Jabatan dan Agensi kerajaan Malaysia

Daripada Wikipedia, ensiklopedia bebas.
Jump to navigation Jump to search

Jabatan dan Agensi kerajaan Malaysia:

Jabatan Perdana Menteri Malaysia (JPM)[sunting | sunting sumber]

Menteri Portfolio
Datuk Seri Dr Mujahid Yusof Rawa Jabatan Perdana Menteri (Agama)
Datuk Liew Vui Keong Jabatan Perdana Menteri (Undang-Undang)
Waythamoorthy Ponnusamy Jabatan Perdana Menteri Perpaduan Masyarakat
  1. Jabatan Perkhidmatan Awam Malaysia
  2. Jabatan Kemajuan Islam (JAKIM) Department of Islamic Development
  3. Jabatan Parlimen Malaysia
  4. Agensi Kelayakan Malaysia
  5. Agensi Penguatkuasaan Maritim Malaysia
  6. Bahagian Istiadat dan Urusetia Persidangan Antarabangsa
  7. Bahagian Hal Ehwal Undang-Undang
  8. Bahagian Kabinet Perlembangan dan Perhubungan Antara Kerajaan
  9. Bahagian Kemajuan Wilayah Persekutuan dan Perancangan Lembah Klang
  10. Bahagian Keselamatan Negara
  11. Bahagian Pengurusan Hartanah
  12. Bahagian Pengurusan Perkhidmatan dan Sumber Manusia
  13. Bahagian Penyelidikan
  14. Biro Bantuan Guaman
  15. Biro Pengaduan Awam
  16. Biro Tatanegara
  17. Istana Negara
  18. Institut Kefahaman Islam Malaysia
  19. Institut Latihan Kehakiman dan Perundangan (ILKAP)
  20. Pejabat Ketua Setiausaha Negara
  21. Pejabat Perdana Menteri
  22. Jabatan Peguam Negara
  23. Majlis Agama Islam Wilayah Persekutuan (MAIWP)
  24. Masjid Negara
  25. Pejabat Ketua Pegawai Keselamatan Kerajaan Malaysia
  26. Pejabat Setiausaha Persekutuan Sabah
  27. Perpustakaan Kuala Lumpur
  28. Pejabat Setiausaha Persekutuan Sarawak
  29. Lembaga Tabung Haji
  30. Penasihat Sains
  31. Jabatan Audit Negara Malaysia
  32. Jabatan Pertahanan Awam Malaysia
  33. Suruhanjaya Pengankutan Awam Darat

Kementerian Kewangan Malaysia (MOF)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Lim Guan Eng (Bagan,Pulau Pinang) Dato' Wira Amiruddin Hamzah (Kubang Pasu,Kedah) Tan Sri Ahmad Badri Mohamad Zahir
  1. Perbendaharaan Malaysia
  2. Majlis Tindakan Ekonomik Negara
  3. Jabatan Perangkaan (JP) Department of Statistics

Kementerian Dalam Negeri Malaysia (KDN)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Tan Sri Dato' Haji Muhyiddin Haji Mohd Yassin (Pagoh, Johor) Dato' Mohd Azis Haji Jamman (Sepanggar, Sabah) Tan Sri Alwi Haji Ibrahim
  1. Polis Diraja Malaysia
  2. Ikatan Relawan Rakyat Malaysia
  3. Jabatan Penjara Malaysia
  4. Jabatan Pendaftaran Negara Malaysia
  5. Lembaga Penapisan Filem
  6. Jabatan Imigresen Malaysia
  7. Agensi Antidadah Kebangsaan

Kementerian Hal Ehwal Ekonomi Malaysia (MEA)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Dato' Seri Azmin Ali (Gombak,Selangor) Senator Dr Mohd Radzi Md Jidin
  1. FELDA
  2. FELCRA

Kementerian Perdagangan Dalam Negeri dan Hal Ehwal Pengguna Malaysia (KPDNHEP)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Datuk Seri Saifuddin Nasution (Kulim-Bandar Baharu,Kedah) Chong Chieng Jen (Stampin,Sarawak)
  1. Suruhanjaya Syarikat Malaysia
  2. Suruhanjaya Koperasi Malaysia
  3. Perbadanan Harta Intelek Malaysia
  4. Bank Kerjasama Rakyat Malaysia
  5. Perbadanan Nasional Berhad
  6. Maktab Koperasi Malaysia
  7. Suruhanjaya Persaingan Malaysia

Kementerian Luar Negeri Malaysia (KLN)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Dato' Saifuddin Bin Abdullah (Indera Mahkota,Pahang) Senator Dato' Marzuki Yahya
  1. Institut Diplomasi dan Hal Ehwal Luar Negeri (IDHL)

