mandarin's Son, Mateo Falcone, Prisoner of the Caucasus, Puss in Boots, The Saracen, The The Snow-Bogatyr, William Ratcliff

César Cui, Nikolai Rimsky-Korsakov, Modest Mussorgsky, Alexander Borodin: Mlada

Charles Cuvillier (1877-1955): The Lilac Domino

Chaya Czernowin (1957- ): Pnima...ins Innere, Zaide/Adama

D[sunting | sunting sumber]

Nicolas Dalayrac (1753-1809) Les deux petits Savoyards, Nina

Luigi Dallapiccola (1904-1975): Job, Il prigioniero, Ulisse, Volo di notte

Dan Ikuma (1924-2001): Yuzuru (Evening Crane), Takeru

Richard Danielpour (1958- ): Margaret Garner

Alexander Dargomyzhsky (1813-1869): Rusalka, The Stone Guest (Kammeny Gost)

Peter Maxwell Davies (1934- ): The Lighthouse, The Martyrdom of Saint Magnus, Taverner

Claude Debussy (1882-1918): Pelléas et Mélisande

Léo Delibes (1836-1891): Lakmé

Frederick Delius (1862-1934): Fennimore and Gerda, Koanga, A Village Romeo and Juliet (Romeo und Juliet auf dem Dorfe)

Rudolf Dellinger (1857-1910): Don Cesar

Nicholas DeMaison (1979- ): Ursularia

Edison Denisov (1929-1996): Soldier Ivan (Ivan-Soldat), L'écume des jours, Quatre Filles

Paul Dessau (1894-1979): Der Verurteilung des Lukullus, Einstein

Anton Diabelli (1781-1858): Adam in der Klemme

Gaetano Donizetti (1797-1848): Adelia, L'ajo nell'imbarazzo, Alahor in Granata, Alfredo il Grande, Alina, regina di Golconda, Anna Bolena, L'assedio di Calais, Belisario, Betly, Il campanello di notte, Il castello di Kenilworth, Caterina Cornaro, Le convenienze ed inconvenienze teatrali, Il diluvio universale, Le duc d'Albe, Dom Sébastien, Don Pasquale, L'elisir d'amore, Elvida, Emilia di Liverpool, Enrico di Borgogna, L'esule di Roma, Fausta, La favorite (La favorita), La fille du régiment, Francesca di Foix, Gabriella di Vergy, Gemma di Vergy, Gianni di Calais, Gianni di Parigi, Imelda de' Lambertazzi, Linda di Chamonix, Lucia di Lammermoor, Lucrezia Borgia, Maria di Rohan, Maria de Rudenz, Maria Padilla, Maria Stuarda, Marino Faliero, Olivo e Pasquale, Il Pigmalione, Parisina, Pia de' Tolomei, Pietro il grande, Poliuto, Rita, Roberto Devereux, Rosmonda d'Inghilterra, Torquato Tasso, Ugo, conte di Parigi, La Zingara, Zoraide di Granata

Nico Dostal (1895-1981): Clivia, Manina, Monika, Die ungarische Hochzeit

Jonathan Dove (1959- ): Flight

Sabin Dragoi (1894-1968): Constantin Brâncoveanu, Horia, Kir Ianulea, The Misfortune (Napasta)

Deborah Drattell (1956- ): Nicholas and Alexandra

Paul Dukas (1865-1935): Ariane et Barbe-Bleue

Egidio Romualdo Duni (1708-1775): Le peintre amoureux de son modèle, La fée Urgèle

Antonín Dvořák (1841-1904): Alfred, Armida, The Devil and Kate (Cert a Kaca), Dimitrij, The Jacobin (Jakobin), Rusalka, Vanda

E[sunting | sunting sumber]

John Eccles (1668-1735): Semele

Gottfried von Einem (1918-1996): Der Besuch der alten Dame, Dantons Tod, Kabale und Liebe, Der Prozess

George Enescu (1881-1955): Oedipe

Ferenc Erkel (1810-1893): Bánk Bán, Hunyadi László

Edmund Eysler (1874-1949): Bruder Straubinger, Die gold'ne Meisterin

F[sunting | sunting sumber]

Franco Faccio (1840-1891): Amleto

Leo Fall (1873-1925): Brüderlein fein, Die Dollarprinzessin, Der fidele Bauer, Der liebe Augustin, Madame Pompadour

Manuel de Falla (1876-1946): El retablo de Maese Pedro, La vida breve

Gabriel Fauré (1845-1924): Pénélope, Prométhée

Morton Feldman (1926-1987): Neither

Francesco Feo (1691-1761): Andromaca

Brian Ferneyhough (1943- ): Shadowtime

Zdeněk Fibich (1850-1900): The Bride of Messina (Nevěsta messinská), Hedy, Šárka, The Tempest (Bouře)

Vivian Fine (1913-2000): The Women in the Garden

Michael Finnissy (1946 - ): Thérèse Raquin

Elena Firsova (1950- ): A Feast in Time of Plague (Pir vo vremya chumy), The Nightingale and the Rose

Veniamin Fleishman (1913-1941): Rothschild's Violin

Friedrich von Flotow (1812-1883): Alessandro Stradella, Martha

Carlisle Floyd (1926- ): Flower and Hawk, Of mice and men, Slow Dusk, Susannah, Willie Stark

Josef Bohuslav Foerster (1859-1951): Debora, Eva, Jessika

Ernest Ford (1858-1919): Jane Annie

Alberto Franchetti (1860-1942): Cristoforo Colombo, Germania

Harold Fraser-Simson (1872-1944): The Maid of the Mountains

Rudolf Friml (1879-1972): The Firefly, Rose-Marie, The Vagabond King

G[sunting | sunting sumber]

Marco da Gagliano (1582-1643): Dafne

Baldassarre Galuppi (1706-1785): Il filosofo di campagna, L'inimico delle donne (L'italiana in Oriente)

Florian Leopold Gassmann (1729-1774): L'amore artigiano, La contessina, Filosofia ed amore, Merope, La notte critica, L'opera seria, I rovinati

Giuseppe Gazzaniga (1743-1818): Antigono, Il barone di Trocchia, Don Giovanni o sia Il convitato di pietra, La donna astuta, Ezio, Il finto cieco

