Pergi ke kandungan

Bayan Baru (kawasan persekutuan)

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Bayan Baru (P052)
Kawasan pilihan raya Penang
Kawasan parlimen
Badan perundanganDewan Rakyat
ADR
 
 
 
Sim Tze Tzin
PH
Kawasan pilihan raya diwujudkan1984
Kali pertama dipertandingkan1986
Kali terakhir dipertandingkan2022
Demografi
Luas (km²)41

Bayan Baru ialah sebuah kawasan persekutuan di daerah Timur Laut dan Barat Daya, Pulau Pinang, Malaysia yang mempunyai wakil di Dewan Rakyat dengan kod P052.

Kawasan Parlimen ini mula dipertandingkan pada 1986 dan memberi mandat kepada seorang ahli Dewan Rakyat di Parlimen Malaysia mengikut sistem undian terbanyak.

Demografi

[sunting | sunting sumber]

https://live.chinapress.com.my/ge15/parliament/PENANG

Komposisi etnik pengundi Bayan Baru setakat 2022

  Cina (47.8%)
  Melayu (38.9%)
  India (12.2%)
  Etnik lain (1.2%)

Setakat 2020, Bayan Baru mempunyai jumlah penduduk seramai 188,603 orang.[1]

Komposisi umur pengundi Bayan Baru setakat 2022

  18-20 (5.49%)
  21-29 (19.02%)
  30-39 (21.45%)
  40-49 (18.3%)
  50-59 (15.4%)
  60-69 (12.45%)
  70-79 (6.01%)
  80-89 (1.63%)
  melebihi 90 (0.24%)

Komposisi jantina pengundi Bayan Baru setakat 2022

  Lelaki (48.57%)
  Perempuan (51.43%)

Statistik Banci 2020

[sunting | sunting sumber]

Sumber:[2]

Statistik Banci 2020 P052 Bayan Baru
Jumlah Penduduk 188,603
Kepadatan Penduduk 4,600 / km2
Nisbah Jantina (L : P) 99 : 100
Kumpulan Etnik
Bumiputera 42.4
Cina 47.5
India 9.2
Lain-Lain 0.9

Daerah mengundi

[sunting | sunting sumber]

Menurut warta kerajaan persekutuan yang dikeluarkan pada 18 Julai 2023, kawasan pilihan raya Bayan Baru dibahagikan kepada 25 daerah mengundi.[3]

Kawasan negeri Daerah mengundi Kod Lokasi
Batu Uban (N35) Minden Heights 052/35/01 SK Minden Height
Universiti Sains 052/35/02 SK Minden Height
Batu Uban 052/35/03 Kompleks Pencak Silat Majlis Sukan Negeri Pulau Pinang
Sungai Dua 052/36/04 SJK (C) Keong Hoe
Bukit Jambol 052/35/05 SJK (C) Min Sin
Bukit Gambir 052/35/06 SMK Bukit Gambir
Taman Jubilee 052/35/07
  • SMK Sungai Nibong
  • SMJK Phor Tay
Taman Pekaka 052/36/08 SMK Bukit Jambul
Pantai Jerejak (N36) Pantai Jerejak 052/36/01 SK Sg Nibong
Taman Seri Nibong 052/36/02 SJK (C) Shih Chung Cawangan
Pintasan Bahagia 052/36/03 SJK (C) Kwang Hwa
Jalan Mahsuri 052/36/04 SK Bayan Baru
Bandar Bayan Baru 052/36/05 SMK Raja Tun Uda
Jalan Tengah 052/36/06 SMK Raja Tun Uda
Lebuh Mahsuri 052/36/07 SK Bayan Baru
Batu Maung (N37) Kampong Sungai Ara 052/37/01 SK Sungai Ara
Taman Desa Ara 052/37/02
  • SMK Sungai Ara
  • SJK (T) Sungai Ara
Sungai Tiram 052/37/03 SJK (C) Chung San
Sungai Kluang 052/37/04 SK Seri Permai
Kampong Naran 052/37/05 SJK (C) Wen Khai
Permatang Damar Laut 052/37/06 SK Permatang Damar Laut
Batu Maung 052/37/07 SK Batu Maung
Taman Sri Bayan 052/37/08 SK Mutiara Perdana
Taman Bukit Gedung 052/37/09 SK Seri Permai
Teluk Tempoyak 052/37/10 SMK Batu Maung