Kementerian Pertahanan Malaysia (MINDEF)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Mohamad Sabu (Kota Raja,Selangor) Senator Liew Chin Tong
  1. Angkatan Tentera Malaysia
  2. Tentera Darat Malaysia
  3. Tentera Udara Diraja Malaysia
  4. Tentera Laut Diraja Malaysia
  5. Program Latihan Khidmat Negara
  6. Jabatan Hal Ehwal Veteran ATM (JHEV)
  7. Institut Penyelidikan Sains & Teknologi Pertahanan (STRIDE)

Kementerian Pendidikan Malaysia (KPM)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Dr Maszlee Malik (Simpang Renggam,Johor) Teo Nie Ching (Kulai,Johor)
  1. Dewan Bahasa dan Pustaka
  2. Institut Pendidikan Guru Malaysia
  3. Perbadanan Tabung Pendidikan Tinggi Nasional
  4. Institut Terjemahan Negara Malaysia

Kementerian Pembangunan Luar Bandar Malaysia (KPLB)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Datuk Seri Rina Harun (Titiwangsa,WP Kuala Lumpur) Sivarasa K Rasiah (Sungai Buloh,Selangor)
  1. KEJORA
  2. FELCRA
  3. RISDA
  4. Majlis Amanah Rakyat (MARA)

Kementerian Kerja Raya Malaysia (KKR)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Baru Bian (Selangau,Sarawak) Mohd Anuar Mohd Tahir (Temerloh,Pahang)
  1. Jabatan Kerja Raya Malaysia
  2. Lembaga Lebuhraya Malaysia
  3. Lembaga Jurutera Malaysia
  4. Lembaga Pembangunan Industri Pembinaan

Kementerian Kesihatan Malaysia (KKM)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Datuk Seri Dr Dzulkefly Ahmad (Kuala Selangor,Selangor) Dr Lee Boon Chye (Gopeng,Perak) Dato' Seri Dr Chen Chaw Min
  1. Institut Jantung Negara
  2. Klinik 1Malaysia
  3. Insitut Kanser Negara (IKN)

Kementerian Komunikasi dan Multimedia Malaysia (KKMM)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Gobind Singh Deo (Puchong,Selangor) Eddin Syazlee Shith(Kuala Pilah,Negeri Sembilan) Mohammad Ali Mohammad Nor
  1. Radio Televisyen Malaysia (RTM)
  2. Suruhanjaya Komunikasi dan Multimedia Malaysia
  3. Jabatan Penerangan Malaysia

Kementerian Pembangunan Usahawan Malaysia (MED)[sunting | sunting sumber]

Menteri K/P Timbalan Menteri K/P Ketua Setiausaha
Datuk Seri Redzuan Yusof (Alor Gajah Melaka) Datuk Wira Dr Hatta Ramli (Lumut Negeri Perak) Wan Suraya Wan Mohd Radzi
  1. SME Crop
  2. SME Bank
  3. MaGIC (Malaysian Global Innovation and Creativity Centre (MaGIC)
  4. TEKUN
  5. Perbadanan Pembangunan Bandar (UDA Holdings Berhad)
  6. Bank Rakyat
  7. Suruhanjaya Koperasi Malaysia
  8. Institut Keusahawana Negara (INSKEN)
  9. PROTEGE

Kementerian Perumahan dan Kerajaan Tempatan Malaysia (KPKT)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Zuraida Kamaruddin (AmpangSelangor) Senator Dato' Raja Kamarul Bahrin Shah
  1. Jabatan Perancangan Bandar dan Desa Semenanjung Malaysia
  2. Jabatan Bomba dan Penyelamat Malaysia
  3. Jabatan Perumahan Negara
  4. Jabatan Kerajaan Tempatan
  5. Jabatan Landskap Negara
  6. Jabatan Pengurusan Sisa Pepejal Negara
  7. Tribunal Perumahan dan Pengurusan Strata
  8. Perbadanan Pengurusan Sisa Pepejal dan Pembersihan Awam (SWCorp)

Kementerian Pelancongan dan Kebudayaan Malaysia (MOTAC)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Datuk Mohammadin Ketapi Muhammad Bakhtiar Wan Chik
  1. Jabatan Pelancongan Malaysia

Kementerian Pengangkutan Malaysia(MOT)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Loke Siew Fook (Seremban,) Dato' Kamaruddin Jaafar (Bandar Tun Razak,WP KL)
  1. Jabatan Pengangkutan Jalan
  2. Jabatan Penerbangan Awam
  3. Lembaga Pelabuhan Klang
  4. Jabatan Laut Malaysia
  5. Jabatan Keselamatan Jalan Raya
  6. Lembaga Pelabuhan Kuantan
  7. Lembaga Pelabuhan Johor
  8. Lembaga Pelabuhan Pulau Pinang