Roberto Gerhard (1896-1970): The Duenna

Edward German (1862-1936): The Emerald Isle (with Arthur Sullivan), Fallen Fairies, Merrie England, A Princess of Kensington, The Rival Poets, Tom Jones

Thomas German-Reed (1817–1888): Eyes and No Eyes, No Cards, Our Island Home, A Sensation Novel

George Gershwin (1898-1937): Blue Monday, Porgy and Bess

Jean Gilbert (1879-1942): Die keusche Susanne

Alberto Ginastera (1916-1983): Bomarzo, Beatrix Cenci, Don Rodrigo

Umberto Giordano (1867-1948): Andrea Chénier, Fedora, Madame Sans-Gêne, Mese Mariano, Siberia

Peggy Glanville-Hicks (1912-1990): Nausicaa, The Transposed Heads

Philip Glass (1937- ): 1000 Airplanes on the Roof, Akhnaten, Einstein on the Beach, The Fall of the House of Usher, Galileo Galilei, Hydrogen Jukebox, The Juniper Tree, Monsters of Grace, The Photographer, Satyagraha, The Voyage, O Corvo Branco

Mikhail Glinka (1804-1857): A Life for the Tsar (Zhizn za tsarya), Ruslan and Lyudmila (Ruslan i Lyudmila)

Christoph Willibald Gluck (1714-1787): L'arbre enchanté, Alceste, Armide, Le cadi dupé, Le cinesi, Cythère assiegée, Le diable à quatre, Echo et Narcisse, La fausse esclave, L'ile de Merlin, Iphigénie en Aulide, Iphigénie en Tauride, L'ivrogne corrigé, Orfeo ed Euridice, Paride ed Elena, La rencontre imprévue, Telemaco

Benjamin Godard (1849-1895): Jocelyn

Hermann Goetz (1840-1876): Der Widerspänstigen Zähmung

Walter Goetze (1883-1961): Der goldene Pierrot, Ihre Hoheit, die Tänzerin

Karl Goldmark (1830-1915): Das Heimchen am Herd, Die Königin von Saba

Antônio Carlos Gomes (1838-1896): Colombo, Condor, Fosca, Il Guarany, Joana de Flandres, Lo Schiavo, Maria Tudor, Noite no Castelo, Salvator Rosa

Jakov Gotovac (1895-1982): Ero s onoga svijeta (Ero the joker)

Charles Gounod (1818-1893): Faust, Mireille, Roméo et Juliette

Louis Grabu (1665 – 1693 ?): Albion and Albanius

Enrique Granados (1867-1916): Goyescas, Maria del Carmen

Bruno Granichstaedten (1879-1944): Der Orlow

André Ernest Modeste Grétry (1741-1813): L'amant jaloux, Aucassin et Nicolette, La caravane du Caire, Colinette à la cour, L’épreuve villageoise, Les deux avares, Guillaume Tell, Le Huron, Le jugement de Midas, Lucile, Les mariages samnites, Pierre le Grand, Richard Coeur-de-lion, Le tableau parlant, Zémire et Azor

George Grossmith (1847–1912): Haste to the Wedding

Pietro Alessandro Guglielmi (1728-1804): Alceste, La bella pescatrice, La pastorella nobile, Il ratto della sposa, Lo spirito di contradizione, La sposa fidele

Manfred Gurlitt (1890-1973): Wozzeck

H[sunting | sunting sumber]

Pavel Haas (1899-1944): Sarlátan

Henry Kimball Hadley (1971-1937): Azora, the Daughter of Montezuma, Bianca, Cleopatra's Night, A Night in Old Paris, Safié

Daron Hagen (1961- ): Shining Brow, Bandanna, the opera, Vera of Las Vegas, Broken Pieces, The Antient Concert

Reynaldo Hahn (1874-1947): Ciboulette

Fromental Halévy (1799-1862): Charles VI, L'éclair, La Juive, La reine de Chypre

George Frideric Handel (1685-1759): Acis and Galatea, Admeto, Agrippina, Alcina, Alessandro, Alessandro Severo, Almira, Amadigi di Gaula, Arianna in Creta, Ariodante, Arminio, Atalanta, Berenice, Deidamia, Ezio, Faramondo, Flavio, Floridante, Florindo, Giove in Argo, Giulio Cesare, Giustino, Hercules, Imeneo, Lotario, Muzio Scevola, Oreste, Orlando, Ottone, Partenope, Il pastor fido, Poro, , Riccardo Primo, Rinaldo, Rodelinda, Rodrigo, Samson, Scipione, Semele, Serse, Siroe, Sosarme, Tamerlano, Teseo, Theodora, Tolomeo

Howard Hanson (1896–1981): Merry Mount

Kazuko Hara (born 1935): Crime and Punishment, Yosakoi Bushi

Stephen Hartke (born 1952): The Greater Good, or the Passion of Boule de Suif

Johann Adolph Hasse (1699-1783): Artaserse, Cleofide, Piramo e Tisbe

Joseph Haydn (1732-1809): Armida, L'anima del filosofo, Armida, La canterina, La fedeltà premiata, L'infedeltà delusa, L'isola disabitata, Il mondo della luna, Orlando paladino, Lo speziale, La vera costanza

Jake Heggie (1961- ): Dead Man Walking, The End of the Affair

Peter Arnold Heise (1830-1879) Drot og Marsk

Moya Henderson (1941- ): Linda

Hans Werner Henze (1926- ): The Bassarids, Boulevard Solitude, Elegy for Young Lovers, The English Cat, Der junge Lord, König Hirsch, Prinz von Homburg, L'Upupa und der Triumph der Sohnesliebe, Das verratene Meer, We Come to the River

Victor Herbert (1859-1924): Babes in Toyland, The Fortune Teller, Mlle. Modiste, Naughty Marietta, The Red Mill

Louis Joseph Ferdinand Herold (1791-1833): Le Pré aux clercs, Zampa

Hervé (1825-1892): Mam'zelle Nitouche

Richard Heuberger (1850-1914): Der Opernball

Johann Adam Hiller (1728-1804): Die Jagd, Lisuart und Dariolette, Lottchen am Hofe, Die verwandelten Weiber

Paul Hindemith (1895-1963): Cardillac, Die Harmonie der Welt, Hin und Zurück, Lehrstück, The Long Christmas Dinner, Mathis der Maler, Neues vom Tage, Sancta Susanna

