Orang Yahudi Sephardi

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Lompat ke: pandu arah, cari
Yahudi Sefardim
יהדות ספרד (Yahadut Sfarad)
Jumlah penduduk
Yahudi Sefardim
1,5 - 2,0 juta (perkiraan)
hingga 20% dari keseluruhan populasi 'Dunia Yahudi'
Kawasan ramai penduduk
Bendera Israel Israel 673,000-725,000
Bendera Perancis Perancis 310,000-350,000
Bendera Amerika Syarikat Amerika Syarikat 50,000-80,000
Bendera Argentina Argentina 37,500-60,000
Bendera Kanada Kanada 30,000-60,000
Bendera Brazil Brazil 20,000-60,000
Bendera Turki Turki 25,000-30,000
Bendera Sepanyol Sepanyol 12,000
Bendera Greece Greece > 8,500
Bendera Maghribi Maghribi 5,500
Bendera Bulgaria Bulgaria 5,000
Bendera Colombia Colombia <5,000
Bendera Cuba Cuba 3,500
Bendera Tunisia Tunisia 2,000
Bendera Guatemala Guatemala 1,200
Bendera Paraguay Paraguay 1,000
Bendera Belanda Belanda 1,000
Bendera Portugal Portugal 500
Bendera Bosnia dan Herzegovina Bosnia dan Herzegovina 500
Bendera Mesir Mesir unknown
Bendera Itali Itali unknown
Bendera Mexico Mexico 40,000
Bendera Venezuela Venezuela 35,375
Bahasa

Bahasa Ibrani, Ladino, Yahudi-Portugis, Catalan, Shuadit, bahasa-bahasa lokal

Agama

Yahudi

Kelompok etnik berkaitan

Yahudi Ashkenazi, Yahudi Mizrahi, pembahagian etnik Yahudi lainnya, Arab, bangsa Sepanyol, Portugis.

Sephardi (Ibrani: ספרדי, Standar Səfardi Tiberias Səp̄arədî; plural ספרדים, Standar Səfaradim Tiberias Səp̄arədîm) merupakan sebuah sub-kelompok Yahudi yang berasal dari Jazirah Iberia, yang biasanya dibezakan dengan Yahudi Ashkenazi.

Definisi[sunting | sunting sumber]

Sephardi merupakan bentuk plural dari "Sefard", yang bermaksud "Sepanyol". Kata ini digunakan untuk merujuk orang-orang Yahudi yang berasal dari Iberia (kini Portugal dan Sepanyol), termasuk keturunan mereka yang diperintahkan meninggalkan Sepanyol ketika penguasa Katolik Ferdinand dan Isabel I dari Castilla merebut kembali dari tangan orang Islam Arab dan Yahudi Afrika Utara yang menginvasi Sepanyol pada 711 M. (Finkelstein, hlm. 13) Perintah deportasi ini (dijadikan hukum dalam Dekrit Alhambra pada 1492), atau dari Portugal berdasarkan perintah Raja Manuel I pada 1497. Di zaman modern, istilah ini juga digunakan untuk orang-orang Yahudi yang mungkin tidak dilahirkan sebagai Sephardi (atau bahkan juga bukan Yahudi) tetapi menghadiri ibadah di sinagoga-sinagoga Sephardi dan mempraktikkan tradisi Sefardis. Kini ada sekitar 12,000 orang Yahudi di Sepanyol dan 500 di Portugal.[1]

Lihat juga[sunting | sunting sumber]

Rujukan[sunting | sunting sumber]