Kementerian Pembangunan Wanita, Keluarga dan Masyarakat Malaysia (KPWKM)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Dato' Seri Dr Wan Azizah Wan Ismail Hannah Yeoh Tseow Suan
  1. Jabatan Kebajikan Masyarakat Malaysia

Kementerian Pertanian dan Industri Asas Tani Malaysia (MOA)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Dato' Salahuddin Ayub Sim Tze Tzin Dato' Mohamad Sallehuddin Hassan
  1. Institut Penyelidikan dan Kemajuan Pertanian Malaysia (MARDI)
  2. Lembaga Kemajuan Ikan Malaysia (LKIM)
  3. Lembaga Pemasaran Pertanian Persekutuan (FAMA)
  4. Jabatan Pertanian Malaysia (DOA)
  5. Lembaga Pertubuhan Peladang (LPP) http://www.lpp.gov.my/
  6. Lembaga Kemajuan Pertanian KEMUBU (KADA)
  7. Lembaga Kemajuan Pertanian MUDA (MADA)
  8. Jabatan Perikanan (DOF)
  9. Jabatan Perkhidmatan Veterinar (DVS)
  10. Lembaga Perindustrian Nanas Malaysia (LPNM / "MPIB")
  11. Tabung Ekonomi Kumpulan Usaha Niaga (TEKUN NASIONAL)
  12. Bank Pertanian (AgroBank)

Kementerian Industri Utama Malaysia (MPI)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Teresa Kok Suh Sim Datuk Seri Shamsul Iskandar
  1. Lembaga Minyak Sawit Malaysia

Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan Industri Malaysia (MITI)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Datuk Darell Leiking Dr Ong Kian Ming
  1. Lembaga Pembangunan Pelaburan Malaysia

Kementerian Sains, Teknologi,Inovasi, Sumber Asli dan Perubahan Iklim Malaysia (MESTECC)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Yeo Bee Yin Isnaraissah Munirah Majilis
  1. Agensi Nuklear Malaysia
  2. Institut Penyelidikan Teknologi Nuklear Malaysia - MINT
  3. Pusat Sains Negara
  4. Jabatan Kimia Malaysia
  5. Jabatan Meteorologi Malaysia

Kementerian Sumber Manusia Malaysia (KSM)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
M. Kulasegaran Dato' Wira Mahfuz Omar
  1. Jabatan Perkhidmatan Awam (JPA) Public Service Department
  2. Institut Tadbiran Awam Negara - INTAN
  3. Jabatan Agama Islam Wilayah Persekutuan (JAWI)
  4. Jabatan Tenaga Kerja Semenanjung Malaysia

Kementerian Air,Sumber Asli dan Tanah Malaysia (KATS)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Xavier Jayakumar Arulanandam Tengku Zulpuri Shah Raja Puji Dato' Dr Tan Yew Chong
  1. Jabatan Alam Sekitar
  2. Jabatan Pengairan dan Saliran
  3. Jabatan Tanah dan Galian Wilayah Persekutuan
  4. Jabatan Perlindungan Hidupan Liar dan Taman Negara

Kementerian Wilayah Persekutuan Malaysia (KWP)[sunting | sunting sumber]

Menteri Timbalan Menteri Ketua Setiausaha
Khalid Samad Datuk Dr Shahruddin Md Salleh
  1. Dewan Bandaraya Kuala Lumpur
  2. Perbadanan Putrajaya
  3. Perbadanan Labuan

Mahkamah[sunting | sunting sumber]

  1. Mahkamah Persekutuan
  2. Mahkamah Syariah Wilayah Persekutuan

Suruhanjaya[sunting | sunting sumber]

  1. Suruhanjaya Perdagangan Komoditi
  2. Suruhanjaya Perkhidmatan Awam (SPA) Public Services Commission
  3. Suruhanjaya Perkhidmatan Pendidikan (SPP) Education Service Commission
  4. Suruhanjaya Pilihan Raya (SPR) Election Commission
  5. Suruhanjaya Pencegahan Rasuah Malaysia
  6. Tribunal Perkhidmatan Awam
  7. Unit Khas Teknologi Tinggi (MIGHT)
  8. Unit Pemodenan Tadbiran dan Perancangan Pengurusan Malaysia (MAMPU)
  9. Unit Perancang Ekonomi (UPE)
  10. Unit Penyelarasan Pelaksanaan (ICU)
  11. Urusetia Persidangan Antarabangsa Dan Protokol