Sejarah perwakilan

[sunting | sunting sumber]
Ahli Parlimen bagi Bayan Baru
Parlimen NoTahunAhliParti Peratus undi
Kawasan pilihan raya diciptakan daripada Balik Pulau, Bukit Bendera dan Jelutong
7th P0471986–1990Peter Paul Dason
(பீட்டர் பால் டேசன்)
DAP 19,610
48.98%
8th1990–1995Ahmad Nor (أحمد نور)GR (DAP) 25,853
52.37%
9th P0501995–1999Wong Kam Hoong (黄锦鸿)BN (MCA) 32,190
55.32%
10th1999–2004 35,762
57.64%
11th P0522004–2008 29,430
73.56%
12th2008–2010Zahrain Mohamed Hashim
(زهرين محمد هاشم)
PR (PKR) 27,618
62.47%
2010–2013Bebas
13th2013–2015Sim Tze Tzin (沈志勤)PR (PKR) 43,558
64.24%
2015–2018PH (PKR)
14th2018–2022 51,555
68.88%
15th2022–kini 55,209
61.54%

Bahagian pilihan raya negeri

[sunting | sunting sumber]
Bahagian pilihan raya parlimen Kawasan negeri
1955–1959* 1959–1974 1974–1986 1986–1995 1995–2004 2004–2018 2018–kini
Bayan Baru Batu Maung
Batu Uban
Bukit Gelugor
Pantai Jerejak
Paya Terubong

Sempadan sejarah

[sunting | sunting sumber]
Kawasan negeri Kawasan
1984 1994 2003 2018
Batu Maung
  • Batu Maung
  • Permatang Damar Laut
  • Sungai Ara
  • Sungai Tiram
  • Teluk Tempoyak
Batu Uban
  • Bayan Baru
  • Bukit Gambir
  • Gelugor
  • Minden Hieghts
  • Relau
  • Bayan Baru
  • Bukit Gambir
  • Gelugor
  • Minden Hieghts
  • Sungai Dua
  • Batu Uban
  • Bukit Gambir
  • Minden Hieghts
  • Sungai Dua
  • Taman Jubilee
Bukit Gelugor
  • Bukit Gelugor
  • Island Glades
  • Island Park
  • Seri Delima
  • Taman Tun Sardon
Pantai Jerejak
  • Bayan Baru
  • Bayan Indah
  • Pulau Jerejak
  • Sungai Nibong
  • Taman Seri Nibong
Paya Terubong
  • Farlim
  • Happy Valley
  • Lebuh Rambai
  • Paya Terubong
  • Taman Terubong Jaya
  • Bukit Rimba
  • Farlim
  • Happy Valley
  • Paya Terubong
  • Relau

Ahli Dewan Undangan Negeri semasa

[sunting | sunting sumber]
No. Kawasan negeri Ahli Gabungan (Parti)
N35 Batu Uban Kumaresan Aramugam PH (PKR)
N36 Pantai Jerejak Fahmi Zainol
N37 Batu Maung Mohamad Abdul Hamid

Kerajaan tempatan dan poskod

[sunting | sunting sumber]
No. Kawasan negeri Kerajaan tempatan Poskod
N35 Batu Uban Majlis Bandaraya Pulau Pinang
  • 11700 Gelugor
  • 11800 USM
  • 11900 Bayan Lepas
  • 11960 Batu Maung
N36 Pantai Jerejak
N37 Batu Maung