E.T.A. Hoffmann (1776-1822): Undine

Gustav Holst (1874-1934): At the Boar's Head, Savitri, The Wandering Scholar

Arthur Honegger(1892-1955) dan Jacques Ibert (1890-1962): L'aiglon

Engelbert Humperdinck (1854-1921): Hänsel und Gretel, Königskinder

Jenő Huszka (1875-1960): Aranyvirág, Bob herceg (Prince Bob), Erzsébet (Elisabeth), Gül Baba, Gyergyoi bál (Ball in Gyergyo), Lili bárónő (Baroness Lili), Mária föhadnagy (Corporal Maria), Rébusz báró (Baron Rebus), Szabadság, szerelem (Freedom and love), Szép Juhászné (The nice Mrs Juhasz), Tilos a bemenet (No Entry), Tündérszerelem (Fairly love)

I[sunting | sunting sumber]

Vincent d'Indy (1851-1931): Le chant de la cloche, L'Étranger, Fervaal, La légende de Saint-Christophe, Le rêve de Cinyras

J[sunting | sunting sumber]

Victor Jacobi (1883-1921): The Bravest Hussar, The Haughty Princess, The Marriage Market, Szibill

Leoš Janáček (1854-1928): The Cunning Little Vixen (Příhody lišky Bystroušky), Destiny (Osud), The Excursions of Mr. Broucek on the Moon and in the 15th Century (Výlet pana Broučka do XV století/Výlet pana Broučka do Měsíce), From the House of the Dead (Z mrtvého domu), Jenůfa (Její pastorkyňa), Káťa Kabanová, The Makropulos Affair (Věc Makropulos), Počátek Románu (Beginning of a Romance), Šárka

Georg Jarno (1868-1920): Die Försterchristel

Leon Jessel (1871-1942): Das Schwarzwaldmädel

Alan John (1958- ): The Eighth Wonder

Niccolò Jommelli (1714-1774): Armida abbandonata, Demofoonte, Fetonte, Iphigenia in Tauride, L'Olimpiade, La schiava liberata, L'uccelellatrice, Vologeso

Scott Joplin (1867-1917): Treemonisha

Wilfred Josephs (1927-1997): Rebecca

K[sunting | sunting sumber]

Emmerich Kálmán (1882-1953): Arizona Lady, Die Bajadere, The Blue House, Countess Maritza (Gräfin Mariza), Die Csárdásfürstin, Die Faschingsfee, Gold gab ich für Eisen, Golden Down, Die Herzogin von Chicago, Das Hollandweibchen, Kaiserin Josephine, Marinka, Obsitos (The solders on Leave), Tatárjádás (The Gay Hussars), Der Teufelsreiter, Das Veilchen vom Montmartre (Paris in Spring), Der Zigeunerprimas (The Gipsy Virtuoso), Die Zirkusprinzessin

Rudolf Kattnigg (1895-1955): Balkanliebe

Nigel Keay (1955- ): At the Hawk's Well

Reinhard Keiser (1674-1739): Croesus, Masagniello, Octavia, Ulysses

Jerome Kern (1885-1945): Show Boat

Wilhelm Kienzl (1857-1941): Der Evangelimann

Giselher Klebe (1925-): Die Räuber, Die tödlichen Wünsche, Die Ermordung Cäsars, Alkmene, Figaro lässt sich scheiden, Jacobowsky und der Oberst, Das Märchen von der schönen Lilie, Ein wahrer Held, Das Mädchen aus Domrémy, Das Rendezvous, Der Jüngste Tag, Die Fastnachtsbeichte, Chlestakows Wiederkehr

Alexander Knayfel (1943- ): The Canterville Ghost (Kentervil'skoye prividenie), Alice in Wonderland

Oliver Knussen (1952- ): Higglety Pigglety Pop!, Where the Wild Things Are

Zoltán Kodály (1882-1967): Háry János

Walter Kollo (1878-1940): Drei alte Schachteln, Die Frau ohne Kuss, Wie einst in Mai

Nikolai Korndorf (1947-2001): MR (Marina and Rainer)

Erich Wolfgang Korngold (1897-1957): Die Kathrin, Der Ring des Polykrates, Die tote Stadt, Violanta, Das Wunder der Heliane

Reginald de Koven (1859-1920): The Knickerbockers, Rip Van Winkle, Rob Roy, Robin Hood

Hans Krása (1899-1944): Brundibár

Fritz Kreisler (1875–1962): Sissy

Ernst Krenek (1900-1991): Jonny spielt auf, Karl V, Orpheus und Eurydike

Conradin Kreutzer (1780-1849): Das Nachtlager in Granada, Der Verschwender

Eduard Künneke (1885-1953): Das Dorf ohne Glocke, Glückliche Reise, Liselott, Vetter aus Dingsda (The Cousin from Nowhere)

L[sunting | sunting sumber]

Franz Paul Lachner (1803-1890): Caterina Cornaro

Élisabeth Jacquet de La Guerre (1665 - 1729): Céphale et Procris

Édouard Lalo (1823-1892): Le roi d'Ys

Stefano Landi (1587-1639): La morte d'Orfeo, Il Sant'Alessio

Hans Lang (1897-1968): Lisa, benimm dich!

Henry Lawes (1595-1662), Matthew Locke (1621-1677) et al.:The Siege of Rhodes

Jean-Marie Leclair (1697-1764): Scylla et Glaucus

Alexandre Charles Lecocq (1832-1918): Les cent vierges, La fille de Madame Angot, Fleur de thé, Giroflé-Girofla, Le Jour ella nuit, Le petit due, La petite mademoiselle, La princesse des Canaries

Ton De Leeuw (1926-1996): Antigone

Nicola LeFanu (1947- ): Blood Wedding, The Story of Mary O'Neill, Light Passing

Franz Lehár (1870-1948): Die blaue Mazur, Clo-clo, La danza delle Libelulle - Libellentanz, Endlich allein, Eva, Frasquita, Friderike, Frühling, Fürstenkind, Die gelbe Jacke, Gigolette, Giuditta, Göttergatte, Der Graf von Luxemburg, Die ideale Gattin, Juxheirat, The Land of Smiles (Das Land des Lächelns), Der Mann mit drei Frauen, The Merry Widow (Die lustige Witwe), Paganini, Der Rastelbinder, Schön ist die Welt, Sternglücker, Tangokönigin, Wiener Frauen, Wo die Lerche singt, Der Zarewitsch, Zigeunerliebe

