Pergi ke kandungan

Sungai Acheh (kawasan negeri)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Sungai Acheh
Kawasan pilihan raya Pulau Pinang
Bahagian pilihan raya negeri
Badan perundanganDewan Undangan Negeri Pulau Pinang
ADUN
 
 
 
Rashidi Zinol
BN
Kawasan pilihan raya diwujudkan1974
Kali pertama dipertandingkan1974
Kali terakhir dipertandingkan2023
Demografi
Pemilih (2018)[1]20,018
Luas (km²)[2]38

Sungai Acheh merupakan sebuah bahagian pilihan raya negeri di Pulau Pinang, Malaysia yang mempunyai wakil di Dewan Undangan Negeri (DUN) Pulau Pinang dengan kod N.21.

Kawasan DUN ini memberi mandat kepada seorang ahli Dewan Undangan Negeri di DUN Pulau Pinang mengikut sistem undian terbanyak.

Demografi

[sunting | sunting sumber]

Komposisi etnik pengundi Sungai Acheh setakat 2023[3]

  Melayu (63.78%)
  Cina (27.73%)
  India (7.58%)
  Etnik lain (0.90%)
Jumlah pengundi mengikut daerah mengundi pada 2016
Daerah mengundi Pengundi
Sungai Udang 2,268
Sungai Setar 1,414
Sungai Acheh 3,039
Sungai Bakau 1,436
Tanjong Berembang 987
Permatang To'Mahat 4,469
Taman Transkrian 2,588
Jumlah 16,201
Sumber: Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia[4]

Daerah mengundi

[sunting | sunting sumber]

Menurut warta kerajaan persekutuan yang dikeluarkan pada 30 Mac 2018, kawasan pilihan raya Sungai Acheh dibahagikan kepada 7 daerah mengundi.[5]

Kawasan negeri Daerah mengundi Kod Lokasi
Sungai Acheh (N21) Sungai Udang 047/21/01 Madrasah Al-Irsyadiah Sungai Acheh
Sungai Setar 047/21/02 SK Sungai Setar
Sungai Acheh 047/21/03 SK Sungai Acheh
Sungai Bakau 047/21/04 SK Sungai Bakau
Tanjong Berembang 047/21/05 SMK Sungai Acheh
Permatang To' Mahat 047/21/06 SK Permatang Tok Mahat
Tamam Transkrian 047/21/07 SMK Saujana Indah

Sejarah perwakilan

[sunting | sunting sumber]
ADUN Sungai Acheh
Dewan Tahun Ahli Parti Wakil
Kawasan diciptakan daripada Nibong Tebal
Ke-4 1974 – 1978 Ahmad Salleh (أحمد صالح) BN (UMNO) Kerajaan
Ke-5 1978 – 1982
Ke-6 1982 – 1986
Ke-7 1986 – 1990 Ragayah Ariff (راڬايه عارف)
Ke-8 1990 – 1995 Ibrahim Yaakob (إبراهيم يعقوب)
Ke-9 1995 – 1999 Abdul Rashid Abdullah (عبد الرشيد عبدالله)
Ke-10 1999 – 2004
Ke-11 2004 – 2008 Mohd Foad Mat Isa (محمد فؤاد مات عيسى)
Ke-12 2008 – 2013 Mahmud Zakaria (محمود زكريا) Pembangkang
Ke-13 2013 – 2018
Ke-14 2018 – 2020 Zulkifli Ibrahim (ذوالكفلي إبراهيم) PH (PKR) Kerajaan
2020 - 2023 PN (BERSATU) Pembangkang
Ke-15 2023-kini Rashidi Zinol (راشيدي زينول) BN (UMNO) Kerajaan

Sejarah pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2023
Parti Calon Undian%∆%
BNRashidi Zinol9,55650.33+9.24
PNZulkifli Ibrahim9,43249.67+49.67
Jumlah undian sah 19,988 100.00
Jumlah undi ditolak 150
Undi tidak dikembalikan 29
Keluar mengundi 19,13873.45-12.50
Pemilih berdaftar 26,095
Majoriti 1240.66-1.76
BN ambil alih dari PH Unjuran ?
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2018
Parti Calon Undian%
PHZulkifli Ibrahim7,48644.20▼ 0.30
BNMahmud Zakaria7,07041.70▼ 8.70
PASNor Zamri Latiff2,38314.10▲ 9.00
Jumlah undi sah 16,939100.0
Jumlah kertas undi ditolak 221
Kertas undi tidak dikembalikan 45
Keluar mengundi 17,20585.9
Pengundi berdaftar 20,018
Majoriti 4162.50
PH ambil alih dari BN Unjuran ?
Sumber

"His Majesty's Government Gazette - Notice of Contested Election, State Legislative Assembly for the State of Penang [P.U. (B) 252/2018]" (PDF). Attorney General's Chambers of Malaysia. 3 May 2018. Dicapai pada 2018-08-01.[pautan mati kekal] "Federal Government Gazette - Results of Contested Election and Statements of the Poll after the Official Addition of Votes, State Constituencies for the State of Penang [P.U. (B) 326/2018]" (PDF). Attorney General's Chambers of Malaysia. 28 May 2018. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2019-08-29. Dicapai pada 2018-08-01.

Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2013
Parti Calon Undian%
BNMahmud Zakaria6,89150.40▼ 0.90
PKRBadrul Hisham Shaharin6,08344.50▼ 4.20
PASMohammad Yusni Mat Piah6905.10N/A
Jumlah undi sah 13,664 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 217
Kertas undi tidak dikembalikan 3
Keluar mengundi 13,88189.2
Pengundi berdaftar 15,559
Majoriti 8085.90
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2008
Parti Calon Undian%
BNMahmud Zakaria5,01151.30
PKRAzhar Ahamad4,76148.70
Jumlah undi sah 9,772 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 162
Kertas undi tidak dikembalikan 5
Keluar mengundi 9,93980.5
Pengundi berdaftar 12,347
Majoriti 2502.60
BN kekal Peralihan
Sumber

[6]

Pilihan raya negeri Pulau Pinang 2004
Parti Calon Undian%∆%
BNMohd. Foad Mat Isa5,94967.13+9.80
PASIsmail Salleh2,75631.10-9.41
Jumlah undian sah 8,70598.23
Jumlah undi ditolak 1461.65
Undi tidak dikembalikan 110.12
Keluar mengundi 8,86280.42+2.99
Pemilih berdaftar 11,020
Majoriti 3,19336.03+19.21
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1999
Parti Calon Undian%∆%
BNAbdul Rashid Abdullah5,97957.33-14.22
PASIsmail Supa4,22540.51+40.51
Jumlah undian sah 10,20497.84
Jumlah undi ditolak 2212.12
Undi tidak dikembalikan 40.04
Keluar mengundi 10,42977.43+1.40
Pemilih berdaftar 13,469
Majoriti 1,75416.82-29.03
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1995
Parti Calon Undian%∆%
BNAbdul Rashid Abdullah6,78771.55+7.03
DAPKhairul Annuar Ahmad2,43825.70+25.70
Jumlah undian sah 9,22597.25
Jumlah undi ditolak 2472.60
Undi tidak dikembalikan 140.15
Keluar mengundi 9,48676.03-1.90
Pemilih berdaftar 12,476
Majoriti 4,34945.85+14.06
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1990
Parti Calon Undian%∆%
BNIbrahim Yaakob5,52864.52+11.40
S46Abu Bakar Yahaya2,80432.73+32.73
Jumlah undian sah 8,33297.25
Jumlah undi ditolak 2362.75
Undi tidak dikembalikan 00.00
Keluar mengundi 8,56877.93+6.86
Pemilih berdaftar 10,994
Majoriti 2,72431.79+11.40
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1986
Parti Calon Undian%∆%
BNRagayah Ariff3,82253.12-3.64
DAPMohd Noor Shaari2,35532.73-1.81
PASAbdul Rahman Saik Mahyiddin86011.95+6.13
Jumlah undian sah 7,03797.80
Jumlah undi ditolak 1582.20
Undi tidak dikembalikan 00.00
Keluar mengundi 7,19571.07
Pemilih berdaftar 10,124
Majoriti 1,46720.39
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1982
Parti Calon Undian%∆%
BNAhmad Salleh5,89356.76-2.18
DAPMohd Noor Shaari3,58634.54+3.46
PASAbdul Majid @ Abdul Rahim Abdul Rahman6045.82-0.18
BebasSandaman Yagappan2992.88+2.88
Jumlah undian sah 10,38297.48
Jumlah undi ditolak 2662.52
Undi tidak dikembalikan 20.00
Keluar mengundi 10,65076.16
Pemilih berdaftar 13,983
Majoriti 2,30522.20
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1978
Parti Calon Undian%∆%
BNAhmad Salleh5,29458.94-2.41
DAPMohd Noor Shaari2,79231.08+31.08
PASAhmad Wahi5075.64+5.64
BebasHanafiah3894.33+4.33
Jumlah undian sah 8,98296.88
Jumlah undi ditolak 2893.22
Undi tidak dikembalikan 00.00
Keluar mengundi 9,27177.03
Pemilih berdaftar 12,036
Majoriti 2,50227.86
BN kekal Peralihan
Pilihan raya negeri Pulau Pinang 1974
Parti Calon Undian%∆%
BNAhmad Salleh4,61961.35
PEKEMASK. Kumar2,91038.65
Jumlah undian sah 7,52997.07
Jumlah undi ditolak 2283.03
Undi tidak dikembalikan 00.00
Keluar mengundi 7,75777.80
Pemilih berdaftar 9,971
Majoriti 1,70922.70
Ini adalah kawasan pilihan raya yang baru diwujudkan.

Laman sesawang

[sunting | sunting sumber]