Keputusan pilihan raya

[sunting | sunting sumber]
Pilihan raya umum Malaysia 2022
Parti Calon Undian%∆%
PHSim Tze Tzin55,20961.54-7.34
PNOh Tong Keong20,30722.64+22.64
BNSaw Yee Fung13,37714.91-3.53
WARISANJeff Ooi Chuan Aun4400.49+0.49
PRMRavinder Singh2510.28+0.28
BebasKan Chee Yuen1240.14+0.14
Jumlah undi sah 89,707 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 1,170
Kertas undi tidak dikembalikan 339
Keluar mengundi 91,21779.63
Pengundi berdaftar 119,640
Majoriti 34,902
PH kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 2018
Parti Calon Undian%∆%
PHSim Tze Tzin51,55568.88+ 4.64
BNChuah Seng Guan13,80418.44- 17.32
PASIszuree Ibrahim8,75711.70+ 11.70
MUDavid Yim Boon Leong7330.98+ 0.98
Jumlah undi sah 74,849 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 762
Kertas undi tidak dikembalikan 273
Keluar mengundi 75,88483.59
Pengundi berdaftar 90,780
Majoriti 37,75150.44
PH kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 2013
Parti Calon Undian%∆%
PKRSim Tze Tzin43,55864.24+ 1.77
BNTang Heap Seng24,25135.76- 1.77
Jumlah undi sah 67,809 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 850
Kertas undi tidak dikembalikan 187
Keluar mengundi 68,84686.98
Pengundi berdaftar 79,155
Majoriti 19,30728.48
PKR kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 2008
Parti Calon Undian%∆%
PKRZahrain Mohamed Hashim27,61862.47+ 36.03
BNOoi Siew Kim16,58937.53- 36.03
Jumlah undi sah 44,207 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 655
Kertas undi tidak dikembalikan 1,556
Keluar mengundi 46,41876.45
Pengundi berdaftar 60,713
Majoriti 11,02924.94
PKR ambil alih dari BN Unjuran ?
Pilihan raya umum Malaysia 2004
Parti Calon Undian%∆%
BNWong Kam Hoong29,43073.56+ 15.92
KEADILANOng Ping Cheow10,57926.44+ 26.44
Jumlah undi sah 40,009 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 1,010
Kertas undi tidak dikembalikan 1
Keluar mengundi 41,02074.03
Pengundi berdaftar 55,409
Majoriti 18,85147.12
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1999
Parti Calon Undian%∆%
BNWong Kam Hoong35,76257.64+ 2.32
DAPZulkifli Mohd Noor26,28142.36- 2.32
Jumlah undi sah 62,043 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 1,144
Kertas undi tidak dikembalikan 201
Keluar mengundi 63,38874.84
Pengundi berdaftar 80,400
Majoriti 9,48115.28
BN kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1995
Parti Calon Undian%∆%
BNWong Kam Hoong32,19055.32+ 7.69
DAPAhmad Nor25,35143.57- 8.80
PBSLakhbir Singh Sadu Singh6481.11+ 1.11
Jumlah undi sah 58,189 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 908
Kertas undi tidak dikembalikan 176
Keluar mengundi 59,27375.55
Pengundi berdaftar 78,455
Majoriti 6,83911.75
BN ambil alih dari DAP Unjuran ?
Pilihan raya umum Malaysia 1990
Parti Calon Undian%∆%
DAPAhmad Nor25,85352.37+ 3.39
BNKhoo Gark Kim23,51347.63- 0.70
Jumlah undi sah 49,366 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 814
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 50,18074.25
Pengundi berdaftar 67,582
Majoriti 2,3404.74
DAP kekal Peralihan
Pilihan raya umum Malaysia 1986
Parti Calon Undian%∆%
DAPPeter Paul Dason19,61048.98
BNLee Jong Ki19,34848.33
SDPLim Kah Bin1,0752.69
Jumlah undi sah 40,033 100.00
Jumlah kertas undi ditolak 1,084
Kertas undi tidak dikembalikan
Keluar mengundi 41,11770.23
Pengundi berdaftar 58,545
Majoriti 2620.65
Ini ialah kawasan baharu diciptakan.
  1. ↑ Malaysia, Department of Statistics. "P.052 Bayan Baru Kawasanku | OpenDOSM". open.dosm.gov.my (dalam bahasa Inggeris British). Dicapai pada 2025-10-31.
  2. ↑ https://www.mycensus.gov.my/index.php/census-product/publication/census-2020/myparlimen
  3. ↑ "Warta Kerajaan Persekutuan, Notis Di Bawah Subperaturan 11(5A), Waktu Mengundi bagi Pilihan Raya Umum Dewan Undangan Negeri Pulau Pinang" (PDF). Jabatan Peguam Negara. 15 July 2023.
  4. ↑ "Semakan Keputusan Pilihan Raya Umum ke-14". Semakan Keputusan Pilihan Raya. Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Diarkibkan daripada yang asal pada 2020-09-13. Dicapai pada 13 September 2020.
  5. ↑ "14th General Election Malaysia (GE14/PRU14) - Penang". The Star (Malaysia) (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 12 Disember 2020.
  6. ↑ "Keputusan Pilihan Raya Umum Dewan Undangan Negeri". Sistem Pengurusan Maklumat Pilihan Raya Umum. Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Dicapai pada 5 Disember 2020.
  7. 1 2 3 4 5 6 "Keputusan Pilihan Raya Umum Parlimen/Dewan Undangan Negeri". Suruhanjaya Pilihan Raya Malaysia. Dicapai pada 19 Jun 2010.