Ruggiero Leoncavallo (1857-1919): A chi la giarrettiera?, Are you there?, La bohème, La candidata, Chatterton, Edipo re, Goffredo Mameli, La jeunesse de Figaro, Maià, Malbrouck, La maschera nuda, I Medici, Pagliacci, Prestami tua moglie, Il primo bacio, La reginetta delle rose, Der Roland von Berlin, Zazà, Zingari

György Ligeti (1923-2006 ): Le Grand Macabre

Paul Lincke (1866-1946): Frau Luna

Peter Josef von Lindpaintner (1791-1856): Der Vampyr

Edward Loder ( 1813-1865): Raymond and Agnes

Albert Lortzing (1801-1851): Die Opernprobe, Rolands Knappen, Undine, Der Waffenschmied, Der Wildschütz, Zar und Zimmermann

Jean-Baptiste Lully (1632-1687): Achille et Polyxène, Acis et Galatée, Amadis, Armide, Atys, Cadmus et Hermione, Persée, Phaëthon, Roland

M[sunting | sunting sumber]

Alexander Mackenzie (1847-1935): Colomba, His Majesty

James MacMillan (1959- ): Inés de Castro

Elizabeth Maconchy (1907-1994): The Departure, The Sofa, The Three Strangers

Bruno Maderna (1920-1973): Satyricon

Albéric Magnard (1865-1914): Guercoeur

Gian Francesco Malipiero (1882-1973): Torneo notturno

Philippe Manoury (1952- ): 60th Parallel, K

Marin Marais (1656-1728): Alcyone, Semele

Filippo Marchetti (1831-1902): Romeo e Giulietta, Ruy Blas

Heinrich Marschner (1795-1861): Hans Heiling, Der Templer und die Jüdin, Der Vampyr

Bohuslav Martinů (1890-1958): Alexander Twice (Alexandre bis), Ariane, Comedy on the Bridge (Veselohra na mostě), The Greek Passion (Řecké pašije), Julietta, Mirandolina, The Marriage (Ženitba), The Plays of Mary (Hry o Marii), Les trois souhaits, The Voice of the Forest (Hlas lesa), What Men Live By (Čím člověk žije)

Pietro Mascagni (1863-1945): L'amico Fritz, Cavalleria rusticana, Iris, Isabeau, Le maschere, Nerone, Parisina, Il piccolo Marat

Benedict Mason (1954- ): Playing Away

Victor Massé (1822-1884): Les noces de Jeannette

Jules Massenet (1842-1912): La grand'tante , Don César de Bazan, Le roi de Lahore, Hérodiade, Manon, Le Cid , Esclarmonde, Le mage, Werther, Thaïs, Le portrait de Manon, La Navarraise, Sapho, Cendrillon, Grisélidis, Le jongleur de Notre-Dame, Chérubin, Ariane, Thérèse, Bacchus, Don Quichotte, Roma, Panurge, Cléopâtre, Amadis

Teizo Matsumura (1929- ): Chinmoku (The Silence)

Nicholas Maw (1935- ): The Rising of the Moon, Sophie's Choice

Toshiro Mayuzumi (1929-1997): Kinkakuji (The Golden Pavilion)

Simon Mayr (1763-1845): L'amor coniugale, Ginevra di Scozia, La Lodoiska, Medea in Corinto, La rosa bianca e la rosa rossa

Domenico Mazzocchi (1592-1665): La catena d'Adone

Virgilio Mazzocchi (1597-1646): Chi soffre, speri (with Marco Marazzoli)

Richard Meale (1932- ): Voss

Kirke Mechem (1925- ): Tartuffe

Etienne Méhul (1763-1817): Ariodant, Le jeune Henri, Joseph, Mélidore et Phrosine, Stratonice, Uthal

Gian-Carlo Menotti (1911-2007): Amahl and the Night Visitors, Amelia Goes to the Ball, The Boy Who Grew Too Fast, The Consul, Help, Help, the Globolinks!, The Last Savage, Maria Golovin, The Medium, The Old Maid and the Thief, The Saint of Bleeker Street, The Telephone, or L'Amour à trois

Saverio Mercadante (1795-1870): Il bravo, I due Figaro, Elena da Feltre, Emma d'Antiochia, Il giuramento, Orazi e Curiazi, Pelagio, Il regente, La vestale, Virginia

André Messager (1853-1929): Monsieur Beaucaire, Les p'tites Michu, Mirette,

Olivier Messiaen (1908-1992): Saint François d'Assise

Giacomo Meyerbeer (1791-1864): L'Africaine, Il crociato in Egitto, L'esule di Granata, L'étoile du nord, Ein Feldlager in Schlesien, Les Huguenots, Margherita d’Anjou, Le prophète, Robert le diable

Minoru Miki (1930- ): Ada, An Actor's Revenge, Genji monogatari, Jōruri, Shunkinshō

Darius Milhaud (1892-1974): L'abandon d'Ariane, Bolivar, Christophe Colomb, David, La mère coupable, Le pauvre matelot

Karl Millöcker (1842-1899): Der arme Jonathan, Der Bettelstudent, Die Dubarry, Gasparone, Das verwunschene Schloss

Richard Mills (1949-): Summer of the Seventeenth Doll, Batavia, The Love of the Nightingale

Jean-Joseph de Mondonville (1711-1772) Les fêtes de Paphos, Titon et l'Aurore

Stanisław Moniuszko (1819-1872): Biuraliści, Halka, The Haunted Manor (Straszny dwór), The New Don Quixote, or 100 Follies, A Night in the Appenines

Pierre-Alexandre Monsigny (1729-1817) Le déserteur

Michel Pignolet de Montéclair (1667-1737): Les festes de l'été, Jephté

Italo Montemezzi (1875-1952): L'amore dei tre re, Giovanni Galurese, Hellera, L'incantesimo, La nave, La notte di Zoraima

José Ángel Montero (1832-1881): Virginia

Claudio Monteverdi (1567-1643): L'incoronazione di Poppea, Orfeo, Il ritorno d'Ulisse in patria

Douglas Stuart Moore (1893-1969): The Ballad of Baby Doe, The Devil and Daniel Webster

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Apollo et Hyacinthus, Ascanio in Alba, Bastien und Bastienne, La clemenza di Tito, Così fan tutte, Don Giovanni, Die Entführung aus dem Serail, La finta giardiniera, La finta semplice, Idomeneo, Lucio Silla, The Magic Flute, The Marriage of Figaro, Mitridate, re di Ponto, L'oca del Cairo, Il re pastore, Der Schauspieldirektor, Die Schuldigkeit des ersten Gebotes, Il sogno di Scipione, Lo sposo deluso, Thamos, König in Ägypten, Zaide

Thea Musgrave (1928- ): A Christmas Carol, The Decision, Harriet, the Woman called 'Moses', Mary, Queen of Scots, An Occurrence at Owl Creek Bridge, The Voice of Ariadne

Modest Mussorgsky (1839-1881): Boris Godunov, The Fair at Sorochintsï (Sorochinskaya Yarmarka), Khovanshchina, Zhenitba (The Marriage), Salammbô

Josef Mysliveček (1737-1781): Il Bellerofonte

N[sunting | sunting sumber]

Eduard Nápravník (1839 – 1916): Dubrovsky (opera)

Christian Gottlob Neefe (1748-1798): Adelheit von Veltheim

Oskar Nedbal (1874-1930): Polská krev, Vinobraní

Viktor Nessler (1841-1890): Der Rattenfänger von Hameln, Der Trompeter von Säkkingen

Carl Otto Nicolai (1810-1849): The Merry Wives of Windsor

Carl Nielsen (1865-1931): Maskarade, Saul og David

Edmund Nick (1891-1973): Das kleine Hofkonzert

Alessandro Nini (1805-1880): La marescialla d'Ancre

Luigi Nono (1924-1990): Al gran sole carico d'amore, Intolleranza, Prometeo

Ivor Novello (1893-1951): The Dancing Years, Glamorous Night, Perchance to Dream, King's Rhapsody

Michael Nyman (1944- ): Facing Goya, The Man Who Mistook His Wife for a Hat

O[sunting | sunting sumber]

Jacques Offenbach (1819-1880): Barbe-bleue, Ba-ta-clan, La belle Hélène, La bonne d'enfant, Les brigands, The Tales of Hoffmann, Les deux aveugles, La fille du tambour-major, Geneviève de Brabant, La Grande-Duchesse de Gérolstein, L'ile de Tulipatan, Madame Favart, Le mariage aux lanternes, Orpheus in the Underworld, La Périchole, Le pont des soupirs, M. Choufleuri restera chez lui le . . ., Robinson Crusoé, La vie parisienne

Carl Orff (1895-1982): Antigone, De Temporum Fine Comoedia, Der Mond, Die Kluge

P[sunting | sunting sumber]

Giovanni Pacini (1796-1867): Alessandro nelle Indie, Amazilia, Dalla beffa il disinganno, ossia La poetessa, Gli arabi nelle Gallie, ossia Il trionfo della fede, Bondelmonte, Carlo di Borgogna, Il corsaro, Lorenzino de' Medici, Maria, regina d'Inghilterra, Medea, Saffo (opera)|Saffo, L'ultimo giorno di Pompei

Ferdinando Paer (1771-1839): Achille, Agnese, Camilla, I fuorusciti di Firenze, Leonora, Le maître de chapelle

Giovanni Paisiello (1741-1816): Alcide al bivio, L'amor contrastato (La molinara), Elfrida, Il barbiere di Siviglia, L'idolo cinese, Nina, Pirro, Proserpina, Proserpine, Il re Teodoro in Venezia

Zakharia Paliashvili (1871-1933): Absalom and Eteri, Daisi, Latavra

Roxanna Panufnik (1968- ): The Music Programme

Jiří Pauer (1919- ?): Zuzana Vojiřovà

Stephen Paulus (1947- ): The Postman Always Rings Twice

Jorge Peña Hen (1928-1973): La Cenicienta

Krzysztof Penderecki (1933- ): The Devils of Loudun, Paradise Lost, Die schwarze Maske, Ubu Rex

Johann Christoph Pepusch (1667-1752): The Beggar's Opera

David Pérez (1711-1778): Solimano

Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736): La contadina astuta, Livetta e Tracollo, La serva padrona

Jacopo Peri (1561-1633): Dafne, Euridice

Giuseppe Persiani (1799/1805-1869): Ines de Castro

Errico Petrella (1813-1877): Il carnevale di Venezia, Jone, I promessi sposi

Hans Pfitzner (1869-1949): Palestrina

François-André Danican Philidor (1726-1795) Le sorcier, Tom Jones

Ástor Piazzolla (1921-1992): María de Buenos Aires

Niccolò Piccinni (1728-1800): Atys, La buona figliuola, La buona figliuola maritata, Catone in Utica, Didon, Ercole al Termedonte, en Tauride, Roland

Tobias Picker (1954- ): An American Tragedy, Emmeline, The Fantastic Mr. Fox, Thérèse Raquin

Willem Pijper (1894-1947): Helewijn, Merlijn

Matthias Pintscher (1971- ): Thomas Chatterton

Ildebrando Pizzetti (1880-1968): Assassinio nella cattedrale, Dèbora e Jaéle, Fedra

Amilcare Ponchielli (1834-1886): Il figliuol prodigo, La Gioconda, I Lituani, Marion Delorme, I promessi sposi

Nicola Porpora (1686-1768): Arianna in Nasso, Semiramide riconosciuta

Giovanni Porta (1675-1755): Numitore

Rachel Portman (1960- ): The Little Prince

Francis Poulenc (1899-1963): Dialogues of the Carmelites, Les mamelles de Tirésias, La voix humaine

Ezra Pound (1885-1972): Cavalcanti, The Testament of François Villon

Andre Previn (1929- ): A Streetcar Named Desire

Sergei Prokofiev (1891-1953): Betrothal in a Monastery (The Duenna) (Obrucheniye v monastyre), The Fiery Angel (Ognenniy angel), The Gambler (Igrok), The Love for Three Oranges (Lyubov k tryom apelsinam), Semyon Kotko, The Story of a Real Man (Povest' o nastoyashchem cheloveeke), War and Peace (Voyna i mir)

Giacomo Puccini (1858-1923): La bohème, Edgar, La fanciulla del West, Gianni Schicchi, Madama Butterfly, Manon Lescaut, La rondine, Suor Angelica, Il tabarro, Tosca, Il trittico, Turandot, Le Villi

Henry Purcell (1659-1695): Dido and Aeneas, Dioclesian, The Fairy-Queen, The Indian Queen, King Arthur

Q[sunting | sunting sumber]

R[sunting | sunting sumber]

Sergei Rachmaninoff (1873-1943): Aleko, Francesca da Rimini, The Miserly Knight (Skupoy rytsar), Monna Vanna

Jean-Philippe Rameau (1683-1764): Acante et Céphise , Anacréon , Castor et Pollux , Daphnis et Eglé , Dardanus , Hippolyte et Aricie , Io , La guirlande , La naissance d'Osiris , La princesse de Navarre , Le temple de la Gloire , Les Boréades , Les fêtes de l'Hymen et de l'Amour , Les fêtes de Polymnie , Les fêtes de Ramire , Les fêtes d'Hébé , Les Indes galantes , Les Paladins , Les sibarites , Les surprises de l'Amour , Naïs , Nélée et Myrthis , Pigmalion , Platée , Zaïs , Zéphire , Zoroastre

Maurice Ravel (1875-1937): L'enfant et les sortilèges, L'heure espagnole

Fred Raymond (1900-1954): Geliebte Manuela, Maske in Blau, Salzburger Nockerln

Steve Reich (1936- ): The Cave

Johann Friedrich Reichardt (1752-1814): Brenno, Claudine von Villa Bella, Erwin und Elmire

Aribert Reimann (1936- ): Melusine, Lear, Troades

Ottorino Respighi (1879-1936): Belfagor, La bella dormente nel bosco, La campana sommersa, La fiamma, Lucrezia, Maria Egiziaca, Marie Victoire, Semirama

Ernest Reyer (1823-1909): Salammbô, Sigurd

Federico Ricci (1809-1877) & Luigi Ricci (1852-1906): Crispino e la comare

Nikolai Rimsky-Korsakov (1844-1908): Christmas Eve, The Golden Cockerel (Zolotoy petushok), Kashchey the Deathless (Kashchey bessmertnïy), The Legend of the Invisible City of Kitezh and the Maiden Fevroniya (Skazaniye o nevidimom grade Kitezhe i deve Fevronii), The Maid of Pskov (Pskovityanka), May Night (Mayskaya noch'), Mozart and Salieri (Motsart i Sal'yeri), The Noblewoman Vera Sheloga (Boyarïnya Vera Sheloga), Pan Voyevoda, Sadko, Servilia (Serviliya), The Snow Maiden (Snegurochka), The Tale of Tsar Saltan (Skazka o Tsare Saltane), The Tsar's Bride (Tsarskaya nevesta)

James Rolfe (1961- ): Beatrice Chancy

Sigmund Romberg (1887-1951): The Desert Song, The New Moon, The Student Prince

Ned Rorem (1923- ): Bertha, Miss Julie

Luigi Rossi (1597-1653): Orfeo, Il palazzo incantato

Gioachino Rossini (1792-1868): Adelaide di Borgogna, Armida, Il barbiere di Siviglia, La Cenerentola, Le comte Ory, La donna del lago, Elisabetta, regina d'Inghilterra, Ermione, La gazza ladra, La gazzetta, Guillaume Tell, L'italiana in Algeri, Maometto II (La siège de Corinthe), Matilde di Shabran, Mosè in Egitto, L'occasione fa il ladro, Otello, La pietra del paragone, La scala di seta, Semiramide, Il Signor Bruschino, Tancredi, Il turco in Italia, Il viaggio a Reims

Jean-Jacques Rousseau (1712-1778): Le devin du village

Albert Roussel (1869-1937): Padmâvatî, Le testament de la tante Caroline

Joseph-Nicolas-Pancrace Royer (c1705-1755): Zaïde, reine de Grenade

Anton Rubinstein (1829-1894): Demon

Poul Ruders (1949- ): The Handmaid's Tale

John Rutter (1945- ): Bang!

S[sunting | sunting sumber]

Kaija Saariaho (1952- ): L’amour de loin

Antonio Sacchini (1730-1786): Armida, Calliroe, La contadina in corte, Creso, Dardanus, Oedipe à Colone

Saegusa Shigeaki (1941- ): Chushingura

Camille Saint-Saëns (1835-1921): Samson et Dalila, Henry VIII

Antonio Salieri (1750-1825): Armida, Axur, re d'Ormus, La cifra, Les Danaïdes, Europa riconosciuta, Falstaff, La fiera di Venezia, La grotta di Trofonio, Les Horaces, Palmira, regina di Persia, Prima la musica e poi le parole, Der Rauchfangkehrer, La scuola de' gelosi, Tarare

Aulis Sallinen (1935- ): The Red Line, The King Goes Forth to France

Giuseppe Sarti (1729-1802): Didone abbandonata, Fra i due litiganti il terzo gode, Le gelosie villane, Giulio Sabino, Medonte, re di Epiro

Antonio Sartorio (1630-1680): Adelaide, Giulio Cesare in Egitto, Orfeo

Erik Satie (1866-1925): Socrate

Alessandro Scarlatti (1660-1725): Griselda, Mitridate Eupatore, Il trionfo dell'onore

Max von Schillings (1868-1933): Mona Lisa

Ludwig Schmidseder (1904-1971): Abschiedswalzer

Franz Schmidt (1874-1939): Notre Dame

Alfred Schnittke (1934-1998): Life with an Idiot, Historia von D. Johann Fausten,

Othmar Schoeck (1886-1957): Massimilla Doni, Penthesilea, Vom Fischer un syner Fru

Arnold Schoenberg (1874-1951): Erwartung, Die glückliche Hand, Von heute auf morgen, Moses und Aron

Franz Schreker (1878-1934): Der ferne Klang, Die Gezeichneten, Der Schatzgräber, Das Spielwerk und die Prinzessin

Friedrich Schröder (1910-1972): Hochzeitsnacht im Paradies

Franz Schubert (1797-1828): Alfonso und Estrella, Fierrabras, Die Verschworenen, Die Zwillingsbrüder

Gunther Schuller (1925- ): The Visitation, The Fisherman and His Wife

Erwin Schulhoff (1894-1942): Flammen

Johann Abraham Peter Schulz (1747-1800): Athalie

Robert Schumann (1810-1856): Genoveva

Heinrich Schütz (1585-1672): Dafne

Anton Schweitzer (1735-1787): Alceste, Die Dorfgala, Rosamunde

Alexander Serov (1820-1871): Judith, Rogneda, The Power of the Fiend

William Shield (1748-1829): The Flitch of Bacon, Rosina

Dmitri Shostakovich (1906-1975): The Gamblers (Igroki), Lady Macbeth of Mtsensk (Ledy Macbeth Mtsenskovo uyezda), Moscow, Cheryomushki, The Nose (Nos)

Larry Sitsky (1934- ): The Fall of the House of Usher, Lenz

Bedřich Smetana (1824-1884): The Bartered Bride (Prodaná nevěsta), Brandenburgers in Bohemia (Braniboři v Čechách), Dalibor, The Devil's Wall (Čertova stěna), The Kiss (Hubička), Libuše, The Secret (Tajemství), The Two Widows (Dvě vdovy)

Dmitri Smirnov (1948- ): Tiriel, The Lamentations of Thel

Martin Smolka (1959- ): Nagano, Das schlaue Gretchen

Ethel Smyth (1858-1944): The Boatswain's Mate, Der Wald, The Wreckers

Juan Maria Solare (1966- ): Veinticinco de agosto, 1983

Edward Solomon (1855-1895): The Vicar of Bray

Harry Somers (1925-1999): Louis Riel

Stephen Sondheim (1930- ): Sweeney Todd

Louis Spohr (1784-1859): Faust, Jessonda, Zemire und Azor

Gaspare Spontini (1774-1851): Agnes von Hohenstaufen, Alcidor, Fernand Cortez, Milton, Olympie, La vestale

Sigmund Theophil Staden (1607-1665): Seelewig

Charles Villiers Stanford (1852-1924): The Canterbury Pilgrims

Karlheinz Stockhausen (1928- ): Licht

Petar Stojanović (1877-1957): Devojka na Mansardi, Die Herzog von Reichstadt, Der Tiger

Robert Stolz (1880-1975): Der Tanz ins Glück, Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Der verlorene Walzer)

Stephen Storace (1763-1796): Gli equivoci

Oscar Straus (1870-1954): Bozena, The Chocolate Soldier (Der tapfere Soldat), Drei Walzer, Ein Walzertraum, Der letzte Walzer

Johann Strauss II (1825-1899): Blindekuh, Cagliostro in Wien, Die Fledermaus, Fürstin Ninetta, Die Göttin der Vernunft, Indigo und die Vierzig Räuber, Jabuka, Der Karneval in Rom, Der lustige Krieg, Eine Nacht in Venedig, Prinz Methusalem, Simplicius, Das Spitzentuch der Königin, Waldmeister, Walzer aus Wien, Wiener Blut, Der Zigeunerbaron

Richard Strauss (1864-1949): Die ägyptische Helena, Arabella, Ariadne auf Naxos, Capriccio, Daphne, Elektra, Feuersnot, Die Frau ohne Schatten, Friedenstag, Guntram, Intermezzo, Die Liebe der Danae, Der Rosenkavalier, Salome, Die schweigsame Frau

Igor Stravinsky (1882-1971): The Flood, L'histoire du soldat (Istoria Soldata), Mavra, The Nightingale (Solovei), Oedipus rex, Perséphone, The Rake's Progress, Renard (Bayka pro Lisu, Petukha, Kota da Barana), The Wedding (Svadebka)

Heinrich Strecker (1893-1981): Ännchen von Tharau

Arthur Sullivan (1842-1900): bersama W. S. Gilbert: The Gondoliers, The Grand Duke, H.M.S. Pinafore, Iolanthe, The Mikado, Patience, The Pirates of Penzance, Princess Ida, Ruddigore, The Sorcerer, Thespis, Trial by Jury, Utopia Limited, The Yeomen of the Guard; With others: The Beauty Stone, The Chieftain, The Contrabandista, Cox and Box, The Emerald Isle (bersama Edward German), Haddon Hall, Ivanhoe, The Rose of Persia, The Zoo, (bersama Henry Fothergill Chorley), The Sapphire Necklace

Franz von Suppé (1819-1895): Banditenstreiche, Boccaccio, Fatinitza, Leichte Kavallerie, Die schöne Galathee

Conrad Susa (1935- ): The Dangerous Liaisons

Heinrich Sutermeister (1910-1995): Romeo und Julia, Die schwarze Spinne

Albert Szirmai (1880-1967): Mágnás Miska, Mézeskalács, Táncos Huszárok

Karol Szymanowski (1882-1937): Hagith, King Roger (Król Roger)

T[sunting | sunting sumber]

Louise Talma (1906-1996): The Alcestiad

Tan Dun (1957- ): The First Emperor, Marco Polo, Peony Pavilion, Tea

Sergei Taneyev (1856-1915): Oresteia

John Tavener (1944- ) Mary of Egypt

Deems Taylor (1885-1966): The King's Henchman, Peter Ibbetson

Pyotr Ilyich Tchaikovsky (1840-1893): Voyevoda, Undina, The Oprichnik, Cherevichki, Iolanta, The Maid of Orleans (Orleanskaya deva), Mazeppa, The Queen of Spades (Pique Dame) (Pikovaya dama), Eugene Onegin

Georg Philipp Telemann (1681-1767): Pimpinone

Ambroise Thomas (1811-1896): Hamlet, Mignon

Arthur Goring Thomas (1850-1892): Esmeralda

Virgil Thomson (1896-1989): Four Saints in Three Acts, Lord Byron, The Mother of Us All

Michael Tippett (1905-1998): The Ice Break, King Priam, The Knot Garden, The Midsummer Marriage, New Year, Robin Hood

Tommaso Traetta (1727-1779): Antigona, Armida, Ifigenia in Tauride, Ippolito ed Aricia, Le serve rivale, Sofonisha, I Tindaridi

Cornel Trailescu (1926- ): Bãlcescu, Love and Sacrifice (Dragoste şi jertfã), Puss in boots (Motanul Încaltat)

Mark-Anthony Turnage (1960- ): Greek, The Silver Tassie

U[sunting | sunting sumber]

Viktor Ullmann (1898-1944): Der Kaiser von Atlantis

V[sunting | sunting sumber]

Nicola Vaccai (1790-1848): Giulietta e Romeo

Ralph Vaughan Williams (1872-1958): Hugh the Drover, Sir John in Love, The Pilgrim's Progress, The Poisoned Kiss, Riders to the Sea

Giuseppe Verdi (1813-1901): Aida, Alzira, Aroldo, Attila, Un ballo in maschera, La battaglia di Legnano, Il corsaro, Don Carlos, I due Foscari, Ernani, Falstaff, La forza del destino, Un giorno di regno, Giovanna d'Arco, Jérusalem, I Lombardi alla prima crociata, I masnadieri, Luisa Miller, Macbeth, Nabucco, Oberto, Otello, Rigoletto, Simon Boccanegra, Stiffelio, La traviata, Il trovatore, Les vêpres siciliennes

Alexey Verstovsky (1799-1862): Askold's Grave (Askol'dova mogila)

Heitor Villa-Lobos (1887-1959): Yerma

Leonardo Vinci (c.1696-1730): Artaserse, Didone abbandonata, Li zite 'ngalera

Antonio Vivaldi (1678-1741): Bajazet, Dorilla in Tempe, Griselda, Motezuma, Orlando finto pazzo, Orlando furioso, Ottone in villa, Il Teuzzone, Tito Manlio

W[sunting | sunting sumber]

Richard Wagner (1813-1883): Die Feen, The Flying Dutchman, Götterdämmerung, Die Hochzeit, Das Liebesverbot, Lohengrin, Die Meistersinger von Nürnberg, Parsifal, Das Rheingold, Rienzi, Der Ring des Nibelungen, Siegfried, Tannhäuser, Tristan und Isolde, Die Walküre

William Vincent Wallace (1812-1965): Maritana

William Walton (1902-1983): The Bear, Troilus and Cressida

Roger Waters (1943- ): Ça Ira

Carl Maria von Weber (1786-1826): Abu Hassan, Die drei Pintos, Der Freischütz, Euryanthe, Oberon, Peter Schmoll und seine Nachbarn, Silvana

Kurt Weill (1900-1950): Die Bürgschaft, Down in the Valley, Happy End, Der Jasager, Der Kuhhandel (A Kingdom for a Cow, or Arms and the Cow), Lady in the Dark, Lost in the Stars, One Touch of Venus, Der Protagonist, Rise and Fall of the City of Mahagonny (Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny), The Seven Deadly Sins (Die sieben Todesünden), Der Silbersee, Street Scene, The Threepenny Opera (Die Dreigroschenoper), Der Zar lässt sich photographieren

Jaromír Weinberger (1896-1967): Švanda the Bagpiper (Švanda dudák)

Felix Weingartner (1863-1942): Genesius, Meister Andrea, Sakuntala (opera)|Sakuntala

Judith Weir (1954- ): Blond Eckbert, A Night at the Chinese Opera, The Vanishing Bridegroom

Hugo Weisgall (1912-1997): The Stronger, The Tenor

Peter Winter (1754-1825): Babylons Pyramiden, Der Bettelstudent, Das Labyrinth, Leonardo und Blandine, Der unterbrochene Operfest

Hugo Wolf (1860-1903): Der Corregidor

Ermanno Wolf-Ferrari (1876-1948): Il campiello, Le donne curiose, I gioielli della Madonna, I quattro rusteghi, Il segreto di Susanna, Sly

X[sunting | sunting sumber]

Y[sunting | sunting sumber]

Kosaku Yamada (1886-1965): Kurofune (The Black Ships)

Vincent Youmans (1898-1946): No, No, Nanette

Z[sunting | sunting sumber]

Riccardo Zandonai (1883-1944): I cavalieri di Ekebù, Conchita, Francesca da Rimini, La farsa amorosa

Carl Zeller (1842-1898): Der Obersteiger, Der Vogelhändler

Alexander von Zemlinsky (1871-1942): Es war einmal, Eine florentinische Tragödie, Der König Kandaules, Der Kreidekreis, Sarema, Der Traumgörge, Der Zwerg

Karl Michael Ziehrer (1843-1922): Die drei Wünsche, Fesche Geister, Der Fremdenführer, König Jérôme, Die Landstreicher, Der Schätzmeister, Ein tolles Mädel!

Bernd Alois Zimmermann (1918-1970): Die Soldaten

Udo Zimmermann (1943- ): Die weisse Rose

Niccolò Antonio Zingarelli (1752-1837): Giulietta e Romeo, Ines de Castro, Pirro, re d'Epiro

Johan Rudolf Zumsteeg (1760-1802): Das Pfauenfest

Statistik[sunting | sunting sumber]

Senarai di atas mengandungi sekurang-kurangnya 1,665 karya oleh 452 penggubah (menurut kiraan terakhir yang dibuat pada 24 April 2007).

Pecahan menurut tarikh lahir adalah seperti berikut:

  • 1550-1575: 4 penggubah
  • 1576-1600: 7 penggubah
  • 1601-1625: 4 penggubah
  • 1626-1650: 5 penggubah
  • 1651-1675: 12 penggubah
  • 1676-1700: 9 penggubah
  • 1701-1725: 11 penggubah
  • 1726-1750: 22 penggubah
  • 1751-1775: 11 penggubah
  • 1776-1800: 21 penggubah
  • 1801-1825: 34 penggubah
  • 1826-1850: 39 penggubah
  • 1851-1875: 65 penggubah
  • 1876-1900: 79 penggubah
  • 1901-1925: 37 penggubah
  • 1926-1950: 46 penggubah
  • 1951-1975: 24 penggubah

Senarai ini juga menyenaraikan 433 penggubah lelaki dan 19 wanita (menurut kiraan terakhir yang dibuat pada 24 April 2007). Penggubah wanita yang tersenarai adalah: Amy Beach, Louise Bertin, Francesca Caccini, Deborah Drattell, Vivian Fine, Elena Firsova, Peggy Glanville-Hicks, Kazuko Hara, Moya Henderson, Élisabeth Jacquet de La Guerre, Elizabeth Maconchy, Thea Musgrave, Nicola LeFanu, Roxanna Panufnik, Rachel Portman, Kaija Saariaho, Ethel Smyth, Louise Talma dan Judith Weir.

Liputan senarai ini boleh didapati dari kamus opera yang berjudul “New Grove Dictionary of Opera”.